Kot ena nežna pesem se glasi naslov prvega slovenskega filma, ki nam želi približati otroke z avtizmom in njihov svet. V naslov filma so pravzaprav ujete besede najstnika z avtizmom, ki poskuša pojasniti, kako dobro se počuti med igranjem klavirja. Film so premierno prikazali na Festivalu avtizma, ki so ga organizirali v Ljubljani in je posvečen umetniškemu izražanju ljudi z avtizmom in kulturi sprejemanja njihove drugačnosti.
Avtizem je vseživljenjska razvojna motnja, ki sodi med tako imenovane motnje avtističnega spektra. Težave se pri vsakomer izražajo drugače. Nekateri ljudje z avtizmom so sposobni živeti razmeroma »vsakdanje« življenje, drugi pa vse življenje potrebujejo strokovno pomoč. S pravilno podporo pa se lahko vsi ljudje z avtizmom učijo in razvijajo svoje potenciale. Zato je izjemno dragoceno, da jih poskušata njihova okolica in družba razumeti in sprejeti njihovo drugačnost.
Ta se neredko kaže na načine, ki že mejijo na umetnost. Zato je tema prvega festivala posvečena kulturi avtizma in umetniškemu ustvarjanju posameznikov z avtizmom. V zadnjem desetletju ali dveh, odkar nekoliko bolje poznamo avtizem, je javnost spoznala tudi veliko umetnikov s to motnjo. Njihova nadarjenost se je otresla »čudaškega« predznaka, njihova umetnost (slike, fotografije, kipi, glasba, stripi itd.) pa se je razvila v priznano umetniško obliko. Od tega imajo dvojno korist: zanje je to vir zaslužka in samostojnosti, hkrati pa je pomembno orodje pri uspešnem vključevanju v družbo.
Drugačnost kot dar
Najmočnejši izraz festivala je zagotovo omenjeni dokumentarni film producenta in režiserja Martina Marzidovška. Film se nas dotakne, ker je avtorju uspelo prikazati ganljivo neposrednost in čistost duše otrok z avtizmom ter v najlepši luči prikazati njihovo drugačnost. Zanimivi gostje iz tujine so nadgradili pestro dogajanje v Mestnem muzeju v Ljubljani.
Več v Jani št. 39, 29.9.2009
Charles Burns, umetnik z avtizmom, človek, ki je postal znan po svoji izjemni umetniški artikuliranosti in hitrosti pri ustvarjanju portretov.
Vesna Melanšek, predsednica in ustanoviteljica Centra za avtizem.
Alexandra Wright, čudežna dvanajstletna deklica, ki je spregovorila šele pri petih letih, od takrat pa je napisala več kot petsto knjig v angleščini in madžarščini.
Matic Jensterle, 16-letnik z avtizmom, nam je s svojim čudovitim koncertiranjem dokazal, da je lahko umetnost most med našim in njegovim svetom (tistim, v katerega malce težje vstopamo z nam vsakdanjo komunikacijo).