Svet24
© 2025 SVET24, informativne vsebine d.o.o. - Vse pravice pridržane.

Občini Cirkulane in Gorišnica »svojega« mejnega prehoda nimata


Eva Milošič
12. 3. 2019, 22.23
Deli članek
Facebook
X (Twitter)
Kopiraj povezavo
Povezava je kopirana!
Deli
Velikost pisave
Manjša
Večja

V občini Cirkulane se sprašujejo, zakaj na območju občine ni niti enega mejnega prehoda, niti za obmejni promet oz. za domačine. Ugotovili smo, da še zdaleč niso izjema.

1552307084_mmp_gruskovje.jpeg
Arhiv Štajerskega Tednika

V Uradu Vlade RS za komuniciranje so povedali, da imamo v Sloveniji 62 mejnih prehodov različnih kategorij: »32 mejnih prehodov za mednarodni promet na kopenski meji (cestni, železniški), 25 mejnih prehodov za obmejni promet na kopenski meji (cestni), tri mejne prehode za mednarodni zračni promet in dva mejna prehoda za mednarodni morski promet.« Na meji z Republiko Hrvaško je 57 mejnih prehodov, od tega 32 mednarodnih in 25 obmejnih.

Na območju upravnih enot Ptuj in Ormož sta tako brez mejnih prehodov na svojem ozemlju občini Gorišnica in Cirkulane. Prva ima državne meje s Hrvaško sicer le manj kot kilometer. Druga naj bi mejni prehod pred leti dobila; do leta 2010 sta se Slovenija in Hrvaška še dogovarjali o vzpostavitvi mejnega prehoda na Mejah v občini Cirkulane, a sta zamisel nato dokončno opustili.

Deloma brez mejnega prehoda je sicer tudi občina Žetale, so pojasnili v Uradu Vlade RS za komuniciranje: »Geodetsko gledano leži mednarodni mejni prehod Gruškovje res na ozemlju dveh občin, Podlehnika in Žetal. Funkcionalno pa skoraj celoten mejni prehod Gruškovje leži na teritoriju občine Podlehnik. V občini Žetale so samo del objekta izstopnih špedicij in objekt Free Shopa ter servisne površine desno od mejnega prehoda v smeri Republike Hrvaške.«

Mejni prehod v povprečju na sedem kilometrov in pol

Preberite več v Štajerskem Tedniku


© 2025 SVET24, informativne vsebine d.o.o.

Vse pravice pridržane.