Zdravje

Do novembra že 20.000 okuženih?

M.J.
23. 9. 2014, 09.04
Posodobljeno: 9. 8. 2017, 09.55
Deli članek:

Svetovna zdravstvena organizacija (WHO) je posvarila, da se bo število okuženih s smrtonosnim virusom ebole do novembra potrojilo na 20.000, če države ne bodo odločneje ukrepale v boju proti tej bolezni. Kot kaže danes objavljena študija WHO, bi se lahko brez drastičnih ukrepov število okuženih z ebolo vsak teden povečalo za tisoč.

Reuters

Epidemija ebole je v Zahodni Afriki letos že zahtevala skoraj 2800 življenj, več kot 5800 ljudi pa se je okužilo.

WHO v študiji, objavljeni v današnji izdaji znanstvene revije New England Journal of Medicine, ocenjuje, da se bo brez odločnih ukrepov število okuženih z ebolo do 2. novembra v Gvineji povzpelo na 5925, v Liberiji na 9939, v Sierri Leone pa na 5063. V teh treh državah skupaj bo tako več kot 20.000 okuženih z ebolo, izsledke študije povzema francoska tiskovna agencija AFP.

Reuters

Zaradi večjega števila okužb bo poraslo tudi število smrtnih žrtev zaradi ebole. Strokovnjaki ocenjujejo, da je stopnja smrtnosti zaradi te bolezni trenutno višja od splošne ocene 50 odstotkov. Študija tako kaže, da umre 71 odstotkov vseh, ki so se okužili z virusom ebole.

"Če epidemije ne bomo ustavili zelo kmalu, bo prerasla v še hujšo katastrofo," je novinarjem v Ženevi povedal soavtor študije Christopher Dye. Ob tem je opozoril, da bi lahko epidemija trajala še nekaj let. "Bojimo se, da bo ebola postala bolj ali manj stalna spremljevalka človeštva," je še dejal.

Tokratna epidemija ebole sicer ni prva, je pa najhujša. Pred tem je za najhujšo veljala prva zabeležena epidemija te bolezni na območju današnje Demokratične republike Kongo leta 1976, ko je umrlo 280 ljudi. Dye je dejal, da virus tudi tokrat deluje zelo podobno kot pri prejšnjih izbruhih, spremenila pa se je mobilnost ljudi, zaradi katere se bolezen hitreje širi.

Širjenju ebole sicer po njegovih besedah botrujejo tudi običaji, kot sta umivanje in dotikanje trupel, ter zelo počasen odziv držav, ki jih je ebola prizadela prvič.

Reuters