Več kot 20 simulatorjev

To je potujoča gasilska učilnica

G.G./STA
13. 12. 2024, 15.44
Posodobljeno: 13. 12. 2024, 16.00
Deli članek:

Gasilska zveza Slovenije je predstavila gasilsko vozilo, ki deluje kot potujoča gasilska učilnica.

Sašo Švigelj
Predstavitev potujoče gasilske učilnice

Vozilo je opremljeno z več kot 20 simulatorji, ki omogočajo izvajanje različnih scenarijev požarov v domačem okolju. V prihodnje bodo z njim po vsej Sloveniji ozaveščali o požarnih tveganjih in ukrepanju, ko zagori.

Kot je na današnjem predstavitvenem dogodku, ki je potekal pred gasilskim domom Prostovoljnega gasilskega društva Ljubljana, dejal direktor službe za premoženjske škode Zavarovalnice Triglav Uroš Metličar, v zavarovalnici v decembru opažajo povečano število požarov. "Decembra se namreč začne kurilna sezona, domove krasijo praznični okraski, kot so lučke, sveče in drugo okrasje, ki se lahko hitro vname, prav tako pa se zaradi priprave prazničnih dobrot pogosto zadržujemo v kuhinji, kjer tudi hitro pride do požara," je opozoril in dodal, da gasilsko vozilo ponuja praktičen prikaz, kako pravilno ukrepati v primeru takšnih požarov. "Za Zavarovalnico Triglav je izjemno pomembno preventivno ozaveščanje posameznikov in to potujoče vozilo bo omogočilo praktične prikaze ukrepanja kjerkoli po Sloveniji," je poudaril.

PAPIR_shutterstock_1418237465

Izpostavljeno

Trajnost v papirni industriji

Po besedah namestnika poveljnika Gasilske zveze Slovenije Tomaža Vilfana je namen preventivnega gasilskega vozila pomagati ljudem razumeti, kako ravnati v takšnih situacijah, saj je "vsak požar na začetku običajno majhen in ga je mogoče hitro obvladati, če se pravilno ukrepa". Ta inovativna potujoča učilnica, ki je edinstvena tako v Sloveniji kot Evropi, je plod slovenskega znanja in idej. "Naši strokovnjaki so razvili več kot 20 simulacij, ki so celostno povezane v smiseln in učinkovit izobraževalni koncept," je poudaril.

Na današnji predstavitvi so s pomočjo gasilske učilnice gasilci med drugim predstavili požar štedilnika, požar pečice, požar kuhinjske nape in dimniški požar ter uporabo detektorjev ogljikovega monoksida in dima. Prikazali so tudi postopek gašenja goreče osebe. Vozilo bo v prihodnje potovalo po celotni Sloveniji, obiskovalo osnovne in srednje šole, različne prireditve ter zainteresirane skupine. Na teh lokacijah bodo ljudje imeli priložnost preizkusiti simulacije in pridobiti pomembno znanje na interaktiven način. Poleg izobraževanju širše javnosti pa je vozilo po besedah Vilfana namenjeno tudi operativnim gasilcem. "Ti bodo lahko v praksi preizkusili gibanje v zadimljenem prostoru in bolje spoznali, kaj pomenita zgornja in spodnja eksplozijska meja pri eksploziji vnetljivih plinov. Za to je na voljo odličen simulator, ki nazorno prikaže te pojave," je še dodal.