Družina Žohar-Plaznik ustvarjalna duša Društva Dobra ideja
Društvo Dobra ideja je samostojno prostovoljno združenje, ki domuje na Polzeli in s svojim delovanjem prispeva k bogatenju odnosov ter blaginji v ožjem in širšem okolju. Pred sedmimi leti sta društvo ustanovili prijateljici Pika Pilko in Sabina Plaznik, in sicer z namenom, da bi prebudili in spodbudili ustvarjalno druženje vseh generacij. Z delovanjem društvo uresničuje zanimanje svojih članov na kulturnem, izobraževalnem, turističnem, ekološkem, kmetijskem in socialnem področju.
V občini Videm imajo ta čas odprtih vreč gradbišč. Na gričevnatem območju občine urejajo ceste, medtem ko v nižinskem delu na treh lokacijah gradijo krajše odseke kanalizacijskega sistema in posodabljajo vodovodne cevovode.
Lutkovno gledališče Ljubljana je sezono 2020/2021 odprlo z uprizoritvijo Rumena luna, ki je nastala na podlagi besedila angleškega dramatika Davida Greiga in v koprodukciji s Srednjo vzgojiteljsko šolo, gimnazijo in umetniško gimnazijo Ljubljana.
Sopranistka Katja Konvalinka se v nasprotju z veliko večino kolegic in kolegov posveča predvsem sodobnim operam, pri čemer pa ni le njihova izvajalka, ampak tudi snovalka. Pred kratkim je na oder Štihove dvorane Cankarjevega doma premierno postavila komorno opero z naslovom Onkraj vrta. Glasbo zanjo je napisal priznani britanski skladatelj Stephen McNeff na libreto Irke Aoife Mannix, poleg Katje pa v njej nastopa tudi slovita britanska mezzosopranistka Susan Bickley. Opera obravnava odnose med starejšimi in mlajšimi, starši in otroki, materami in hčerkami, obenem pa temo, kako se spopadati z veliko izgubo. Več o tem, pa tudi, zakaj ima rajši sodobne opere ter kako ljubezen do njih širi med druge, si preberite v nadaljevanju.
Na kinematografske sporede prihaja dokumentarni film Jezik enakopravnosti. V petek, 2. oktobra, ob 18.00 bo v Mestnem kinu Metropol celjska premiera, v četrtek, 8. oktobra, ob 20.00 bo v Kinu Domžale, v četrtek, 5. novembra, ob 17.30 pa v Kulturnem centru Kočevje. Film je bil izbran tudi v netekmovalni del Festivala slovenskega filma, obeta pa se njegovo predvajanje v ZDA v okviru Deaf Rochester Film Festivala. Film Jezik enakopravnosti intimno spremlja življenja treh gluhih protagonistov različnih generacij, ki se spopadajo s težavami, s katerimi se srečujejo gluhi predvsem pri neurejenem področju znakovnega jezika. Samo (42) je najboljši gluhi športnik vseh časov. Bil je pravi šampijon, osvojil je pet olimpijskih medalj tako s poletnih kot zimskih tekmovanj, danes pa za minimalno plačo v prehrambnem podjetju pomiva posodo. Medtem ko se Samo s svojo usodo nikakor ne more sprijazniti in poskuša postati to, kar si je od nekdaj želel, asistent učitelja športne vzgoje, pa se Špela (15) pripravlja na novo življenjsko obdobje. Vstop v srednjo šolo je zanjo velika prelomnica, ovita v številne negotovosti, predvsem, ali bo pri pouku sploh imela tolmača ali pa bo prepuščena sama svoji tišini. In tu je Meri, prijetna gospa v začetku osemdesetih, ki je kot sedemletna deklica iskala svoj izgubljeni sluh s kričanjem na travniku. Vse življenje je posvetila razvoju in priznanju znakovnega jezika, ki je na pragu izumrtja. Meri, Špela in Samo so trije izmed približno 1500 gluhih Slovencev ki se vsak na svoj način borijo, da se to ne bi zgodilo. Za to, da bo njihov glas dosegel širšo javnost, pa sta z zabeležitvijo njihovih zgodb poskrbela scenaristka in režiser filma Jezik enakopravnosti Tina Grošelj in Marko Kumer - Murč.
Na današnjem nadaljevanju sojenja v aferi preskakovanja čakalnih vrst v Univerzitetnem kliničnem centru (UKC) Ljubljana so predvajali prisluhe telefonskim pogovorom prvoobtoženega Uroša Smiljića in prebirali njegova SMS-sporočila. Smiljić ni bil navzoč na naroku, prav tako ne drugi obtoženi, kar pa ni zmotili ne obrambe ne tožilstva.
V SNG Opera in balet Ljubljana so v novo baletno sezono vstopili z baletom Gusar, ki bi ga sicer morali uprizoriti že aprila, a so ga morali prestaviti zaradi novega koronavirusa.