Pri peki potic in kolačev so osnovne sestavine moka, jajca in maslo. Še posebej če pripravljamo kvašeno testo, sestavine vedno najprej ogrejemo na sobno temperaturo. Jajca in maslo vzamemo najmanj eno uro prej iz hladilnika, da se jajca malo segrejejo in se maslo zmehča, moko pa stehtamo in presejemo v skledo, da se še ta ogreje.
Jajca
Jajca obogatijo okus in vežejo sestavine. Imeti morajo sobno temperaturo, saj se hladen rumenjak v testu ne razpusti, beljake pa je težje stepsti v sneg.
Kvašeno testo
Za kvašeno testo potrebujemo tudi mlačno mleko, ki pa ne sme biti prevroče. Temperatura naj bo nekoliko nižja od telesne, kar zlahka preverimo, če mleko kanemo na roko ali še bolje na notranjo stran zapestja.
Naj bo maslo hladno ali mehko
Če pripravljamo krhko testo za piškote ali pite, naj bosta maslo ali margarina hladna.
Za pripravo vzhajanega in umešanega testa, pri katerem maslo in sladkor najprej penasto umešamo in nato postopoma dodajamo jajca, naj ima maslo sobno temperaturo. Če pripravljamo krhko testo za piškote ali pite, pa naj bosta maslo ali margarina hladna in ju vzamemo iz hladilnika le pet minut pred uporabo.
Uporabljamo margarino za peko (tisto v zavitkih, ne v plastičnih posodicah), ker bo sicer testo lepljivo in ga ne bomo mogli zvaljati. Krhko testo vedno zgnetemo čim hitreje, da se maslo ne začne mehčati. Nato ga damo v plastično vrečko ali zavijemo v folijo in damo za pol ure v hladilnik.
Namesto masla olje
Če nam masla zmanjka ali pripravljamo pecivo za koga, ki ne prenese nobenih mlečnih izdelkov, ga lahko razen pri pripravi krhkega testa nadomestimo z ustrezno količino sončničnega ali repičnega olja, ki imata nežen okus in sta svetle barve.
Sredstva za vzhajanje
Najpogosteje uporabljamo sveži ali suhi kvas ter pecilni prašek, namesto tega pa lahko uporabimo vinski kamen (bio pecilni) ali sodo bikarbono. Vsa sredstva za vzhajanje hranimo na suhem in v zaprtih škatlah, uporabimo pa jih do datuma, ki je naveden na embalaži, saj po pretečenem roku izgubijo svojo učinkovitost.
Izpostavljeno
Kako do brezhibnih oblačil brez neskončnega likanja?
Sladka smetana za stepanje
V nasprotju z drugimi sestavinami mora biti sladka smetana pred stepanjem hladna. Če se smetana noče strditi, mešalno skledo postavimo v večjo skledo, napolnjeno z ledom. Če se še vedno noče strditi, med stepanjem dodamo tri ali štiri kapljice limoninega soka. Že stepena smetana se ne bo razpustila, če ji primešamo malo instantne želatine v prahu, dovolj bo že četrt žličke na 2 dl smetane.
Če se beli kristalni sladkor sprime v grudice, ga damo za 24 ur v hladilnik in se bo razdrobil.
Če se sladkor strdi
Sladkor vedno shranjujemo v zaprtih posodah, da se ne navlaži ali sprime. Če se beli kristalni sladkor sprime v grudice, jih razdrobimo s prsti, lahko pa ga damo tudi za 24 ur v hladilnik in se bo razdrobil. Če pa se strdi rjavi sladkor, ga malo pogrejemo. Najboljše je, če ga damo za 10 do 15 sekund v mikrovalovko.
Ko je gneteno testo premehko
Če je testo premehko, ker smo mu dodali preveč maščobe, ga za nekaj časa damo v hladilnik. Če pa je premehko zaradi prevelike količine dodane tekočine (mleka, jajc ali vode), vanj vgnetemo še malo moke.
Če se testo drobi
Če smo gnetenemu testu dodali premalo tekočine, se med mesenjem, valjanjem in oblikovanjem piškotov drobi. Najhitreje si pomagamo tako, da v sredini testa naredimo jamico, prilijemo malo mleka, ga z vilicami vmešamo v testo in to nato zgnetemo v kepo.
Piškoti, nalepljeni na pekač
Najbolje je, da za peko piškotov uporabljamo papir za peko, če ga ne, pa moramo pečene piškote še vroče takoj pobrati s pekača. Če tega nismo naredili in so se piškoti prilepili na pekač, tega za kratek čas damo znova v pečico, da se segreje, in piškote takoj poberemo z njega.
Luščenje mandljev in drugih oreškov
Pri peki finega peciva pogosto uporabljamo olupljene mandlje, ki pa so veliko dražji, zato jih raje olupimo sami. Damo jih v posodico z vrelo vodo in pustimo pet minut, nato jih splaknemo z mrzlo vodo, rjava lupina bo odstopila in zlahka jih bomo olupili.
Lešnike pa oluščimo tako, da jih razporedimo po pekaču, ki smo ga obložili s papirjem za peko, in jih damo za 10 minut v pečico, ogreto na 180 stopinj Celzija, da luščina popoka. Nato lešnike stresemo na čisto kuhinjsko krpo in jih zdrgnemo.