Danes komarček poznamo predvsem kot zelišče domače lekarne. Nepogrešljiv je predvsem pri otrocih, ki jih mučijo prebavne motnje, pa tudi v času prehladov in močnega kašlja. Komarček je ena glavnih sestavin otroških čajev. Odlično pomirja, blaži krče ter izboljšuje črevesno floro in tek. Gojijo ga v srednji Evropi in Egiptu, pri nas je pogost na kamnitih pobočnih blizu morja, najdemo ga tudi na zelenjavnih vrtovih.
Nabiramo kobule
Najbolje bo, če naberemo še ne čisto zrele kobule navadnega komarčka, ki jih nato posušimo in iz njih otresemo plodove. Eterično olje se pridobiva iz svežih semen z vodno destilacijo. Ima sladek, rahlo pekoč okus in zelo značilen vonj, ki spominja na janež in sladki koren. Uporabni so tudi mladi listi, peclji in cvetovi. Liste komarčka lahko hranite tudi v hladilniku in jih dodate solatam. Sveži bodo ostali do tri dni.
Vsestranska pomoč
Komarček sprošča krče v času prebavnih motenj, eterično olje iz komarčka pa še kako koristno deluje na dihala. Dokazano odpravlja vetrove in ima protibakterijsko delovanje. Pripravki delujejo proti kašlju, pri prebavnih težavah dojenčkov in otrok po navadi uporabljamo čaj, saj blaži krče, sprošča vetrove in vpliva na črevesno floro ter izboljšuje tek.
Komarčkov čaj
Komarčkov čaj se priporoča pri izboljšanju dojenja, saj pospešuje izločanje mleka. Nepogrešljiv je pri vnetjih oči dojenčkov in tudi odraslih. Pri vnetjih se pogosto uporablja v kombinaciji s kamilico. Plodove pa običajno pripravimo tako, da dve čajni žlički plodov prelijemo z vrelim mlekom in pustimo pokrito pet minut, nato precedimo in uživamo do trikrat dnevno. Čaj lahko uporabljate tudi za parno obrazno kopel, ki izboljša prekrvavitev kože in ima čistilno delovanje.
Čajna mešanica za blaženje črevesnih krčev
Sestavine: 25 g komarčka, 25 g janeža, 25 g kumine. Priprava: komarček, janež in kumino stresemo v lonček ter dobro premešamo med seboj. Dve žlički pripravljene mešanice nato stresemo v skodelico in prelijemo z 2,5 decilitroma vrele vode. Pokrijemo in pustimo stati 15 minut. Nato pijemo po požirkih do tri skodelice na dan. Za otroke uporabimo eno čajno žličko mešanice zelišč.
Za izkašljevanje pri suhem kašlju
Sestavine: 40 g komarčka, 30 g islandskega lišaja, 30 g korenine sleza. Priprava: komarček, islandski lišaj in korenino sleza pomešamo med seboj, nato dve čajni žlički mešanice zelišč poparimo z vodo in pustimo pokrito vsaj 15 minut. Čaj pijemo do štirikrat dnevno.
Aromatično zeliščno maslo
Sestavine: 150 g zmehčanega masla, 1 žlička mladih listov komarčka, 1 žlica bazilike, 1 ščepec rožmarina, 1 žlička drobnjaka. Priprava: maslo dve uri pustimo na sobni temperaturi, da se zmehča. Preložimo v skodelico in ga premešamo, da postane gladko in mazljivo. Sveža zelišča drobno sesekljamo in dodamo maslu. Dobro premešamo, nato preložimo v prozorno folijo in oblikujemo v štruco ter zavijemo. Položimo v hladilnik in pustimo, da se strdi, približno dve uri. Maslo uporabimo kot namaz za kruh ali za zabele zelenjavnih in pustih jedi. Nepogrešljivo je pri steakih ali kot sestavina solatnih prelivov.