Ingver
Energijo jang krepimo z vročimi zelišči. Med te spada tudi ingver, po svojih lastnostih zelo vroče zelišče.
V naslednjih številkah časopisa Svet24 bom z veseljem odgovarjala na vaša vprašanja ter vam poskušala svetovati na čim bolj praktičen način, da si boste lahko kar najbolje pomagali in se zdravili tudi sami. Predvsem pa vam bom poskušala pojasniti, kje in zakaj je nastala vaša bolezen oziroma težava ter kako si lahko povrnete ravnovesje, harmonijo in zdravje, ki si ga zaslužite. Naprošam vas, da ste pri zastavljanju vprašanj in opisovanju težav čim bolj natančni. Poleg opisa bolezni napišite vsaj nekaj stavkov tudi o svojih navadah (prehranjevanje, spanje, prebava in »napihnjenost«, starost, telesna dejavnost ipd.). Tako bom lahko odgovorila kar najbolj natančno in vam svetovala, kako si povrniti zdravje.
Vprašanja za kitajsko zdravnico dr. Lu Li pošljite na e-naslov daotkm.si@gmail.com.
Najbolje je, da ga uživamo poleti, saj tako ustvarimo zalogo energije jang za mrzle zimske dni. Takrat nas bo manj zeblo in telo bo dobro prekrvavljeno. Zdaj, v jesenskem času, in pozimi pa je pomembno, da ingverja ne uživamo v tolikšni meri (v splošnem, za nekatere posameznike to ne velja), saj s tem povzročimo preveč notranje vročine in ognja. To se lahko občuti kot boleče in suho grlo. Čeprav se pozimi najraje grejemo s toplimi zelišči, moramo upoštevati, da je za zimo značilno povečanje energije jin. Zato v zimskem času za telo bolje poskrbimo z zelišči in čaji za dvig energije jin, poleti pa s pripravki za energijo jang. To seveda ne pomeni, da pozimi ne uživamo po lastnostih toplih in vročih zelišč, pomembno je le, da z njimi ne pretiravamo, kar zaradi mrzlih zimskih dni hitro in nevede naredimo. V vsakem obdobju moramo poskrbeti za ravnovesje jina in janga in tako uživati hladno tudi v zimskem času, kot toplo v poletnem. Zdravilo proti kašlju, za krepitev pljuč in pljučne energije
Zanimivosti
Priložnost: V štirih dneh brezplačno do hipno diplome - delavnica, ki vas bo navdušila!
Vreme nam je poleti malo nagajalo, zato so se že začeli prehladi in nadležni kašelj. Če kašljate, obstaja zelo naravna in preprosta rešitev. Vsak dan si sami naredite hruškov sok. Potrebujete le 2 ali 3 hruške in sokovnik, da pripravite čisti sok. Spijte ga po požirkih, vendar v razmaku 10 do 15 minut. Iztiskajte si ga vsak dan, dokler se stanje ne izboljša oziroma do popolnega okrevanja.
Najučinkovitejše zdravilo za razdraženo grlo in suh kašelj je, da si naredite čaj iz snežnih hrušk oziroma našijev. Pripravite ga tako, kot bi kuhali kompot. Naši z olupkom narežete na koščke. Zavrete toliko vode, da bo pokrila narezano hruško, ter kuhate 15 minut. Čak popijte, ko se malo ohladi, torej mlačnega, lahko se posladkate tudi s koščki zmehčanega našija.
Poleg omenjenih hrušk priporočam tudi uživanje in uporabo zelišča mai men dong ali Ophiopogon japonicus, ki blaži kašelj in je primerno, kadar telesu primanjkuje energije jin (ali je jang v porastu). Mai men dong si pripravimo kot prevretek. Zavremo 2 dcl vode ter ga kuhamo 10 minut. V primeru, da ga zmeljemo, pa samo 5 minut. Ko se čaj malce ohladi, ga popijemo po požirkih. Zelišče ima sladkast okus, zato tudi krepi vranico. Vranični či se začne dvigovati navzgor, do pljuč, ki se zaradi dodatne podpore hitreje pozdravijo.