Svet24
© 2025 SVET24, informativne vsebine d.o.o. - Vse pravice pridržane.

Vojna za samostojnost je bila bolj trpljenje posameznikov kot naroda


dolenjski-list
P. P.
17. 2. 2011, 18.30
Posodobljeno
21:30
Deli članek
Facebook
X (Twitter)
Kopiraj povezavo
Povezava je kopirana!
Deli
Velikost pisave
Manjša
Večja

mitja_teropsic.jpg
Upokojeni polkovnik Slovenske vojske Mitja Teropšič. ((Foto: P. P.)
veterani.jpg
Sevniški veterani vojne za Slovenijo.

Predsednik Pokrajinskega odbora Zveze veteranov vojne za Slovenijo Posavje, polkovnik Slovenske vojske v pokoju, Mitja Teropšič, je zanimivo predavanje, ki sta ga v sevniški kulturni dvorani pripravila Posavski muzej Brežice in sevniško območno združenje veteranov vojne za Slovenijo o vojni v Sloveniji v letu 1991, zaključil s pomenljivo mislijo, da se namreč "vojna za obrambo samostojnosti Republike Slovenije ni zgodila v trpljenju in bolečini celotnega naroda, temveč le in žal, v trpljenju in bolečini posameznikov in predvsem družin, ki so izgubile svoje najdražje."

Teropšič je med ključne probleme "desetdnevne vojne", kot jo nekateri tudi pogosto imenujejo, a tega veterani ne slišijo radi, saj menijo, da se je vojna pravzaprav začela že takrat, ko so se številni štabi teritorialne obrambe po Sloveniji uprli oddaji orožja JLA, ki ga je spodbudil srbski predsednik predsedstva SFRJ Borisav Jović, ne pa JLA, omenil prepozno reorganizacijo oz. ukinitev občinskih štabov za teritorialno obrambo in ustanovitev 25. območnega štaba TO.

Omenil je pomanjkanje sodobne oborožitve in tudi novih uniform. Na novi slovensko-hrvaški meji so pripadniki sosednje vojske v novih uniformah kaj čudno opazovali slovenske vojake v uniformah JLA. Teropšič je poudaril, da navkljub temu, da je bilo v Posavju težišče vojaškega delovanja, je bila pomoč nadrejenih zelo majhna. Iz Ljubljane so dobivali Posavci povelja naj napadejo letališče v Cerkljah z zelo močnimi formacijami JLA, a če bi se lotili tega drugače kot z minometnimi minami in bi hoteli s silo prevzeti letališče, bi imeli verjetno velike izgube, zaradi slabe oborožitve in tudi zaradi številnih minskih polj.

Prvi bojni uspehi posavskih teritorialcev in dobro sodelovanje z milico ter civilno obrambo, pa so pri pripadnikih nastajajoče Slovenske vojske vendarle utrdile zaupanje v lastno moč, da so se sposobni učinkovito postaviti po robu, takrat vsaj na papirju eni močnejših vojska v svetu. To so naposled tudi dokazali z njenim umikom iz Slovenije, s katerim se v JLA seveda niso zlepa sprijaznili.


© 2025 SVET24, informativne vsebine d.o.o.

Vse pravice pridržane.