Svet24
© 2025 SVET24, informativne vsebine d.o.o. - Vse pravice pridržane.
Čas branja 2 min.

Pihalni orkester Šentjur z budnicami zaznamuje 1. maj


Tina Strmčnik
1. 5. 2025, 05.00
Deli članek
Facebook
X (Twitter)
Kopiraj povezavo
Povezava je kopirana!
Deli
Velikost pisave
Manjša
Večja

Tudi to je eden od glasbenih sestavov, ki na praznik dela nikoli ne počiva.

RG4_6499.jpg
Robert Gajšek
Skupinski posnetek članov godbe na še enem njihovem tradicionalnem dogodku – koncertu ob dnevu državnosti.

Prvomajske budnice so ena od značilnosti obeleževanja praznika dela, ki ga negujejo marsikje na Celjskem in širše po državi. Da se glasba že navsezgodaj razlega po vsej občini, že vrsto skrbijo tudi člani Pihalnega orkestra Šentjur. Tokrat so jo ponesli na 21 točk v vseh krajevnih skupnosti in v zgodnjem jutru odigrali kar za dva celovečerna koncerta skladb.

Predsednik Kulturnega društva Pihalnega orkestra Šentjur Vladimir Belina je pojasnil, da ta glasbeni sestav budnice redno igra vsaj zadnjih 20 let, izjema je bilo le obdobje koronavirusa, ko je veljala prepoved združevanja ljudi. »Takoj ko so se omejitve sprostile in je bilo dovoljeno srečevanje v ožjem krogu, smo že pripravili manjšo zasedbo in se z njo podali po občini,« je povedal.

IMG_4036.jpeg
Arhiv Pihalnega orkestra Šentjur
Utrinek z ene od preteklih prvomajskih budnic

V obdobju priprav na budnice se člani orkestra najprej dogovorijo, katere točke v občini bodo obiskali. Svoja glasbila v roke prvič primejo že ob 4. uri zjutraj v središču Šentjurja. Glasba se najprej razlega pri Centru kulture Gustav, kjer ima zasedba prostor za vaje. Nato se glasbeniki z avtobusom podajo na pot. Ob 4.30 so na primer že na Planini pri Sevnici, od koder krenejo proti drugim krajevnim skupnostim občine. Tam jih pričaka lepo število ljudi, ki radi prisluhnejo zvokom godbe. Krajani radi s sabo prinesejo okrepčila, dišečo kavo, a tudi kaj za pod zob. Ponekod članom orkestra ponudijo tudi kaj toplega na žlico. »Kamorkoli pridemo, čutimo hvaležnost. To je pravi praznik godbeništva, ljudje budnice sprejemajo kot del slovenske kulture in tradicije. Zato se tudi mi trudimo, da tovrstno navado vzdržujemo. Ljudje, s katerimi se srečamo na prvi maj, so tudi sicer pogosti obiskovalci naših koncertov. Tudi tako gradimo dobre odnose celo leto,« je dejal Belina. Slednji v orkestru igra bariton, to glasbilo se je začel učiti, ko je bil star osem let.

Na budnico kar s kresovanja

Priprave na prvomajsko budnico ne terjajo posebnih vaj. Člani orkestra imajo skladbe prvomajskega programa v malem prstu, saj jih igrajo tudi na drugih dogodkih. V železni repertoar sodi venček Ipavčevih skladb. To skladbo, ki je skoraj kot himna orkestra, zaigrajo v spomin na omenjeno znano šentjursko skladateljsko družino. Na seznam prvomajskih pesmi radi dodajo tudi kakšno novost. V zadnjem obdobju pogosto zaigrajo kakšno delo, ki ga napiše njihov dirigent, sicer skladatelj in aranžer Peter Tovornik. Slednji je dirigentsko palico od Jurija Hladnika, ki je orkester vodil 21 let, prevzel decembra lani.

Člani orkestra se po besedah Beline ponavadi ne pritožujejo nad zgodnjim vstajanjem. »Nekateri budilke nastavijo že pred 3. uro zjutraj, saj se pripeljejo iz različnih krajev. Nekateri verjetno pridejo kar neposredno s kresovanja,« se je pošalil.


© 2025 SVET24, informativne vsebine d.o.o.

Vse pravice pridržane.