© 2025 SVET24, informativne vsebine d.o.o. - Vse pravice pridržane.

Otroka iz Zdenske vasi sta na varnem


lokalno
14. 11. 2007, 00.00
Posodobljeno
12:24
Deli članek
Facebook
Kopiraj povezavo
Povezava je kopirana!
Deli
Velikost pisave
Manjša
Večja

dobrepolje.png
Občina Dobrepolje

##IMAGE-2110605##

Center za socialno delo Grosuplje (CSD) poudarja, da sta otroka, ki sta v družinski tragediji februarja letos v Zdenski vasi v občini Dobrepolje izgubila starše, v varnem okolju in se počutita dobro. Z namenom, da zaščitijo koristi otrok, je z odločbo CSD Grosuplje določil sebe za skrbnika. "S tako odločitvijo so se strinjali vsi sorodniki otrok," so sporočili iz centra. V pomladanskem času pa sta sorodnika, ki sta za otroke skrbela, izjavila, da skrbi ne zmoreta, in podala soglasje, da se za otroka poišče nadomestna družina. CSD Grosuplje je v postopku za posvojitev izbral družino in izdal odločbo o namestitvi otrok v družino z namenom, da ju posvoji. Stiki med sorodniki, otrokoma in posvojiteljsko družino so v poletnem času stekli, so v centru zapisali v sporočilu za javnost.

Odločba o namestitvi je bila pravnomočna konec avgusta, do njene izvršbe pa ni prišlo, ker se sorodniki, ki so imeli otroka v oskrbi, kljub začetnemu soglasju z izbiro posvojiteljske družine niso strinjali, predvsem pa se niso strinjali s tem, da otroci odidejo izven občine Dobrepolje. "V uveljavljanje svojega nestrinjanja so žal pritegnili svoje okolje," so zapisali v centru.

Izbira rejniške družine za otroka je bila s strani CSD Grosuplje vezana na strokovno odločitev strokovnjakov iz različnih institucij, in sicer šolstva, zdravstva ter centrov za socialno delo, so pojasnili. Presodili so, da imajo otroci zunaj okolja dobrepoljske občine boljše možnosti za nemoten zdrav razvoj, saj ju v njunem odraščanju ne bo ovirala stigma sirot brez staršev, so navedli v CSD Grosuplje.

Poudarili so, da je CSD Grosuplje v preteklem tednu ukrepal na osnovi informacij o sumu, da so otroci v okolju, kjer bivajo, ogroženi ter izpostavljeni fizičnemu in psihičnemu nasilju in zanemarjanju. "Ravnanja CSD Grosuplje so bila v skladu z zakonodajo, pooblastili in strokovnimi izhodišči, po katerih centri za socialno delo ukrepamo, kadar gre za ogroženega otroka in je potrebno zavarovati otrokove koristi," so poudarili v sporočilu za javnost.

Obenem so pojasnili, da niti otroka niti drugi otroci v šoli niso imeli v šolskih prostorih s policisti nobenega kontakta. Poudarili so, da so otroka odpeljali strokovni delavci CSD Grosuplje, ki so njuni skrbniki. Razgovor z otroki je v primernem okolju opravil kriminalist, posebej usposobljen za delo z otroki, so še zapisali.

Kot je znano, se je 24. februarja letos v Zdenski vasi pri Grosupljem zgodila družinska tragedija, ko je 32-letni oče pred očmi dveh mladoletnih otrok umoril njuno mamo, stare starše, na koncu pa sodil še sebi.

Po podatkih CSD Grosuplje, ki je pristojno za ta primer, sta bila otroka takrat dodeljena v začasno skrbništvo sorodnikom, ki so kasneje izjavili, da zanju ne morejo več skrbeti. Takrat se je prav zaradi občutljivosti problematike in v skrbi za otroka odzvalo tudi ministrstvo za delo, družino in socialne zadeve.

Odredili so izredni inšpekcijski nadzor izvajanja strokovno upravnih nalog na CSD Grosuplje. Inšpektor takrat ni ugotovil kršitev, ki bi vplivale na primer, zato so inšpekcijski nadzor ukinili. Nadzor nad CSD je bil ponovno odrejen avgusta, vendar tudi takrat v delovanju centra niso našli nobenih napak, ki bi vplivale na korist otrok. Z ministrstva pa so sporočili, da bo socialna inšpekcija v najkrajšem možnem času izvedla nadzor tudi nad zadnjim ravnanjem centra.

Na zadevo se je odzvala tudi poslanka SNS Barbara Žgajner Tavš, ki je v torek na ministrico za delo Marjeto Cotman naslovila poslansko pobudo za ukrepe zoper odgovorne na CSD Grosuplje. Ta naj bi po njenih besedah "ravnal neetično, nestrokovno in samovoljno". Žgajner Tavševa je še zapisala, da je po njenem mnenju socialna inšpekcija, ki v nadzoru na CSD Grosuplje ni ugotovila nobenih kršitev, delo opravila površno.

Poslanka SNS se je obrnila tudi na ministra za notranje zadeve Dragutina Mateja. Nanj je naslovila poslansko vprašanje, ali so policisti, ki so sredi pouka in brez predhodnega obvestila odpeljali mladoletnika k novi rejniški družini v Kamnik, ravnali pravilno. Na ministra za šolstvo in šport Milana Zvera pa je naslovila vprašanje, kako je poskrbljeno za varnost slovenskih osnovnošolcev ter kako bo minister v bodoče zagotovil, da se podobne stvari ne bodo dogajale, so danes sporočili iz poslanske skupine SNS.


© 2025 SVET24, informativne vsebine d.o.o.

Vse pravice pridržane.