Prav ste prebrali. Čeprav gre za ostanek gorenja lesa, je pepel vsestransko uporaben in obenem varen, saj je naraven proizvod. Vendar imamo v mislih zgolj lesni pepel, brez primesi, kot so embalaža, karton, plastika, hrana ... Govorimo torej o pepelu, ki nastane iz gorljivega lesa, in škoda bi ga bilo zavreči.
Pepel kot čistilo
S pasto iz pepela in vode lahko uspešno očistite madeže mokrih kozarcev in lis. Pasto vtrite in pustite nekaj minut, nato pa obrišite z mehko krpo in spolirajte.
Pepel je odlično čistilo, ki razmaščuje in obenem polira. Pripravimo ga tako, da pepel dobro presejemo in dobimo fin prah. Prah nato zmešamo z malo vode, da nastane gosta pasta, ki jo uporabljamo za čiščenje. Najbolje bo, če ga nanesemo na vlažno krpo, s katero čistimo. S tem boste preprosto očistili sajasta steklena vrata kamina, pa tudi pečico in žar. Z rešetk boste odstranili vso odvečno umazanijo, prav tako ga lahko uporabljate za ročno pomivanje posode. Presenečeni boste, kako hitro bo pepel opravil z maščobo in ostanki močno zažrte hrane.
Očistite nerjavno jeklo in steklene površine
Ker pepel deluje blago abrazivno, je najprimernejši za čiščenje nerjavne posode, pa tudi stekla. Čas je, da ponovno pripravite pasto iz pepela in nekaj kapljic vode. Pasto nanesite na madeže, ki so se pojavili na jeklu, pustite vsaj 15 minut, nato pa izperite z mlačno vodo in postopek ponavljajte, dokler madeži ne izginejo. Enako naredite pri čiščenju stekla.
Pazite le, da bo pepel dobro presejan, saj lahko trdi delci povzročijo praske na steklu. Najprimernejši je za čiščenje kaminskega stekla, ki ga je sicer težko očistiti. Tudi v tem primeru pripravimo gosto pasto, s katero bomo z lahkoto odstranili saje in druge madeže, ki so se med gorenjem pojavili na steklu.
Zanimivosti
Odgovorno v prihodnost z naložbenim zavarovanjem
Močan detergent
V liter hladne vode stresite osem žlic presejanega pepela in pustite 20 ur ali več. Tako boste ustvarili močan detergent s pH okoli 11. Čistilo uporabite kot razmaščevalec, za čiščenje tal ali odstranjevanje trdovratnih madežev na perilu.
Preprečite poledico
Lesni pepel se odlično obnese tudi na poledenelih dovozih in poteh. Posujte ga po betonskih ali asfaltnih površinah in preprečite nevarne padce ali zvine. Pepel je odličen pri čiščenju oljnih madežev na dovozih ali v garaži. Nanesite ga na madež in pustite, da vpije maščobo, nato pa pometite.
Gnojilo
Zaradi sestavin lahko lesni pepel uporabimo za izboljšanje in rahljanje kisle zemlje. Korenine rastlin bodo rasle bolje in globlje ter omogočale zdravo in obilno rast. Pepel je koristen tudi za zatiranje škodljivcev.
Rezano cvetje
Sveže rezano cvetje in cvetlični aranžmaji bodo zdržali dlje, če boste dodali nekaj lesnega pepela. Zlasti je to koristno pri cvetovih amarilisa, pelargonij, aralij, orhidej, pa tudi za rastline, kot so aloe vera in šparglji.
Odpravite alge in mah
Na vlažna mesta, kjer se pojavljajo alge in mah ter jih želite odstraniti, nanesite debelo plast pepela in jo poškropite z vodo.