© 2025 SVET24, informativne vsebine d.o.o. - Vse pravice pridržane.

Le novomeška občina nima sredstev za letovanje otrok na Debelem Rtiču


lokalno
4. 6. 2008, 00.00
Posodobljeno
12. 06. 2008 · 11:20
Deli članek
Facebook
Kopiraj povezavo
Povezava je kopirana!
Deli
Velikost pisave
Manjša
Večja

sprejem_406.jpg
Arhiv Lokalno.si
Z današnjega sprejema krvodajalcev pri Kosovih na Trški gori.
rk_sprejem.jpg
Barbara Ozimek in Alojzij Muhič

''O tem sem seznanjen. Žal sprejemamo varčevalne ukrepe, kot veste, nimamo še delitvene bilance in dejansko ne razpolagamo s sredstvi. Moja želja bi bila, da bi odpeljali vseh 200 otrok in, če bomo našli vir sredstev tudi izven občinskega proračuna, bomo tudi zagotovili, da bo ta akcija uspešna,'' je za Lokalno.si povedal župan Mestne občine Novo mesto Alojzij Muhič. S pomočjo Rdečega križa bi lahko namreč na letovanje na Debeli Rtič letos odpeljali 210 novomeških otrok, a ker občina nima sredstev za svoj delež plačila, jih bo vsaj 60 ostalo doma. Če bo temu res tako, bo znano konec tedna. ''Nekaj potencialnih sofinancerjev sem že poklical, žal neuspešno. Upam, da bom jutri bolj uspešen, kot sem bil danes,'' je še rekel Muhič.

Novomeško združenje Rdečega križa vsako leto organizira letovanje na Debelem Rtiču za socialno in zdravstveno ogrožene otroke. Tudi letos so se prijavili na razpis Zavoda za zdravstveno zavarovanje Slovenije (ZZZS), ki prispeva polovico cene letovanja.

Za 10-dnevno letovanje je cena 316 evrov na otroka, 163 evrov prispevka ZZZS, da bi bila druga polovica oz. plačilo preostanka zneska za socialno šibke družine čim manjše, pa Rdeči križ za sredstva zaprosi vseh osem občin, od koder otrokom omogočijo počitnice. Letos so oz. bodo občine na otroka prispevale 80 evrov.

Pogodbo o sofinanciranju je z RK Novo mesto podpisalo sedem občin, in sicer občine Škocjan, Šentjernej, Dolenjske Toplice, Mirna Peč, Žužemberk, Šmarješke Toplice in Straža. Tako je omogočeno letovanje vseh 160 otrok iz teh občin, za katere je RK pridobil sredstva iz naslova ZZZS. Precej otrok bodo na letovanje poslali povsem brezplačno, saj je marsikateri družini tudi 80 evrov prevelik strošek, v takih primerih pa RK priskrbi sredstva iz Sklada za pomoč ljudem v stiski, s pomočjo krajevnih organizacij ipd.

Dogovori o sofinanciranju z vsako občino posebej po besedah sekretarke na OZ RK Novo mesto Barbare Ozimek potekajo od začetka leta. ''Na razpisu smo dobili na voljo 310 mest, se pravi, da jih je 210 na voljo za Mestno občino Novo mesto, a prav tukaj se je zapletlo. Mestna občina bo pač prispevala 9.000 evrov, kar je malo več kot za 100 otrok,'' je dejala Ozimkova in še dodala: ''Odlašalo se je z odločitvijo do konca. Dokler nismo prišli do tega datuma, ko je zadnji datum za razpis za letovanje. Če hočemo razpis narediti v bistvu preko šol, je bil zadnji čas, da smo ga dali ven. In smo ga dali z zmanjšanim številom mest v mestni občini, ker nismo mogli ravnati drugače.''

Sedanji izračuni kažejo, da bodo lahko na letovanje odpeljali okoli 150 otrok. Vsaj 60 socialno in zdravstveno ogroženih z območja novomeške občine pa torej morja letos ne bo videlo, če občina ne bo priskrbela še okoli 6.000 evrov.

Pa ne gre za edino odločitev občine, na katero čaka novomeško združenje Rdečega križa. Kot je znano, želijo v zgornjem nadstropju nekdanjega Mercatorjevega diskonta oz. trgovine Hura na ulici Slavka Gruma urediti svoje prostore in javno kuhinjo, ki je na začasni lokaciji v središču mesta.

Mercator po naših podatkih čaka na odločitev MO Novo mesto in je po letu dni čakanja postavil rok do prihodnjega petka, 13. junija. Cena znaša 450.000 evrov, če bo kupec in lastnik poslopja občina. Če pa bo te prostore kupoval Rdeči križ, je prodajalec pripravljen donirati 70.000 evrov in bi iste prostore prodal za 380.000 evrov.

''Dejstvo je, da jaz osebno potrjujem nakup tega dela in upam tudi, da bo zadeva formalno-pravno stekla v tem smislu,'' je danes odgovoril župan Alojzij Muhič, ko smo ga vprašali, ali se strinja z lastništvom Rdečega križa. Slednji bi namreč dejansko prispeval 60.000 evrov, 220.000 evrov pa ima občina iz naslova prodaje Fazana, kjer je imelo območno združenje RK svoj objekt.

Rešitev torej obstaja, a je zaradi dosedanjega odlašanja pod velikim vprašajem. Tovrsten ukrep bo moral namreč potrditi mestni svet MO Novo mesto, občinska uprava pa do zadnje, majske seje tega sklepa ni uspela pripraviti. Po naših podatkih se rok Mercatorjeve ponudbe izteče prihodnji petek in vprašanje je, če bo 'najboljši sosed' pripravljen počakati- najprej na občinske službe, da pripravijo predlog, nato še na naslednjo sejo novomeških svetnikov, ki lahko posel v tej obliki odobrijo (ali pa ne).

Tudi v primeru nakupa pa bi potrebovali vsaj še 380.000 evrov, da bi prostore nekdanje trgovine uredili na delovanje Rdečega križa. Da bo torej potrebnih še več sredstev, je danes opozoril tudi Muhič. Barbara Ozimek pa je dejala, da bodo tudi ta sredstva veliko lažje dobili, če bodo sami lastniki, saj se nameravajo prijaviti na sredstva Fundacije za financiranje invaldiskih in humanitarnih organizacij (FIHO), evropske razpise ipd. Načrti bodo precej oteženi, če si bo RK delil lastništvo še z vsemi osmimi dolenjskimi občinami.

Alozjij Muhič je sicer ob današnjem dnevu krvodajalstva nadaljeval tradicijo dosedanjih novomeških županov in sprejel redne krvodajalce. Ker so v minulih letih priredili sprejeme že za vse ''rekorderje'', so se na OZ RK Novo mesto odločili, da s seznama krvodajalcev vsako leto izberejo deset moških in deset žensk, ki so na vrhu po številu odvzemov, a na sprejemu še niso bili. Tako so letos priredili srečanje za tiste krvodajalce in krvodajalke, ki so kri darovali več kot 63- oziroma več kot 35-krat.

''Tudi občinska uprava ima krvodajalce, žal vseh ne vzamejo. Tudi sam sem bil 11-krat krvodajalec. S sladkim življenjem se je tudi sladkor v krvi povečal, tako da mi sedaj več ne vzamejo krvi,'' je v smehu dejal Muhič in izrazil upanje, da se bo ta humanitarna navada številnih obdržala.

Današnjega sprejema na zidanici Kos na Trški gori se je udeležilo po osem krvodajalcev in krvodajalk: Alojz Klemenčič, Marjan Murgelj, Janez Juršič, Rajko Krašovec, Stanko Blažič, Miro Lajkovič, Vladimir Komljanec in Milan Meglič, pa Jožica Gašper, Bernardka Mesojedec, Slavka Blažič, Frančiška Kojiš, Marija Fartelj, Jožica Robek, Marija Dragman in Slavka Baržič.

muhic_krvodajalci.mp3

Alojzij Muhič o krvodajalstvu

ozimek_krvodajalci.mp3

Barbara Ozimek o krvodajalcih

ozimek_letovanje.mp3

Barbara Ozimek o letovanju otrok

muhic_letovanje.mp3

Alojzij Muhič o sredstvih za letovanje otrok

ozimek_center.mp3

Barbara Ozimek o humanitarnem centru

muhic_center.mp3

Alojzij Muhič o humanitarnem centru


© 2025 SVET24, informativne vsebine d.o.o.

Vse pravice pridržane.