Ženske na dan povprečno presedijo do 314 minut, moški pa do 296 minut (v službi, doma, na poti in s poti v službo, v lokalih ali restavracijah in podobno). Če k temu prištejejo še čas, ki ga porabijo za spanje (povprečno osem ur), potem so Srbi v stanju mirovanja do 14 ur dnevno, je pokazala raziskava.
Nekoč so se ljudje veliko več gibali med opravljanjem dela in dnevnimi opravili, s tehnološkimi inovacijami pa se je to znatno spremenilo, tako da samo še 14 odstotkov prebivalstva Srbije opravlja težko fizično delo, pri čemer prednjačijo moški, raziskavo povzema srbska tiskovna agencija Beta.
36,7 odstotka prebivalstva je v službi ali med opravljanjem dnevnih aktivnosti občasno izpostavljenih zmernemu fizičnemu naporu, kot na primer hitra hoja do trgovine, nošenje lažjega tovora, vzpon po stopnicah najmanj do četrtega nadstropja, opravljanje gospodinjskih del. Ženske so zmernemu fizičnemu naporu izpostavljene okoli 66 minut tedensko, moški pa 90 minut.
Raziskava je še pokazala, da se z intenzivno rekreacijo ali aktivnim športom ukvarja zgolj 6,3 odstotka vprašanih, pri čemer je povprečna dolžina vadbe 105 minut dnevno. Moški se dvakrat več ukvarjajo z intenzivno rekreacijo kot ženske, ki se pogosteje odločajo za zmerno obliko rekreacije.
Preostalih 10,6 odstotka vprašanih, ki so telesno aktivni, se ukvarja z zmerno rekreacijo, kot so kolesarjenje, plavanje ali odbojka.
To so alarmantni podatki, ker kažejo na zelo pogost pojav neaktivnega načina življenja v vseh starostnih skupinah, zaključuje raziskava srbskega statističnega zavoda, inštituta za javno zdravje in beograjske medicinske fakultete, v kateri je sodelovalo 1207 oseb.