Okvara v krški nuklearki; v Italiji aktivirali krizni oddelek

##IMAGE-2232361##
Nuklearna elektrarna Krško (Nek) je v večernih urah, potem ko je popoldne odkrila okvaro, kontrolirano in varno zaustavila delovanje reaktorja. Osebje je napako že odkrilo in jo bo odpravilo predvidoma v nekaj dneh, so povedali na Upravi RS za jedrsko varnost.
Nevarnosti za okolje in zaposlene ni bilo, je pojasnil vodja pripravljenosti za ukrepanje ob izrednih dogodkih pri upravi za jedrsko varnost Marjan Tkavc.
To je potrdil tudi direktor Uprave RS za jedrsko varnost dr. Andrej Stritar.
Dogodek je bil razglašen kot nenormalen dogodek in tako ni bilo potrebe po izvajanju zaščitnih ukrepov v okolici. Nenormalen dogodek namreč pomeni najnižjo stopnjo izrednega dogodka brez nevarnosti za osebje elektrarne in prebivalstvo.
Kot so sporočili iz uprave, so se po zaznanem puščanju iz primarnega kroga Neka danes popoldne ob 15.07 lotili kontroliranega postopnega ustavljanja reaktorja. Okoli pol osme ure zvečer je bila njegova moč nič.
Izpust radioaktivnega primarnega hladila je bil po pojasnilih uprave zaznan samo v zadrževalnem hramu, kjer se osebje ne zadržuje. Pri tem ni bilo izpustov v okolje. Prav tako ni bilo poškodb jedrskega goriva.
Po začetnem pregledu z vstopom osebja v zadrževalni hram so ugotovili puščanje v bližini primarne črpalke. Popravilo zahteva hladno zaustavitev elektrarne za sanacijo puščanja, kar pomeni, da bo verjetno trajalo nekaj dni.
Posebna strokovna skupina na upravi je spremljala dogodek do zaustavitve elektrarne. Pri tem dodajajo, da ne pričakujejo kakršnih koli nadaljnjih poslabšanj razmer.
Uprava je sicer v skladu z ustaljenim sistemom obveščanja o dogodku obvestila mednarodne organizacije ECURIE in MAAE ter sosednje države.
Evropska komisija je tako že sporočila, da so po zadnjih informacijah od pristojnih slovenskih oblasti razmere v Nuklearni elektrarni Krško (Nek) pod nadzorom. Komisija je obvestilo o puščanju vode iz primarnega sistema v zadrževalni hram v Nek dobila ob 17.38 po lokalnem času ter ga takoj posredovala vsem državam članicam, so pojasnili v Bruslju.
Evropska komisija je obvestilo o okvari dobila po sistemu izmenjave nujnih informacij o radioloških ali jedrskih zadevah, imenovanem ECURIE. Po tem prvem nujnem obvestilu morajo vse države članice Evropsko komisijo v ustreznih intervalih obveščati o ukrepih, ki jih sprejemajo, in stopnji radioaktivnosti, ki jo merijo, so sporočili v komisiji.
Po sporočilu o okvari v Neku, ki ga je posredovala Evropska komisija, so aktivirali krizni oddelek italijanske agencije za varstvo okolja Apat, poroča italijanska tiskovna agencija Ansa. Stanje v Nuklearni elektrarni Krško je pod nadzorom, italijanska vlada pa je vsekakor sprejela nekaj ukrepov, poroča Ansa.
Kot je po poročanju italijanske tiskovne agencije Ansa sporočil podtajnik pri italijanskem ministrstvu za okolje Roberto Menia, je ministrstvo v koordinaciji s civilno zaščito aktiviralo svoje operativne oddelke. Tako so gasilci dejavni z merilnimi napravami, ministrstvo pa je izdalo dovoljenje za uporabo visoko tehnološke posebne naprave za opazovanje, s katero razpolaga oddelek italijanskih karabinjerjev (vojaške policije) za varstvo okolja, poroča Ansa.
Vodja oddelka za jedrsko energijo pri agenciji za varstvo okolja Roberto Mezzanotte je za italijansko tiskovno agencijo povedal, da dogajanju sledijo z veliko pozornostjo, vendar ni razloga za ukrepanje na podlagi nacionalnega načrta za posege v primeru nesreč, ki bi se lahko zgodile v tujih objektih, ki se nahajajo blizu italijanskih državnih meja.
Ansa navaja tudi stališči dveh izvedencev italijanske ustanove za jedrsko energijo Enea, Stefana Montija in Francesca Troianija, ki poudarjata, da so varnostni ukrepi v Neku primerljivi s tistimi, ki so v veljavi v jedrskih elektrarnah v zahodnem svetu. Italijanska civilna zaščita pa je sporočila, da na italijanskem ozemlju ni prišlo do nobene radioaktivnosti.
V deželi Furlaniji-Julijski krajini (FJK), ki meji na Slovenijo, ni prišlo do nobenega preplaha in deželna civilna zaščita ni sprejela nobenega ukrepa. Kot je sporočil direktor slednje Guglielmo Berlasso, so v stalni povezavi s slovensko civilno zaščito, ki pa ni bila aktivirana, zato meni, da se ne sme ustvarjati preplaha po nepotrebnem. Predsednik deželne vlade FJK Renzo Tondo pa zadeve ni želel komentirati.
Glede okvare v Neku pa so se oglasili nekateri predstavniki italijanske levosredinske opozicije. Tako se je predsednik stranke Italije vrednot in bivši minister Antonio Di Pietro vprašal, ali so to tiste varne jedrske centrale, za gradnjo katerih se zavzema desnosredinska vlada Silvia Berlusconija. Po besedah Antonia Di Pietra gre za potrato denarja za nevarno in zastarelo tehnologijo, Italija vrednot pa se bolj zavzema za vlaganje v alternativne, obnovljive in varne vire energije, kot sta sončna in vetrna energija.
Podobnega mnenja je nekdanji minister za okolje v levosredinski vladi Romana Prodija Alfonso Pecoraro Scanio, za katerega je okvara v Neku dokaz, da je jedrska energija skrajno nevarna, predstavnik Zelenih Angelo Bonelli pa je prepričan, da je to tudi dokaz neodgovornosti Berlusconijeve vlade, ki želi z izgradnjo jedrskih elektrarn potegniti Italijo v izredno nevarno, tvegano in drago pustolovščino. Bonelli je pozval italijansko ministrstvo za okolje, naj preveri, ali obstaja tveganje za okolje in zdravje. Italijanska okoljevarstvena organizacija Legambiente pa opozarja, da je bilo od leta 2000 do danes po svetu kar petnajst okvar oziroma nesreč, kar dokazuje, da varna jedrska energija ne obstaja, poroča Ansa.
Italijanska tiskovna agencija poroča tudi o tem, da je nemška vlada aktivirala svoje pristojne službe, naj preverijo in ocenijo okvaro v Neku. Nemška sekcija okoljevarstvene organizacije Greenpeace pa poudarja, da je takšen evropski preplah, do katerega je prišlo ob novici okvare v Neku, zelo nenavaden, poroča Ansa.
Berite brez oglasov
Prijavljeni uporabniki Trafike24 berejo stran neprekinjeno.
Še nimate Trafika24 računa? Registrirajte se
Andrej Stritar o nevarnosti
Andrej Stritar o dogodku