Začelo se je kje drugje kot na družbenih omrežjih. En vpis tam, drugi drugje in hitro se je vse skupaj razširilo kot požar. Ko so 'v igro' vstopili še vplivneži, vala ni bilo več mogoče ustaviti. Kar naenkrat je dubajska čokolada, ki jo je leta 2021 prvič predstavila čokoladnica v Združenih arabskih emiratih in od tod tudi njeno ime, obnorela množice. Na Googlu je med najbolj iskanimi pojmi v letu 2024 v kategoriji hrana in življenjski slog.
Kaj sploh je dubajska čokolada?
Gre za mešanico čokolade, pistacijeve kreme, tahinija (paste iz praženih sezamovih semen) in kadaifa, ki je tanko oziroma na rezance narezano hrustljavo vlečeno testo in ga bolj poznamo po sestavini baklave.
Na portalu Dober tek so takole opisali glavne sestavine:
Kadaif (tudi kataifi) – Tanko narezano testo, podobno nitkam ali laskom, ki se uporablja v bližnjevzhodni in balkanski kuhinji. Rezanci za kadaif so nam najbolj znani iz bosanske kuhinje. Največkrat jih srečamo v istoimenskih bosanskih sladicah, nadevanih z orehi, pistacijami in datlji. Priprava doma je nekoliko zamudna, zato svetujemo, da ga kupite.
Tahini – Gosta kremasta pasta iz sezamovih semen, ki se na vzhodnem Mediteranu uporablja za pripravo tako slanih kot sladkih jedi. Verjetno ga vsi poznamo kot eno od pomembnih sestavin namaza humus. Lahko ga kupite v bolje založenih trgovinah, ali ga doma pripravite sami iz rahlo popečenih sezamovih semen, ki jih v zmogljivem mešalniku skupaj z oljem in malce soli zmeljete v tekočo pasto.
Pistacijeva pasta – 100-odstotna pasta iz fino zmletih pistacij. Pred nakupom bodite pozorni na sestavine, saj je na tržišču veliko pistacijevih past, ki vsebujejo le malo pistacij. Pri izdelkih iz pistacij nizka cena navadno nakazuje tudi nizko vsebnost pistacij.
Čokolada – izberete lahko mlečno ali temno čokolado. Temna bo poudarila okus pistacije, mlečna pa ga bo omilila. Pri topljenju čokolade je pomembno, da čokolade ne zažgete. Če želite res svetleče ploščice, ki pokajo pod zobmi, boste morali čokolado temperirati.
Izpostavljeno
Montažna gradnja kot prihodnost odgovornega gradbeništva
Prameni angelskih las
Okusna mešanica, prelita s čokolado, redko koga pusti ravnodušnega, zato niti ni čudno, da se je v času, ki ga živimo, na hitro ustvarila prava manija okrog dubajske čokolade.
V trenutku so jo vsi želeli poskusiti ali jo celo narediti sami. Recepti, kako jo pripraviti, so preplavili splet, prav tako so se na povpraševanje po njej odzvali slaščičarji in proizvajalci čokolade oziroma sladkih razvad. "Znotraj je sočna, a tudi hrustljava – mislim, da so to prameni angelskih las," je dubajsko čokolado opisal nek sladkosned.
V Evropi se zdi, da zadnje tedne kar tekmujejo v tem, kdo bo pripravil boljšo, okusnejšo, tudi razkošnejšo različico te čokolade. In ljubitelji sladkega se ne pritožujejo. V Nemčiji so tako recimo nastali posnetki, ko so se pred prodajalnami vile dolge vrste tistih, ki so želeli kupiti dubajsko čokolado. In to kljub zasoljenim cenam.
Praznični čas in čokolada
Tudi v Sloveniji je vse več tistih, ki so že ali si želijo poskusiti to zeleno-rjavo poslastico. V prazničnem času se bo gotovo znašla med darili oziroma v rokah tistih, ki se ne morejo upreti sladkemu. Tisti, ki boste obiskali kakšnega od božično-novoletnih sejmov pri nas ali v bližnjih krajih sosednjih držav, pa boste gotovo naleteli na vročo dubajsko čokolado, palačinke z dubajsko čokolado ali pa fritule z njo.
In kakšna je cena?
Gotovo vas zanima, koliko dubajska čokolada stane. Ni poceni, na spletu pa je vse več ponudbe tudi v Sloveniji. Lahko izberete recimo 30-gramsko ploščico za 5 evrov, 100 gramov dobite za nekaj manj kot 13 evrov, spet drugje vas bo 200 gramov tega sladkega zadovoljstva stalo okrog 24 evrov, dražji pa je ponudnik, ki za enako količino želi 30 evrov.