Ljudje

Solata iz onesnažene zemlje

Jana
16. 9. 2011, 00.00
Posodobljeno: 9. 8. 2017, 09.57
Deli članek:

Težke kovine, svinec, kadmij, krom in živo srebro, ki jih s hrano vnašamo v telo, organizem kopiči, kar med drugim vodi v rakasta obolenja. Svinec in živo srebro sta celo živčna strupa! Celo z najnovejšimi metodami jih je iz telesa težko odstraniti. Doc. dr. Katarina Vogel Mikuš z Biotehniške fakultete svetuje, da jih s površin sadežev in plodov lahko odstranimo s temeljitim pranjem ali lupljenjem, pomaga omejevanje gnojil in pesticidov na vrtu.

Težke kovine, svinec, kadmij, krom in živo srebro, ki jih s hrano vnašamo v telo, organizem kopiči, kar med drugim vodi v rakasta obolenja. Svinec in živo srebro sta celo živčna strupa! Celo z najnovejšimi metodami jih je iz telesa težko odstraniti. Doc. dr. Katarina Vogel Mikuš z Biotehniške fakultete svetuje, da jih s površin sadežev in plodov lahko odstranimo s temeljitim pranjem ali lupljenjem, pomaga omejevanje gnojil in pesticidov na vrtu. A po jedrski katastrofi v Fukušimi so pri nas v zraku izmerili še eno nevarnost, radioaktivne delce, radioizotope joda 131, cezija 134 in cezija 137.

Da je vsebnost težkih kovin v zelenjavi odvisna od onesnaženosti območja, kjer je bila pridelana, smo v Jani že pisali. Največji onesnaževalec tal v urbanem okolju je promet. Ni pa edini krivec. »Tla v bližini večjih prometnic so največkrat onesnažena s svincem, kadmijem, bakrom in cinkom, katerih vir so motorna olja, dizelsko gorivo, avtomobilske gume, zavorne obloge, protikorozijska zaščita vozil in katalizatorji. Vendar pretirana uporaba gnojil, umetnih in naravnih, lahko povzroči onesnaženje tal s težkimi kovinami. S fosfatnimi gnojili v tla vnašamo predvsem kadmij, uran in torij, z gnojili živalskega izvora (hlevski gnoj) pa baker in cink, ki ju dodajajo krmi. Živali baker in cink slabo absorbirajo in ju tako v večjih količinah izločijo z blatom. Tudi v kompost so lahko težke kovine, sploh če vanj odlagamo listje in travo z zelenic v bližini prometnic oziroma rastlinski material, ki je bil škropljen s pesticidi. Različni pesticidi, ki se uporabljajo v vinogradništvu in sadjarstvu za zatiranje bolezni, vsebujejo baker in cink,« pripoveduje doc. dr. Katarina Vogel Mikuš, zaposlena v Laboratoriju za fiziologijo rastlin na oddelku za biologijo Biotehniške fakultete UL. S kolegi z Instituta Jožef Stefan, Univerze v Novi Gorici in Kemijskega Inštituta v Ljubljani raziskuje fiziologijo privzema, transporta in kopičenja kovin v rastlinah. Kot ocenjevalka sodeluje tudi pri vsakoletnem pregledu vsebnosti radioizotopov v hrani v okolici Jedrske elektrarne Krško.
V Mežici in Idriji zastrupljena zelenjava. Po Sloveniji so seveda tla različno onesnažena s težkimi kovinami, prav tako je onesnaženost odvisna od vrste rastline. »Študija Inštituta za ekološke raziskave, ERICO Velenje, med letoma 1997 in 2001 na 90 lokacijah v Šaleški in Mežiški doline, Prekmurju, na Kočevskem in v Zgornji Savinjski dolini, je pokazala, da je v Mežiški dolini presežena največja dovoljena koncentracija kadmija in svinca v endiviji, korenju in krmi. Pri tem kadmij pomeni za ljudi večje tveganje v primerjavi s svincem. Listna zelenjava in krma iz okolice Žerjava in Polena v Mežici nista primerni za uporabo.« Na drugih preiskanih območjih uživanje doma pridelane zelenjave ne ogroža zdravja ljudi.

Več v Jani, št. 37

Zanimivosti

tenis žoga1
V hladnih mesecih

Teniška žogica na vrtu lahko pozimi reši življenje živalim

otroci tekmujejo, medalja
Obšolske dejavnosti

Tekmovanje daje otroku priložnost za ocenjevanje svojih sposobnosti

zračenje
Zračenje prostorov

Ne tvegajte okužb in alergij zaradi slabega zraka

profimedia-0941886169
Fotografija dneva

Pande zasedle letališče v Hongkongu

rep49-2024_naslovka
Zanimivosti

Lovci na upokojence: politična ozadja upokojenskih strank Vlada Dimovskega, Karla Erjavca in Pavla Ruparja

Andrej Vodušek, Sanja Brezočnik, Nejc Tisu, Štefan Šarkezi, Rok Pintar, Filip Koza
Pomembne mejnik

Rekord za Radio 1 80's: Slovenci vse bolj obožujemo hite iz osemdesetih