
Slovenija / stran 204

Pijani turisti okupirali Bled; "Toliko jih je, kot bi šli za pogrebom"
Turistični biser Bled doživlja tudi temno stran; domačine razburja prevelika gneča, razgrajanje in pijančevanje turistov pozno v noč, pa tudi nespoštovanje pravil ob jezeru in peš poteh.

Video: Tornado se je sprehodil čez njeno dvorišče, vse je posnela
Iz Kosez pri Ilirski Bistrici prihajajo novi in novi posnetki včerajšnje drame. Tornado ostaja prva novica dneva, zdaj pa se je pojavil še posnetek dogajanja iz neposredne bližine.


Na Petanjcih urejajo razgledišče nad mrtvico
Na učni poti od Zdraviliškega parka v Radencih do Zatona bodo postavili še različne table in klopi


Nutrije so si kupile nekaj dodatnih tednov, težava je logistika, ne pritisk
Odlov nezaželenih nutrij, za katere mnogim bije srce, je prestavljen na začetek septembra.

55 let mature na Srednji kmetijski šoli Grm Novo mesto

(Naročnica meseca) Vestnik je bil njun stik z domovino
Veronika Škodnik časopis redno prebira že 55 let.


FOTO: Malkovec kot živa ura zgodovine - Ustreljen doma, pred ženo in tremi otroki

Brezplačno popravili že okoli 30 streh, od hvaležnosti tečejo tudi solze
Vse dni od uničujočega neurja na območju Občine Apače brezplačno popravlja strehe

Američani v Piranu: »Res je lepo tukaj na Hrvaškem«
Pred Piranom je nedavno sidrala luksuzna potniška ladja SeaDream II, ena od šestnajstih, ki bodo letos obiskale to obmorsko mesto. Večinoma ameriške petičneže, ki za dopustovanje na plovilu odštejejo več tisoč evrov, smo ujeli na električnih kolesih med raziskovanjem znamenitosti in lepot piranske občine.

Letos v Sloveniji spet rekordno število štorkelj. Gnezdo so si naredile celo na sireni gasilskega doma
Letos je v Sloveniji gnezdilo 300 parov štorkelj, največ doslej, poletelo pa je 473 mladičev, kaže 25. popis bele štorklje v Sloveniji, ki je eden najstarejših popisov Društva za opazovanje in proučevanje ptic Slovenije (DOPPS). Društvo je danes organiziralo prvo srečanje varuhov bele štorklje.

(Ne)moč človeške (ne)odgovornosti
Slovenija se je v julijskih dneh znašla v nemilosti narave. Neurja z močnimi nalivi, s točo in z vetrolomi so pustošila po vsej državi, zelo hudo je bilo tudi v naših krajih. Več družin je ostalo dobesedno brez strehe nad glavo, narasle vode so poplavile številne stavbe, sprožili so se plazovi, uničene so ceste, pod sunki vetra so klonila številna drevesa v gozdovih, mestnih parkih in vaseh. Gasilci so s hitrim posredovanjem ponovno dokazali, da so junaki današnjega časa, župane pa skrbi, kako bodo zagotovili denar za popravilo posledic. Medtem pa stresno dogajanje med ljudmi poraja vedno glasnejša ugibanja, kaj je razlog za tako pogosto in silovito vremensko dogajanje? In takšni dogodki so kot veter v jadra zagovornikov raznovrstnih teorij zarote.

Peščica se v naravi še vedno vede vandalsko
Gozd marsikomu predstavlja prostor svobode, vendar ta svoboda ni neomejena. Čeprav to ni dovoljeno, se na primer ljudje na območju Obsotelja in Kozjanskega še vedno z motorji za kros vozijo po Boču, v okolici Dekmance in na delu Rudnice ter v Loki pri Žusmu. Po nedovoljen vožnji z avtomobili na neprimernih mestih izstopa Rudnica. Tam in na Boču se po brezpotjih radi vzpenjajo in spuščajo kolesarji, čeprav tega ne bi smeli. Marsikje je še vedno aktualna problematika odlaganja odpadkov. Na takšna neprimerna ravnanja sta v gozdnem prostoru in vplivnem območju Kozjanskega parka pred dnevi opozarjali dve nadzorni službi.

Toliko klicev na pomoč kot letos lani ni bilo
Vreme je pogosta tema pogovorov, še posebej letos. Za opis posledic prepogostega divjanja in besnenja vetra, dežja in toče počasi že zmanjkuje besed, škoda obsega desetine milijone evrov, ptujska izpostava za zaščito in reševanje pa pripravlja že peto ocenjevanje škode v zgolj treh mesecih. »Zgolj v zadnjih desetih dneh smo zabeležili skoraj 1.000 posredovanj, od tega več sto na strehah. Skorajda ni dneva v juliju, ko katera izmed ekip gasilcev ne bi bila na terenu,« je dejal vodja ptujske izpostave Dragomir Murko.

Vlada bo zaradi neurja oškodovanim občinam namenila skoraj 2,5 milijona evrov
Vlada je na današnji dopisni seji sprejela sklep, v katerem ugotavlja, da je 12. in 13. julija v Sloveniji prišlo do naravne nesreče, močnih neurij z dolgotrajnimi nalivi, močnim vetrom, točo in poplavljanjem hudournikov.


Zahtevajo, da se ustavi odločba o usmrtitvi nutrij. "Možen je manj invaziven poseg"
Z odločbo o odlovu nutrij se ne strinjajo v okoljevarstveni organizaciji Alpe Adria Green. Na ministrstvo so vložili zahtevo za obnovo postopka in hkrati zadržanje odlova nutrij do nove odločitve.

»Stemnilo se je, noro zapihalo, nato pa sodni dan«
Ogromno škode so v Slovenskih goricah povzročila že majska neurja z velikanskimi poplavami, zadnji dve neurji s točo: prejšnji četrtek in ta torek pa sta že tako prizadetim krajem zadali še zadnji udarec.
Trenutno
11 °C
Oblačno
sreda, 14. 5
Delno oblačno
četrtek, 15. 5
Deževno
petek, 16. 5
Deževno
7-dnevni obeti