Bogastvo belokranjske narave zajeli v monografijo


Bela krajina in z njo Slovenija sta bogatejši za monografijo Narava Bele krajine, ki je nastala iz ideje o vodniku po zaenkrat še skromni naravoslovni razstavi Belokranjskega muzeja Metlika. Ta ustanova, ki jo vodi Andreja Brancelj Bednaršek, je k sodelovanju pri oblikovanju vodnika povabila številne avtorje, strokovnjake s področja naravoslovja. Odzvali so se z navdušenjem in s srcem in tako je nastala namesto vodnika monografija, prava knjiga, ki obravnava bogato biotsko pestrost, naravne danosti in ohranjenost narave v Beli krajini.
Monografijo so predstavili včeraj pod večer v kulturnem centru v Semiču, v sklopu Poletne muzejske noči, ko so številni muzeji po državi zvečer brezplačno odprli vrata obiskovalcem.

Monografijo sta uredila Mojmir Štangelj iz Prirodoslovnega muzeja Slovenije in Mira Ivanovič iz novomeške enote Zavoda RS za varstvo narave, oblikoval pa Jure Kocuvan. Pri nastajanju knjige je aktivno sodeloval uredniški odbor, predvsem pa kar 39 strokovnjakov, ki so prispevali strokovna besedila o naravi Bele krajine. Monografija je posebna tudi zato, ker so vsi avtorji pri njenem nastajanju sodelovali brez plačila, enako tudi avtorji fotografij, uredniki in oblikovalec.
Belokranjski muzej, ki je izdajatelj knjige, je zato pripravil prikupno predstavitev monografije in se vsem sodelujočim javno zahvalil za njihov trud in vloženo delo.
"Knjiga razodeva, kako bogati smo Belokranjci, pa se tega ne zavedamo. Služila bo šolam, bo pa tudi koristen učbenik turističnim vodnikom," je ob predstavitvi dejala Ivanovičeva. Štangelj pa je povedal, da bo monografija na voljo v slovenščini in angleščini, pa tudi v elektronskih inačicah, ki jih bo mogoče uporabljati na pametnih telefonih, iPadih in različnih elektronskih bralnikih.
Berite brez oglasov
Prijavljeni uporabniki Trafike24 berejo stran neprekinjeno.
Še nimate Trafika24 računa? Registrirajte se