Keir Starmer (61) je svojo politično pot kot kandidat na volitvah začel šele pri 52, pred desetimi leti. A politično aktiven je bil od mladega. Mladim socialistom laburistične stranke se je pridružil že, ko je bil star 16 let. Rojen je bil v Londonu in odraščal v Surreyju, v otroštvu pa mu je bilo vse prej kot mehko postlano. Za Rishijem Sunakom, premierjem, ki je po nekaterih ocenah bogatejši od kraljeve družine, tako prihaja njegovo nasprotje, politik delavskih korenin.
Delavske korenine
Med svojo kampanjo se je Starmer predstavil z besedami: »Moja mama je bila medicinska sestra, moj oče je bil orodjar.« Govoril je o tem, kako v tujino niso nikoli potovali, da so bile testenine pri njih doma tuja hrana, računi včasih neplačani, telefon pa izklopljen. V biografiji se spominja, da se je njegov oče počutil nespoštovanega, ker je bil delavec v tovarni in bil do svojih otrok čustveno oddaljen. Starmer se tudi zato trudi, da vsaj ob petkih delo vedno konča do 18. ure in si vzame čas za otroke. Ob sobotah imajo doma pogosto šabatno večerjo v poklon judovskim koreninam njegove žene, čeprav je sam ateist. Priznava, da ga skrbi, kako bo izvolitev vplivala na njegovo družinsko življenje. Pri tem je zelo zaseben in imen svojih dveh najstnikov – dekleta in fanta – nikoli ni javno razkril.
Zaradi skromnih korenin mu je ena bližjih tem stanovanjska problematika in želi pomagati mladim družinam do prve hipoteke, saj ve, kako pomembna je bila njihova skromna hiša. »Naši družini je bila vse,« je komentiral. »Dala nam je stabilnost in verjamem, da si vsaka družina zasluži enako.« Preko mame, medicinske sestre, je od blizu spremljal, kako zaostal in podhranjen je angleški zdravstveni sistem. Tudi spremembe na tem področju so zato ena njegovih programskih prioritet.
Nadaljevanje prispevka si lahko preberete v reviji Jana, št. 29, 16. julij, 2024.