Vse to vpliva na naše telo in slabi imunski sistem. Da se ne bi znašli v začaranem krogu diet in slabe volje, smo za vas pripravili nasvete, kako se temu izogniti. Po podatkih NIJZ se v prazničnem času v povprečju zredimo za 1,5 do dva kilograma.
Če si boste spanec privoščili pred polnočjo ter ustvarili urnik spanja in bedenja, boste manj izčrpani. Spanje je namreč naš zaveznik pri gradnji imunskega sistema.
Telo ni vajeno ekstremov, kakršnim smo običajno izpostavljeni decembra. Sprostimo se, pozabimo na skrbi, poskušamo uživati in čim več časa preživeti z družino in prijatelji, to pa najpogosteje počnemo ob kozarcu dobrega vina ali okusni večerji. Vendar marsikdo pozabi, da s takšnim ravnanjem škodi svojemu telesu in slabi imunski sistem, ki mora v hladnejših mesecih, ki so pred nami, biti še posebno dober.
Kako poskrbimo za odpornost
Recept je čisto preprost. Ob upoštevanju naslednjih trikov bomo še vedno lahko uživali ob prazničnih dobrotah, obenem pa svojemu telesu ne bomo naredili prevelike škode.
Pravilno in redno prehranjevanje
Čeprav se je težko upreti vsem dobrotam, ki krasijo mizo v službi, doma in pri prijateljih, je nekje treba potegniti črto. Seveda si lahko brez slabe vesti privoščimo kakšen priboljšek, ob tem pa moramo poskrbeti, da se prehranjujemo redno in obrokov ne izpuščamo, zlasti ne zajtrka. Ker vemo, da nas zvečer čaka zabava, na kateri bomo pili in jedli, se pogosto odločimo, da bomo preskočili kakšen obrok.
A s tem naredimo več slabega kot dobrega, saj se poruši ravnotežje sladkorja v krvi, kar v večernih urah povzroči še večjo lakoto, in že smo v začaranem krogu. Da ob vseh dobrotah ne pozabimo na uravnoteženo prehrano (sadje, zelenjava, oreščki), je dobro, da obroke načrtujemo. To bomo najenostavneje naredili tako, da si, preden se odpravimo po nakupih, naredimo seznam, ki se ga držimo kot »pijanec plota«.
Zdravje
Pripravite svoj imunski sistem na vse
Ne pretiravajmo z alkoholom
Kozarec tu in tam nam ne bo škodil, prevelike količine pa bodo načele imunski sistem, saj je telo ob preveč alkohola zaposleno z razstrupljanjem, da bi nas lahko ščitilo pred vsiljivci. Tako se bomo prej prehladili ali okužili, bolezen pa prebolevali dlje časa.
Gibajmo se tudi v prazničnem času
Dokazano je, da zmerna telesna aktivnost spodbuja imunski sistem, zato je pomembno, da tudi v prazničnem času najdemo dovolj časa za gibanje. Priporočljivo je, da pri gibanju počnemo, kar smo počeli med letom. Nove aktivnosti, ki bi bile napornejše, kot smo vajeni, niso priporočljive. Dobro je, da rekreacija vsake toliko časa poteka na svežem zraku, kar bo odlično »zdravilo« za našo glavo, deležni pa bomo tudi nekaj vitamina D, ki je za naše telo izjemno pomemben.
S tem, ko bomo pospešili srčni utrip, bo telo skozi pljuča izločilo več odpadnih snovi, kot je ogljikov dioksid. Z redno vadbo, čeprav le nekaj minut na dan, bomo zmanjšali tudi stres. Če vam v prazničnem mesecu kronično primanjkuje časa in si rekreacije ne morete privoščiti, pa svetujemo, da se odpravite peš v trgovino ali službo, s čimer boste naredili nekaj dobrega zase in za svoje telo.