
Grossmannov festival letos bo, potekal bo v Ljutomeru in Ormožu
Že šestnajsta izdaja Grossmannovega festivala filma in vina bo letos potekala kar osem dni, vendar z nekaj novostmi. Med drugim bo festival potekal v Ormožu in Ljutomeru.
Že šestnajsta izdaja Grossmannovega festivala filma in vina bo letos potekala kar osem dni, vendar z nekaj novostmi. Med drugim bo festival potekal v Ormožu in Ljutomeru.
Turistično društvo Korovci je minulo soboto organiziralo že 24. slikarsko kolonijo, poimenovano Fuks graba 2020. Na njej je sodelovalo petnajst ljubiteljskih slikarjev, ki so člani društva Likos Murska Sobota in likovne sekcije Ludvik Vrečič iz Cankove, sodelovali so tudi povabljeni gostje iz drugih likovnih združenj, pridružili pa so se jim tudi ljubitelji fotografije. Tema letošnje likovne ustvarjalnosti je bila narava in pa turistična gozdna učna pot Fuks Graba. Utrinke s slikarske kolonije je zbrala Martina Žilavec.
Na grajskem dvorišču v Murski Soboti so pripravili 2. sejem starih stripov, ki sta ga pripravila MIKK in Striparna Oblaček. Ljubitelji so lahko kupili, si ogledali oziroma ponudili stare stripovske izdelke in ilustracije. Naj spomnimo, da je prvi tovrstni sejem potekal v začetku marca, udeležilo pa se ga je večje število privržencev te umetnosti. Fotografije Aleš Cipot.
Po Prekmurju in tudi na desnem bregu Mure stoji nekaj izjemnih gradov in dvorcev, a žal so mnogi izgubili svoj sijaj. V primerjavi s podobnimi v tujini so naši veliko slabše ohranjeni, malo je ohranjenega pohištva, umetnin in drugih dragocenosti, ki bi pričale o sijaju nekdanjega življenja plemiških rodbin. Zakaj je do tega prišlo in kaj se je s tem bogastvom zgodilo?
Med peterico nominirancev za kresnika, nagrado za slovenski roman leta, ki jo podeljuje časopisna hiša Delo, se je uvrstil tudi roman Norhavs na vrhu hriba pisateljice Suzane Tratnik.
Ker smo bili v zadnjih dveh mesecih ob vseh skrbeh, ukrepih in izolaciji več kot željni smeha in dobrih novic, ne čudi, da je pozornost več kot 40.000 ljudi po vsej Sloveniji na spletu pritegnil posnetek Tonija Brinjovca, župnika iz Turnišča, ki je v svoji cerkvi zapel slovenski prevod pesmi You raise me up (Ko dvigneš me).
V lendavski sinagogi so sinoči odprli razstavo likovnih del dveh lendavskih umetnikov, in sicer Suzanne Kiraly-Moss in Sebastijana Časarja z naslovom Križpotja.
S pisateljico Suzano Tratnik smo se pogovarjali o njenem romanu Norhavs na vrhu hriba, ki je nominiran za nagrado kresnik. Zgodba, ki je postavljena v izmišljen kraj Privežice z norišnico na vrhu hriba, se je avtorica ukvarjala tudi z vprašanjem, kako ljudje doživljamo temačne skrivnosti in kako se spoprijemamo z različnimi ranami. Pravi, da so se ji posamezne slike iz romana sanjale že v otroštvu.
Po Sloveniji je bilo v času epidemije koronavirusa zaradi omejitvenih ukrepov odpovedanih že nekaj festivalov, ki bi se morali zgoditi v letošnjem poletju. Preverili smo, kakšna je usoda dveh poletnih festivalov v Pomurju, kjer se navadno zbere večtisočglava množica zabave željnih obiskovalcev.
Večina ga pozna kot glasbenika, ki že več kot 25 let nastopa s svojo skupino Kontrabant, v Domžalah, kjer živi, je učitelj fizike in matematike, tudi mentor pri astronomiji in logiki, je tudi pisec šolskih učbenikov.
Galerije in muzeji so začeli odpirati svoja vrata in kakor hitro se je dalo, so tudi v Galeriji Murska Sobota obiskovalce povabili na ogled nove razstave. Pripravili so tematsko razstavo z naslovom Konkretna umetnost iz stalne zbirke Galerije Murska Sobota, izbrana dela na razstavi pa predstavljajo presečišče različnih sklopov njihove stalne zbirke. Nekatera dela v galeriji so bila že predstavljena, nikoli pa niso bila razstavljena skupaj, je povedal direktor galerije in kustos razstave Robert Inhof.
V razvedrilnem kvizu Joker na Televiziji Slovenija ima pomembno vlogo tudi skrivnostna Katja, ki ima korenine v Prekmurju. Gledalci je ne vidijo, slišijo le njen glas.
Prvomajskim budnicam kot jih poznamo, letos nismo mogli biti priča, so se pa godbe po Sloveniji kljub vsemu organizirale in z glasbo začele dan.
Ob 21. obletnici smrti odranskega župnika Alojzija Kozarja je bil posnet film, ki prikazuje nekaj najpomembnejših trenutkov iz njegovega življenja.
Roman Dušana Šarotarja Biljard v Dobrayu je bil prejšni mesec v ZDA izbran med 20 finalistov za veliko knjižno nagrado 2019 za najboljši v angleščino prevedeni roman. Tankočutno napisana zgodba o prekmurskih Judih, ki je očarala že mnoge bralce in kritike po svetu, nas naj spomni na april leta 1944. V noči 26. aprila 1944 so v Murski Soboti zbrali Jude in jih odpeljali v taborišče smrti – Auschwitz. O takrat v tem mestu nekaj manjka.
Vas zanima, kako potekajo vaje članov prekmurske zasedbe Marko banda, ki se zaradi ukrepa prepovedi gibanja izven svojih občin ne morejo srečati? Potem si oglejte spodnji posnetek.
Literarni utrinki ter pomembne kulturnozgodovinske vsebine. Urednica Klaudija Sedar
Trenutno
14 °C
Jasno
ponedeljek, 5. 5
Deževno
torek, 6. 5
Deževno
sreda, 7. 5
Oblačno
7-dnevni obeti