Dvolastnikom ključi za prehod meje

##IMAGE-2109532##
Dvolastniki zemljišč ob slovensko-hrvaški meji bodo z uveljavitvijo shengenskega območja od 21. decembra na prehodnih mestih lahko prečkali mejo s posebnimi ključi za odpiranje zapornic. Upravne enote in policijske uprave bodo začele ključe deliti 10. decembra.
Z uveljavitvijo shengena bo začel veljati spremenjen režim prehajanja meje s Hrvaško, vzpostavljen s sklepi Stalne mešane komisije za izvajanje Sporazuma med Slovenijo in Hrvaško o obmejnem prometu in sodelovanju. Vsi, ki prehajajo mejo z obmejnimi prepustnicami in kmetijskimi vložki na mestih, ki bodo zaprta z zapornicami, bodo za prehod meje potrebovali posebne ključe.
Državljani Slovenije in hrvaški državljani s prijavljenim stalnim bivališčem v Sloveniji bodo ključe od ponedeljka dalje prejemali na upravnih enotah. Osebe, ki imajo dokumente hrvaških upravnih organov in stalno bivališče na Hrvaškem, bodo ključe dobile na policijskih upravah. Policija bo tudi pristojna za vse prijave pogrešanih ključev.
V Posavju, kjer pod UE Brežice in UE Krško sodi območje z dobrih 60 km meje, bodo »pod ključem« naslednja prehodna mesta: Premagovce, Stričanica (Črešnjevec pri Oštrcu) , Opatova gora 2 (Črešnjevec-Pogana jama) in hrvaški Vlaški Križ oziroma slovenski Mali Cirnik.
Ključi bodo tudi na UE Novo mesto, Črnomelj in Metlika.
Črnomelj je tu izjema - imajo sicer prehodno mesto pod ključem v Žuničih, a tam tranzita ni. Zato pa bodo na metliški UE ključe delili za Bojanjo vas, Boldraž in Brezovico.
Slovenija z 21. decembrom na mejah vzpostavlja režim po schengenskem zakoniku in prestope nedovoljenih poti mora onemogočiti. Takšnih je bilo doslej 115 prehodov, kjer je potrebno prehajanje meje onemogočiti bodisi z zapornicami, podiranjem brvi za pešce, bodisi s fizičnim zapiranjem (zasipavanjem, postavitvijo odbojnih ograj ali korit).
S Hrvaško ima Slovenija 60 mejnih prehodov za mednarodni, meddržavni in obmejni promet.
Slednji - takih lokacij je 27 - so določeni s Sporazumom o obmejnem prometu in sodelovanju (SOPS), ki za zadovoljevanje potreb obmejnega prebivalstva opredeljuje in usklajuje tudi dodatne možnosti za prehajanje državne meje izven mejnih prehodov. To so prehodna mesta (73 lokacij) in prehodne točke (51 lokacij), ki so upravičencem vpisana v obmejno prepustnico oziroma kmetijski vložek.
Upravičencem za prehajanje meje na prehodnih mestih in točkah bo torej tudi vnaprej dovoljeno prehajanje meje na isti lokaciji, s postavitvijo zapornic in uporabo ključa.
Berite brez oglasov
Prijavljeni uporabniki Trafike24 berejo stran neprekinjeno.
Še nimate Trafika24 računa? Registrirajte se