Ledeni popotnik

Največja ledena gora na svetu se zopet premika

M.G.
16. 12. 2024, 10.48
Posodobljeno: 16. 12. 2024, 10.51
Deli članek:

Največja in najstarejša ledena gora, poimenovana A23a, je dolga leta bila prizemljena na morskem dnu. Leta 2020 se je začela premikati proti severu, kjer se je ujela v Taylorjev steber. Zdaj se je končno osvobodila tega prijema in prosto plava v Južnem oceanu.

Profimedia
Raziskovalna ladje RRS Sir David Attenborough pred ledeno goro A23a.

Gigantski kup ledu, ki so mu znanstveniki podelili ime A23a, je dvakrat večji od Londona s širšo okolico in tehta skoraj trilijon ton. Leta 1986 se je odtrgal od ledene police Filchner na Antarktiki ter več kot 30 let ostal prizemljen na morskem dnu v Weddellovem morju, preden je leta 2020 počasi začel potovati proti severu.

Potovanje ledene gore so zaznamovali zanimivi znanstveni dogodki. Več mesecev je bila ledena gora ujeta v Taylorjev steber, gre za oceanografski pojav, kjer vrteča se voda nad podvodno goro ujame predmete na svoje mesto. Zaradi te dinamike se je A23a vrtel na enem mestu, kar je odložilo njegov pričakovani hiter odmik proti severu.

Pričakuje se, da bo A23a nadaljeval pot v Južni ocean po antarktičnem cirkumpolarnem toku, ki ga bo verjetno pognal proti sub antarktičnemu otoku Južna Georgia. V tem območju bo naletel na toplejšo vodo in naj bi razpadel na manjše ledene gore ter se sčasoma stopil. Dr. Andrew Meijers, oceanograf pri British Antarctic Survey, ki vodi projekt OCEAN:ICE, katerega namen je razumeti, kako ledene plošče vplivajo na ocean, pravi: "Vznemirljivo je videti A23a spet v gibanju po obdobjih zastoja. Zanima nas, ali bo ubral isto pot, kot so jo ubrale druge velike ledene gore, ki so se odcepile ob Antarktiki. In še pomembneje, kakšen vpliv bo imelo to na lokalni ekosistem."

Natanko pred enim letom so raziskovalci na krovu najsodobnejše raziskovalne ladje RRS Sir David Attenborough Britanskega antarktičnega raziskovanja opazovali in preučevali ledeno goro, ko so bili na znanstveni misiji v Weddellovem morju za projekt BIOPOLE. Znanstveniki so takrat posneli prve fotografije premikajoče se ledene gore, medtem ko so opazovali in zbirali podatke, kako antarktični ekosistemi in morski led vplivajo na globalne oceanske cikle ogljika in hranil.

Laura Taylor, biokemičarka na križarjenju BIOPOLE, je poudarila pomen njihovega bližnjega srečanja z A23a: "Vemo, da lahko te ogromne ledene gore zagotovijo hranila vodam, skozi katere tečejo, in tako ustvarijo uspešne ekosisteme na sicer manj produktivnih območjih. Ne vemo pa, kakšna je lahko razlika med posameznimi ledenimi gorami, njihovim obsegom in izvorom pri tem procesu." "Vzeli smo vzorce oceanskih površinskih voda za, neposredno ob in pred potjo ledene gore. Pomagali bi nam ugotoviti, kakšno življenje bi lahko nastalo okoli A23a in kako to vpliva na ogljik v oceanu in njegovo ravnovesje z atmosfero."

Zanimivosti

možgani, glava
Psihološki pojav

Znanstveniki spreminjajo navade v možganih

gebhard rosmanith (1)
Intervju

Na koncu ljudje jedo tisto, kar je v interesu korporacij

zanositev
Zgodba Melite Slavič

Rodila pri 46 letih: ni besed, ki bi opisale, kaj sem čutila, ko sem ga prvič zagledala

hladilnik, prenajedanje, nočni prigrizek
Zdravi prigrizki

Ste tudi vi nenehno lačni in brskate po hladilniku?

viki-groselj
Intervju

Viki Grošelj se po petdesetih letih vrača pod veličastni Makalu

pitje čaja
Zeliščni napitek

Za svežo in sijočo polt si vsak dan privoščite skodelico čaja