Če se s pretirano občutljivostjo zob ne ukvarjamo, lahko pride do najrazličnejših zdravstvenih vprašanj. Občutljivost zob povzroča dentin, saj postane izpostavljen zaradi dvigovanja dlesni. Gre za opornino, ki predstavlja osnovno sestavino zoba. Obdaja zobno pulpo. V predelu krone jo pokriva sklenina, v predelu korenine pa cement.
Od kod bolečine
Dentinska bolečina se pojavi zaradi razgaljenega dentina, ki je normalno prekrit z že omenjeno sklenino ali s koreninskim cementom in dlesnijo. Dentin je zelo občutljiv, saj ima veliko število majhnih kanalčkov, ki so neposredno povezani s pulpo (zobnim živcem). V teh kanalčkih so živčni končiči, ki se odzivajo na spremembe v okolju, kar občutimo kot bolečino. Vzroki razgaljenega dentina so najrazličnejši. Zobe lahko zaščitimo, ne da bi morali obiskati zobozdravnika ali imeti drage posege. Tukaj je predstavljenih nekaj načinov za krepitev občutljivih zob.
Ekološko sezamovo olje
Z oljem, pridelanim iz ekološkega sezama, lahko razbremenimo občutljivost tako, da ga namažemo navzdol po sklenini. Prav tako ima antibakterijske lastnosti in vas ščiti pred ustnimi okužbami. Tudi dlesni lahko masirate s sezamovim oljem, da zmanjšate vnetje in otekanje. Poizkusite ta preprosti trik vsaj trikrat na teden in presenečeni boste nad rezultati.
Nageljnove žbice ali klinčki
Nageljnove žbice vsebujejo veliko količino eteričnega olja, ki je skoraj čisti eugenol. To je substanca, ki učinkuje razkuževalno in se dodaja v zobne paste, ustne vode, v zobozdravstvu pa je sestavina izpolnjevanih mas in služi za zdravljenje zobnih korenin. Nageljnove žbice so torej odlične za lajšanje bolečine. Zmešamo eno žličko mletih nageljnovih žbic s tremi ali štirimi kapljicami vode, da dobimo pasto. S pasto zdrgnemo zobe po obroku in kmalu lahko pričakujemo rezultate.
Zeleni čaj
Pitje zelenega čaja sicer ugodno vpliva na splošno zdravje, dokazano pa pomaga tudi pri ohranjanju zdravih zob in dlesni. Poleg učinka na izboljšanje imunskega sistema tako čajni polifenoli med drugim zavirajo rast in prilepljanje škodljivih bakterij na dlesni ter proizvodnjo bakterijskih toksinov.