V mali ženski medenici so maternica, sečni mehur, debelo črevo in sečnica. V nožnico lahko zdrkne katerikoli od omenjenih organov, najpogosteje pa se zgodi, da zdrkne maternica. Včasih celo do te mere, da maternični vrat zdrsne skozi nožnico. Pojav je pogostejši pri starejših ženskah, saj s starostjo mišice medeničnega dna oslabijo. Vendar starost ni najpogostejši vzrok. Glavni vzrok za zdrk maternice je predhodna poškodba mišic medeničnega dna med porodom. Posledično se omenjena težava le redko pojavi pri ženskah, ki niso rodile.
Kateri so simptomi
Simptomi največkrat vključujejo bolečino v križu, občutek pritiska zaradi izbokline v nožnici, težave pri vstavljanju oziroma odstranjevanju tamponov, stresno inkontinenco ali uhajanje seča pri dvigovanju težjih bremen. Pri zdrku maternice se v mali medenici pojavi tudi občutek »vlečenja« navzdol, pri uretrokeli ali cistokeli pa se lahko pojavi pogosto uriniranje ter siljenje k uriniranju.
Kako poteka zdravljenje
Z ginekološkim pregledom zdravnik potrdi zdrk maternice in ugotovi, za katero obliko gre. Običajno bolnico vpraša, ali je že rodila, imela težak porod in ali so bili otroci ob rojstvu težki. Pri prekomerni telesni teži zdravnik najprej predlaga hujšanje, saj so zaradi tega težave zaradi zdrka hujše. Pri hudi obliki zdrka maternice zdravnik priporoči operativni poseg, ki olajša nadzor nad uhajanjem seča. Pri slednjem zategnejo tkiva, ki tvorijo medenično dno, oblika operacije pa je seveda vedno odvisna od oblike zdrka in starosti žensk. Operativni poseg največkrat poteka v splošni, redkeje pa v epiduralni anesteziji. Poseg se običajno izvede skozi nožico.
Navodila za pravilno izvajanje Keglovih vaj
Keglove vaje so izjemno preproste, obenem pa neverjetno koristne. Zlasti je pomembno, da jih izvajate med nosečnostjo in po porodu, saj lahko s tem preprečite urinsko inkontinenco in druge težave, povezane z medeničnim dnom. S Keglovimi vajami boste okrepili mišice medeničnega dna, ki nudijo oporo maternici, mehurju, tankemu črevesju in rektumu oziroma danki. Pri Keglovih vajah je še posebno praktično, da jih lahko izvajate kjerkoli in kadarkoli, ne da bi kdo opazil. Seveda je pomembno, da jih izvajate pravilno in ste pri tem vztrajni, saj boste le tako dosegli želen rezultat. Da bi jih lahko izvajali pravilno, morate najprej poiskati prave mišice. To najlažje naredite tako, da poskušate sredi uriniranja zadržati curek. Opazujte, katere mišice boste pri tem aktivirali ali stisnili. To so namreč tudi mišice, na katere se morate osredotočiti med izvajanjem Keglovih vaj. Vaje lahko nato izvajate v kateremkoli položaju, čeprav je za večino najbolj udobno ležanje. Na začetku stisnite mišice medeničnega dna za približno pet sekund, nato pa jih za pet sekund sprostite.
To ponovite petkrat. Nato poskušajte podaljševati čas napetosti mišic in čas sprostitve. Osredotočite se na pravilno in počasno izvajanje vaje. Za najboljše rezultate morate paziti, da boste resnično napeli le mišice medeničnega dna. Med izvajanjem Keglovih vaj mora biti vaš trebuh sproščen, podobno velja za vašo zadnjico. Prav tako se osredotočite na pravilno dihanje. Pazite, da med vajami ne boste zadrževali sape. Dihanje naj bo sproščeno, umirjeno in globoko.