
Šolarje spodbujajo k likovni ustvarjalnosti
To poletje še mednarodna likovna kolonija mladih umetnikov Lindart in mednarodna likovna kolonija odlivanja v bron
To poletje še mednarodna likovna kolonija mladih umetnikov Lindart in mednarodna likovna kolonija odlivanja v bron
Ob zaključku 27. mednarodne likovne kolonije Izak Lipovci so organizatorji, Društvo za napredek umetnosti Aquila Lipovci, v vaškem domu v Lipovcih pripravili priložnostno razstavo nastalih likovnih del.
Okrog leta 1880 so v naše kraje prišli madžarski kupinarji, ki so trgovanje z jajci in perutnino prenesli na prekmursko prebivalstvo. Dejavnost se je najbolj zasidrala v Renkovcih, kjer so ljudje z lesenimi zaboji hodili po več deset kilometrov dnevno, nabirali živež in ga prodajali naprej za preživetje družine. Nekoč je bilo v vasi dejavnih približno 100 kupinarjev, leta 1956 pa so dokončno prekinili s to dejavnostjo, saj so se pojavile zadruge. Da pa bi spomin na dolgoletno tradicijo ostal, se je Kulturno društvo Anton Martin Slomšek Renkovci v sodelovanju s Pomurskim muzejem Murska Sobota odločilo za projekt zbiranja ustnega, pisnega in slikovnega gradiva. Dolgoletno zbrano delo so izdali v zborniku Staro jajce ma svoj glas in ga v vaško-gasilskem domu tudi predstavili. Članice društva Marija Štesel, Marija Magdič, Dragica Zver, Marija Balajc, Ana Felbar in Irena Cigut so ob dogodku prebirale o etnoloških posebnostih in šegah ter strnile zgodbe petih najbolj prepoznavnih renkovskih kupinarjih. Pri zbiranju gradiva sta sodelovala še Jelka Pšajd etnologinja in Tomislav Vrečič dokumentalist iz Pomurskega muzeja. Najbolj zaslužna za zbornik pa je predsednica društva Renata Zadravec. Na predstavitvi so domači pevci zapeli kupinarsko himno, župan občine Turnišče Borut Horvat pa je v kratkem nagovoru pohvalil vse, ki so sodelovali pri projektu. Ob tej priložnosti so odprli še vrata kupinarskega muzeja.
Galerija - Muzej Lendava je izdala knjigo Trden grad je naš Bog …, katere avtorja sta Maria Kepene Bihar in Zoltan Lendvai Kepe. Knjigo, v kateri je tudi veliko fotografij in dokumentarnega gradiva, sta podnaslovila Sakralna dediščina Lendave z okolico in narodnostnega območja.
Na dvorišču Kompas shopa v Gornji Radgoni je Glasbena šola Gornja Radgona – GŠGR organizirala zaključno baletno-glasbeno predstavo, ki jo prirejajo ob koncu vsakega šolskega leta, poimenovano »Večer v mestu«. Moderator, prof. Andrej Tibaut je povedal, da je njegova starša skozi vso življenje družila glasba. Oče je kot mlad fant rad igral kitaro in poslušal Beatle, mama pa je rada pela, predvsem pesmi kultne Švedske Abbe, zato je današnji večer posvečen legendarnima glasbenima skupinama. Pod taktiriko prof. maestra Roka Volka je v članskem združenem orkestru GŠGR, ki ga sestavljajo harmonikarski, violinski, kitarski in pihalni orkester zaigralo skladbe the Beatles in Abbe čez sto glasbenikov. Zapeli so solisti, zaplesale učenke od prvega do šestega razreda baletne šole, nastopili učenci oddelka tolkal pod vodstvom profesorja in akademskega glasbenika-tolkalista, Dimitrija Averjanova, Številni obiskovalci so z bučnim aplavzom dokazali, da cenijo javno glasbeno šolo kar je potrdil tudi radgonski župan Stanislav Rojko, ki je v imenu županov občin UE Gornja Radgona ravnatelju mag. manag. Tomažu Polaku čestital za nepozaben večer v Gornji Radgoni, moderator Andrej pa se je zahvalil vsem nastopajočim, mentorjem sekcijam, vodstvu šole, skladatelju mag. Robertu Kampletu, ki je za združeni orkester GŠGR priredil vse slišane skladbe, balerini Manci Raušl Kodrič in neumornem umetniškemu vodji, dirigentu maestru Volku.
V lendavski gledališki in koncertni dvorani so v sklopu poletnih prireditev Poleti v Lendavo pozdravili poletje z odprtjem razstave, ki so jo naslovili Metuljeva krila, ter s predstavo za otroke uličnega gledališča Čupakabra.
Na letnem odru gledališke in koncertne dvorane v Lendavi so pripravili slovesnost ob dnevu državnosti, sledila pa je baletna predstava članov Društva baletnih umetnikov Slovenije, ki so jo naslovili Balet pod zvezdami.
Ker je tudi Prekmurje zajel dež, smo nekoliko prilagodili današnji program Vestnikovega piknika.
Prva poletna noč je bila v Murski Soboti festivalsko obarvana, začeli so se namreč tradicionalni Soboški dnevi. Sinoči so kot prvi na oder stopili domači raperji, in sicer Kristjan Kuhar, ki je že pri sedemnajstih letih izdal prvi samostojni album Raperski kroug, Benjamin Hozjan, ki je pred devetimi leti izdal prvenec Brez limita, in Vasja Vrebac. Za njimi je na oder stopila pop pevka Nika Zorjan, ki zadnja leta niza hit za hitom, njene skladbe so ene najbolj poslušanih skladb na slovenskih radijskih valovih. S skoraj 70 tisoč sledilci na družabnem omrežju Instagram pa je tudi ena najuspešnejših influencerk pri nas. Sledil je vrhunec večera. Na oder je namreč stopil priljubljeni Vlado Kreslin z Malimi bogovi ter Beltinško bando, pevec s črno kitaro se z etno in jazz ritmi poigrava že desetletja, ves ta čas pa je ostal v samem vrhu. V nadaljevanju je obiskovalce razvajala še primorska skupina Nesesari Kakalulu, ki bo to poletje izdala svoj drugi album.
Včeraj so v radenskem parku odprli vrata Družinskega festivala Mačje mesto.
Letošnji festivalski program ponuja že znane in preizkušene izvajalce, na Vestnikovem pikniku Jan Plestenjak
Igralec Gorazd Žilavec odkrito o odraščanju.
Na lendavskem gradu so tudi letos obeležili poletno muzejsko noč s sklopom dogodkov, od odprtja fotografske razstave do koncerta, otroške delavnice in vodenja po likovni razstavi. Organizator je bil Galerija-Muzej Lendava.
V Murski Soboti je na terasi hotela Zvezda zaigrala domača skupina Špirit.
V Mikkovem ateljeju Odprto obrobje so odprli razstavo umetniških del Ive Grilec, študentke prvega letnika likovne akademije (ALOU) v Ljubljani - smer industrijsko oblikovanje. Na razstavi Iskanje mojih oblik se predstavlja s svojimi deli, ki jih je pripravila za sprejemni izpit za likovno akademijo, in deli, ki so nastala v času študija.
V prekmurski prestolnici bosta julija spet zaživeli prireditvi Soboško poletje in Skrito dvorišče.
V beltinskem kulturnem domu so ob stoti obletnici združitve prekmurskih Slovencev z matičnim narodom pripravili prireditev z naslovom Velika panonska muzika.
V paviljonu Expano bo do 31. avgusta razstava fotografinje in novinarke Mankice Kranjec. Projekt "Po stopinjah mojega deda" je avtorica pripravljala eno leto. Najprej bodo fotografije razstavljene v Murski Soboti, nato pa bo Kranjčeva nadaljevala popotovanje po Sloveniji.
Mala vokalna skupina Lirika iz Lendave, v kateri je devet pevk in pevcev ter zborovodja Jože Gerenčer, je v lendavski sinagogi izvedla letni koncert. Organizatorja dogodka sta bila Zveza kulturnih društev Lendava in Knjižnica-kulturni center Lendava.
Zveza kulturnih društev Lendava je enajstič v lendavski gledališki in koncertni dvorani organizirala prireditev s predstavitvijo kulturnih društev iz sedmih občin, ki so vključena v zvezo.
Trenutno
9 °C
Jasno
petek, 2. 5
Delno oblačno
sobota, 3. 5
Delno oblačno
nedelja, 4. 5
Delno oblačno
7-dnevni obeti