Črnomaljcem nekaj smrdi v zvezi z elektriko, a tudi sicer



Včerajšnja seja tukajšnjega občinskega sveta - prvič so zasedali v prenovljeni sejni sobi - ki je trajala pet ur, je bila gotovo najbolj živahna v tem mandatu. Začelo se je že pri točki dnevnega reda, za katero je županja Mojca Čemas Stjepanovič napovedala, da jo bo umaknila z dnevnega reda. Pri točki dnevnega reda, na kateri naj bi bila podana informacija o pripravi državnega prostorskega načrta (DPN) za 2x110 kV daljnovod od RTP Kočevje do RTP Črnomelj, naj bi sodelovali tudi predstavniki ministrstva za okolje in prostor, ministrstva za infrastrukturo in Elektra Ljubljana kot investitorja ter izdelovalci strokovnih podlag.
A dan pred sejo so na občinsko upravo z ministrstva za okolje in prostor prejeli obvestilo o bolniški in nujni službeni odsotnosti dveh ključnih predstavnikov, ki naj bi se udeležila seje in predstavila rešitve. Kot so še sporočili z ministrstva, se zato, ker zaradi nastale situacije niso mogli zagotoviti popolne, kompetentne ekipe, seje niso udeležili.
Kot je povedala županja, so to točko dnevnega reda načrtovali že za julijsko sejo, za umik z dnevnega reda pa se je odločila zato, ker nihče v črnomaljski občini ni strokovnjak, ki bi lahko odgovarjal na vprašanja svetnikov in civilne iniciative. Kot je poudaril predsednik krajevne skupnosti Talčji Vrh Tomaž Adlešič, so vsi za elektriko, vendar pa se zavzemajo, da bi dobre štiri kilometre kabla od gozdnega roba do RTP Črnomelj položili v zemljo. Za to, da se točka umakne z dnevnega reda, je glasovalo 18 svetnikov, dva pa sta bila proti.
Zelo živahno je bilo tudi pri točki dnevnega reda, kjer je tekla beseda o problematiki bioplinske in prašičje gnojevke. Zaradi nevzdržnega smradu, ki se širi predvsem po severnem delu Črnomlja, občasno pa tudi po vsem mestu, v Dragatušu in Vinici, Črnomaljci sumijo, da prihaja bodisi iz bioplinske elektrarne na Lokvah ali bližnje prašičje farme. A tako lastnik farme Jože Stariha kot Anja Kocjančič, predstavnica Petrola, ki je lastnik bioplinarne, sta zatrjevala, da delajo vse po pravilih in da številne inšpekcije niso odkrile nepravilnosti. V razpravi so ugotavljali, da ni dokazov, da bi smrad prihajal iz bioplinarne ali s farme, res pa je, da po mestu že dva meseca smrdi. Slišati pa je bilo tudi predlog, da bi morali za razpravo pripraviti gradivo, ki bo temeljilo na strokovnih podlagah in bo osvetljeno z različnih plati.
Kljub utemeljitvi predstavnika Pošte o ukinitvi poštnega urada v Vinici in uvedbi pogodbene pošte, ki bi jo odprli na viniški bencinski črpalki, se svetniki z njegovim prepričevanjem niso strinjali. Pač pa so sprejeli sklep, da nasprotujejo preoblikovanju pošte v Vinici ter s tem pritrdili Viničanom. Strinjali pa so se, da črnomaljska občina prispeva kot enkratno zagonsko pomoč dobrih 16.000 evrov za nujna sanacijska dela na smučišču na Gačah.
Berite brez oglasov
Prijavljeni uporabniki Trafike24 berejo stran neprekinjeno.
Še nimate Trafika24 računa? Registrirajte se