Ljudje

Poskrbimo za rezervni svet!

Marija Šelek, marija.selek@jana.si
24. 2. 2024, 06.00
Deli članek:

Označili so ga za najbolj originalnega in samosvojega politika, celo za najbolj nepolitičnega med politiki. Da je malo govoril in veliko povedal, da se je modro odločal in pogosto znal odlično molčati. A po bolezni in duhovni preobrazbi, se zdi, je želel mnogo razmislekov zapisati – zato, da bi nam pomagal. Vsaj postati in razmisliti.

Bobo
Ob 16. obletnici smrti dr. Drnovška.

Ko ga je ob izidu knjige Misli o življenju in zavedanju hrvaška novinarka vprašala, kaj bi rad povedal ljudem, je odgovoril: »Vsem sporočam, naj obvarujejo svet pred ekološko katastrofo, naj se bolj posvečajo duhovnim vrednotam in naj se ne opirajo zgolj na prazno materialno stran življenja. Prav tako je treba spoznati, da ni moralno, da peščica ljudi bogati na račun preostalega sveta, to pomeni stalno grožnjo miru in varnosti. Menim, da bo na svetu vedno več terorizma in ekoloških katastrof, kar vodi v uničenje.«

Zavedati se moramo, da so temelji našega sveta zelo krhki, je opozarjal. Sodoben človek je še bolj ranljiv za katastrofe, saj ne bi znal več živeti brez elektrike in sodobnih naprav. »Potrebujemo veliko trdnejše duhovne temelje, da bomo lahko zdržali, če se bo naš udobni svet sesul. Potrebujemo drugačno vzgojo in pripravo na prihodnost. Če bosta glavna razvajenost in pomehkuženo potrošništvo, se nam slabo piše.« Opozarjal je, da bomo preživeli samo, če bomo solidarni in si bomo pomagali, če bomo pripravljeni tvegati drug za drugega. »Več ko bo v nas dobrega, več bo dobrega v svetu.«

revija Jana
Marsikdo se mu je posmihal, ko se je ob jezeru Titikaka odel v lokalno opravo, a je tam kot edini zahodni državnik prisostvoval inavguraciji Eva Moralesa.

Bodite pripravljeni

Sicer pa je menil, da se je treba pripraviti, za vsak slučaj, če bo nastopila kriza. Potrebovali bomo toploto in hrano, oskrbo s pitno vodo. »Vredno je razmisliti. Biti na milost in nemilost prepuščen sodobnim sistemom v svetu, polnem neravnotežij, napetosti, nevarnosti, v svetu, ki ga bo od vsega tega razneslo ... Si ne bi za vsak primer pripravili rezervnega sveta?« je razmišljal leta 2006. In nas nagovarjal, naj resno razmislimo o selitvi na deželo, kjer bomo lahko kaj sami pridelali, na ekološki način seveda; naj posejemo pšenico, se povežemo z mlinarjem, naredimo več za razvoj podeželja, naj ne dopustimo zapuščenih kmetij ... Vse to je videl kot načrt za naš rezervni svet. Zavedal se je, da je nujno ohranjati vsak kos kmetijskega zemljišča. »Ne pustimo, da nam vsi potencialni rezervni svetovi propadejo. Ne uspavajmo se v lažnem občutku, da se nam ne more nič zgoditi.«

Nadaljevanje prispevka si lahko preberete v reviji Jana,  št. 8., 20. februar, 2024.

revija Jana
Izšla je nova številka revije Jana. Prijazno vabljeni k branju!

Zanimivosti

Andrej Vodušek, Sanja Brezočnik, Nejc Tisu, Štefan Šarkezi, Rok Pintar, Filip Koza
Pomembne mejnik

Rekord za Radio 1 80's: Slovenci vse bolj obožujemo hite iz osemdesetih

Foto 1
Zanimivosti

25 let Božičnega jogurta Zelene doline prinaša praznično knjigo Skrivnostni božični recept

image0
Pohitite

Le še 500 vstopnic za Aktualov rojstnodnevni koncert

par, odnosi, prepir
Partnerstvo

Rutina in samoumevnost sta eni najpogostejših uničevalk odnosov

plesalca
Plesna prvaka

Plesalca Maša Kastelic in Akim Pekunov: Delo na sebi je neskončna pot

taklamakan-desert
Veliki zeleni zid

Kitajci končali gigantski projekt, ki so ga začeli leta 1978