Demenca ni samo bolezen starejših



V poznih letih se pri ljudeh pokaže tegoba, ki ji rečemo kar po domače – izgubljanje spomina. Strokovnjaki in tudi prostovoljci v Spominčici Dolenjske se ob seznanjanju z literaturo in strokovnimi članki vprašujejo; kaj se dogaja v možganih? Mladi radi porečejo, da je pomemben zdrav življenjski slog in izogibanje stresu. Ali to drži? Starejši, ki jih pogosteje napade demenca, se s tem nekako ne strinjajo. Njihova mladost ni bila tako stresna, v službah ni bilo toliko pritiska »mobinga« in živelo se je bolj umirjeno. Bilo je obdobje dveh vojn in ta napor je bolj socialno zaznamoval življenje naših ljudi.
Zdrav način življenja pomembno vpliva na zmanjšanje za nastanek raka, demence, kapi, prostate in še vrsto drugih bolezni tega hitrega, stresnega načina življenja. Strinjamo se s tistimi, ki postavljajo stres na vrh teh neprijaznih tegob. S stresom se lahko in se, danes, srečuješ takoj, ko po slabem spancu odpreš oko in prisluhneš novicam, ki prihajajo iz radia na omarici. Ko vstajaš imaš že toliko novic, da se odločaš, kako se boš oblekel, na kateri konec mesta boš šel v trgovino, na kakšen ogled razstave, predavanje v programu učenje za življenje in še na tisoč drugih dogodkov. Vse to obremenjuje možgane, ki to vse sprejmejo, predelajo in močnemu, pripravljenemu osebku, ki se mu pravi človek, servirajo, kaj bo počel preko dneva.
V jesenskem in zimskem programu Spominčice Dolenjske je bilo sprejetih pet tem predavanj za ljudi in zlasti svojce z osebo z demenco. V ponedeljek se je Fani Avbar dotaknila zdravil, zlasti iz vidika naravnega sprejemanja telesa vseh zdravil, sintetičnih kot tistih alternativnih, v naravi pridobljenih.
Bila je v resnici pravi ekspert poznavanja naravnih snovi iz različnih dobrin z vrta, sadovnjaka, njive in mnogih, ki iz drugih krajev prihajajo na naše trgovske police. Bilo jo je prijetno poslušati, ker je takoj odgovarjala na postavljena vprašanja in imela za poslušalce že pripravljene recepte različnih, doma narejenih alternativnih snovi za različne dodatke k prehrani zdravih in bolnih ljudi. V svojem predavanju se je naslonila na bolezen demence, ki jo v svojem programu za leto 2019 postavlja odbor društva, pridruženega združenju Alzhaimer Slovenije, gibanju za pomoč svojcem in osebam z demenco. S tako obliko organiziranja želi izvršni odbor še strokovneje podpreti svoja prizadevanja za uspešno pomoč.
Znano nam je, da učinkovitega zdravila še ni na vidiku tako med zdravilci, farmacevtskimi korporacijami in ne v naših v svetu dokaj odmevnih zdravstvenih logih. To pomeni, da so nasveti, ki jih lahko slišijo poslušalci na takih predavanjih dobrodošli, saj so na enem mestu strnjeni zadnji izsledki s tega področja. V društvu se namreč zavedajo, da lahko le prenašajo prebrana znanja iz strokovnih revij in predavanj, konferenc, naprej svojim poslušalcem.
Na občnem zboru je bil potrjen program dela, interni pravilnik pridruženega društva in so bile izpeljane volitve. Predsednica je Renata Šonc, sekretar Jože Pečnik, blagajnik Neži But. Za posamezna področja dela skrbijo; Janja Jurajevčić za delo družabnic, za delo skupin za samopomoč Jolanda Švent, za odpiranje prijaznih točk osebam z demenco Fani Avbar, za pom,oč pri namestitvi v dom Jožica Ivanež Grubar, za uspešno vključevanje v prostoru krajev Šentjernej, Škocjan, Šmarješke Toplice, Žužemberk, Mirno Peč, Dolenjske Toplice, Stražo in Novo mesto Renata Šonc. Tako razdeljeno delo mora dati nov polet štiriintridesetim prostovoljcem v društvu. Vključevali se bodo tudi v delo skupine v Trebnjem, Krškem, Brežicah, Kostanjevici na Krki, Metliki, Črnomlju in Semiču. Pripravljajo izobraževanje družabnic, oseb na prijaznih točkah v večjih krajih s pošto, bankami, zavodi, policijo, šolami …
Združenje Spominčice Slovenije ima s preselitvijo nov naslov na ulici Luize Pesjakove 9 v Ljubljani. Spominčica Dolenjske deluje na Čitalniški 1 v Novem mestu. S operativnim sestankom vsak prvi četrtek v mesecu ob 9.30 so člani odbora dosegljivi ljudem, ki želijo pomoč ali odgovor na kakšno vprašanje povezano z demenco. Odbor si želi, da bi lahko imeli svoj prostor v katerem bi član bil dosegljiv na telefonske klice vsaj eno uro v tednu.
Program, ki ga je do svoje smrti vodila in uresničevala Darka Pečnik se z zagonom nadaljuje.V četrtek 14. februarja, ob 17. uri, bo predavanje Uspešna nega težkemu bolniku, v marcu, 26. bo sledilo predavanje iz področja psihiatrije in nevrologije, vse v Knjižnici Mirana Jarca, dogovor pa teče o predavanju o premagovanju bolečin. Stekel je že dogovor o predavanju v Šentjerneju, Straži in Dolenjskih Toplicah.
Nasvet odbora društva je gotovo na mestu; v tem stresnem tempu življenja pomislite nase, ustavite konje, umirite se in poskrbite za druženje, smeh, ples … in na zares zdravo hrano iz okolja ne pozabite.
Berite brez oglasov
Prijavljeni uporabniki Trafike24 berejo stran neprekinjeno.
Še nimate Trafika24 računa? Registrirajte se