FOTO: »Ciknili« župan in njegova koalicija



»Ciknili« so župan Franc Hudoklin in njegova večinska koalicija oz. glasovalni stroj, kot ji mnogi pravijo, je bilo sporočilo včerajšnjega javnega shoda, ki sta ga na ploščadi pred sedežem občine včeraj pozno popoldne organizirala Civilna iniciativa Glas ljudstva in svetniška skupina občinskega sveta občine Šentjernej Ljudska alternativa (SDS, NSi, Neodvisna lista). Glavni razlog shoda, ki je bil tudi uradno prijavljen, je bil seveda že dobra dva meseca vroč problem v šentjernejski dolini – previsoko odmerjen komunalni prispevek, ki ga mnogo občanov ne zmore plačati, zato zahtevajo mnogo nižje cene.

Shod je bil dobro pripravljen, nanj so organizatorji Šentjernejčane pozvali tudi s pisnim obvestilom oz. vabilom, in odziv je bil velik – prišlo je preko štiristo ljudi, ki so z aplavzi pospremili govornike, še zlasti ob branju peticije o ljudski nezaupnici županu in njegovi večinski svetniški koaliciji. Peticijo so tudi množično podpisovali – organizatorji so že tam prejeli preko 400 podpisov, zbirali jih bodo še naprej (tudi v soboto pred vhodom na šentjernejski sejem). Protestniki so s sabo prinesli transparente, fotografije koalicijskih svetnikov z zapisom »ciknu« je, pela je sirena, slišal se je glas šentjernejskega petelina, plapolale so zastave – šentjernejska, slovenska, evropska. Shod je minil mirno in brez kakšnih incidentov, kot jih je bilo videti po televiziji iz Maribora in Ljubljane, tako da policija, ki se je sprehajala v bližini, ni imela nobenega dela. Shod je bil celo kulturni dogodek – zaigrala je šentjernejska godba, zapel je Vinogradniški oktet. Zbranim so točili vroč čaj in vino.


Vztrajajo na nižjih komunalnih prispevkih
Kot so poudarili člani CI Glas ljudstva in svetniške skupine Ljudska alternativa, ljudi ne bodo pustili na cedilu in si bodo še naprej prizadevali za nižje in sprejemljive komunalne prispevke, do katerih se da priti po zakoniti poti, čeprav občinska stran trdi, da so z znižanjem faktorja dejavnosti za vse stanovanjske objekte na 0,7 popustili največ, kar se da. Prvotne zneske se da prepoloviti, takšni so po njihovih trditvah npr. v ribniški občini, ali pa jih celo ni (kot npr. v sevniški občini), je bilo slišati. V Šentjerneju sicer tega ne zahtevajo, a ne pristajajo na »plenilski način polnjenja proračuna«. Kot podoben primer šentjernejskemu so navedli občino Tržič, kjer je ljudstvo v športni dvorani določilo veliko nižje zneske, in to naj bi se po besedah Alberta Pavliča, vodje svetniške skupine Ljudska alternativa, zgodilo tudi v Šentjerneju na zboru zavezancev.
»Šentjernejčani si bodo sami odmerili komunalni prispevek, saj politika tega očitno ni sposobna narediti,« je poudaril tudi na novinarski konferenci pred shodom, skupaj s predsednikom CI Glas ljudstva Samom Hudoklinom, svetnikoma Stanetom Bregarjem in Luko Luzarjem. Na konferenci so predstavili dosedanji potek dogajanja, pogajanja z občino, ki je zanje postala nekorekten sogovornik, županu so očitali politikantstvo ter ga pozvali, naj neha »groziti« z nerealizacijo mnogih projektov v občini zaradi nižjega komunalnega prispevka in naj raje varčuje tam, kjer se to da, …

Menijo, da je prava pot tudi odstop župana in samorazpustitev občinskega sveta, ter prostor za predčasne volitve, kar je bil predlog sedmih opozicijskih svetnikov. Zbrani na shodu so ga podprli.
Župan Franc Hudoklin je že pred časom povedal, da nima težav z opravičilom ljudem oz. z odstopom, toda če mu bodo v zvezi s komunalnim prispevkom dokazali kar koli nezakonitega, kar pa je prepričan, da je nemogoče. Sicer pa je vedno pripravljen na pogovore, saj je treba problem čim prej rešiti, od česar je odvisno tudi sprejetje proračuna za 2013 – občina je sedaj namreč tri mesece na začasnem financiranju.
Več o dogajanju in peticiji o ljudski nezaupnici pa v prihodnji tiskani izdaji Dolenjskega lista.
Berite brez oglasov
Prijavljeni uporabniki Trafike24 berejo stran neprekinjeno.
Še nimate Trafika24 računa? Registrirajte se