Meni se decembra vse nekako »zgužva«. Na začetku meseca se mi zdi, da je še ogromno časa, vendar so že tu Miklavž, praznična peka, obiski, prednovoletna praznovanja, nakupi daril in njihovo zavijanje … vsega je naenkrat preveč. Tako, priznam, adventni venček naredim šele tik pred zdajci, ko je adventa praktično že konec – nekaj dni pred božičem – in takrat začnem tudi z božičnim okraševanjem hiše, ker prej pospravljam, nakupujem …
Zdi se mi, da je pred prazniki in novim letom treba vse »zglancat in v nulo spravit«, da začnemo novo leto s svežo energijo. Najverjetneje je to res priporočljivo, a potem nam pač zmanjka časa za vse drugo, predvsem pa za uživanje v praznikih in druženje z najdražjimi. No, letos bom poskusila drugače. Venček sem že naredila, pa čeprav nimam še nič očiščeno. Začela sem z vhodnimi vrati, kamor bom obesila venček. Zbogom, pikolovstvo!
Skratka, iz svoje izkušnje vam toplo priporočam, da tudi vi začnete čim prej s krašenjem in darili.
Odstranite iz prostora vse nepotrebne predmete
Krašenje začnite z odstranjevanjem predmetov v stanovanju, ki ne sodijo v »božično pravljico«. Odstranite ves kič, poletne rože, okrasne buče, vaze, odvečne predmete … Šele ko imate prostor očiščen odvečne šare, začnite z okraševanjem, sicer bo vse skupaj delovalo prenatrpano, utesnjujoče in nakopičeno.
Zamenjajte prevleke na okrasnih blazinah, pregrinjala, če imate možnost, celo zavese. Barve blazin in drugega naj se ujemajo z barvami vaše letošnje dekoracije.
Vse, s čimer boste okrasili hišo, od venčka, namiznih dekoracij, jelke, girland …, naj deluje usklajeno. To pomeni, da pri vseh dekoracijah uporabimo enake materiale. Enake vrste zelenja, enake barve kroglic, sveč, trakov …
Ne pretiravajte
Zaradi pretiravanja ne bomo nič srečnejši, le še več dela in stroškov bomo imeli.
Upam, da k nam ne pride ameriški trend pretiravanja z okraševanjem. Na spletu so tako bogato okrašena božična drevesa, da sploh ne vidimo več drevesa, so samo še okraski. Tudi v zasebnih hišah postavijo ne le eno okrašeno drevo, temveč več smrečic. Na hodnik, v dnevno sobo, v spalnico …v eni ne prav veliki dnevni sobi sem v nekem videu videla kar tri drevesa – poleg preostalega okrasja. Vse to je nepotrebno pretiravanje! Zaradi tega ne bomo nič srečnejši, le še več dela in stroškov bomo imeli.
Umetna ali naravna jelka?
Sama imam seveda najraje naravno drevo, ker daje prostoru čisto drug občutek, lepo diši in ker imam zanj dovolj prostora. Vi ravnajte po svoje, kakor je za vas najbolj praktično. Če živite v bloku, je morda najbolj praktična umetna jelka. Izberite lepo, kakovostno, po meri vašega prostora. Dobijo se tudi ožja drevesa, taka, ki imajo veje le na eni strani in jih lahko potisnemo čisto ob steno ali v kot, in taka, ki imajo že nameščene lučke … Če izberete naravno drevo, vam priporočam kavkaško jelko (Abies nordmanniana) z mehkimi iglicami, ki ne odpadajo toliko. Zanjo je značilno tudi, da ima res lepo razporejene veje in skladno obliko rasti.
Uporabite stojalo
Preden drevo postavimo, zaščitimo tla z lepenko, staro preprogo … Drevo moramo trdno namestiti, da se ne bo prevrnilo. Uporabimo posebna stojala za božična drevesa. Nekatera so narejena tako, da lahko vanje natočimo vodo, kar prepreči prehitro izsušitev in odpadanje iglic. Če imate manjše drevo, ga lahko daste tudi v večji lonec za rože ali pleteno košaro.
Veje umetne jelke moramo lepo razporediti
in razpreti ter vsako posebej ustrezno poravnati, da bo učinek kar najlepši. To je resda zamudno, a se obrestuje. Pri naravni jelki pa morda, če utegnemo, po namestitvi počakamo en dan in jo okrasimo šele naslednji dan, da se veje same lepo poravnajo ter naravno povesijo. Lepota narave je sicer v nepopolnosti, a vseeno naravno jelko poglejmo z vseh strani in jo obrnimo proti sobi z najlepše strani. Če na ključnem mestu manjka kakšna veja, lahko v deblo izvrtamo luknjico in tja namestimo drugo vejo, ki jo kupimo posebej ali odrežemo med spodnjimi ali pregostimi vejami.
Njena.si
Odprt je razpis za dodelitev pomoči osnovnošolcem, ki živijo v težkih razmerah
Krasimo od zgoraj navzdol
Ko imamo drevo trdno nameščeno in »urejeno«, lahko začnemo s krašenjem. Najprej namestimo lučke. Teh ni , vsaj zame, nikoli preveč. Lučke razporedimo tudi v notranjosti drevesa ob deblu in nato po vejah proti zunanjosti. To ustvari občutek globine in je videti res lepo.
Minuta za lučke
Uporabimo lahko različne velikosti in oblike lučk, a vse morajo biti enakega tona. Recimo toplo rumene, ali tople bele, ali hladne LED … Bodite pozorni pri nakupu. Zelo praktično je, če lahko lučke nato upravljamo z daljincem. Kdor ima doma alexo ali siri (umetna inteligenca na telefonu), jih lahko poveže z njima in upravlja le z glasom. Lahko pa jih prižgete tudi s časovnim stikalom.
Vse okraske najprej razporedite po tleh
Vedno tudi z namestitvijo okraskov začnite na vrhu drevesa.
Ko imate nameščene lučke, lahko začnete obešati okraske. Priporočam, da vse najprej razporedite po tleh po kategorijah. Skupaj jih dajte po barvi, velikosti, obliki. Tako boste vse lažje in bolj usklajeno razporedili po drevesu. Vedno tudi z namestitvijo okraskov začnite na vrhu drevesa.
Najlažje je, če vsako kategorijo okraskov obesite posebej. Začnite z eno barvo, obliko, velikostjo in vse tovrstne okraske, kar jih imate, razporedite enakomerno po drevesu, nato nadaljujte z drugo vrsto okraskov. Seveda naj bodo barve okraskov usklajene. Najlepše izpade, če jih izbiramo v isti barvi, a v različnih odtenkih. Dodamo morda le še eno kontrastno barvo, da vse poživi. Tako bo naša okrasitev videti zelo elegantno. Okraski so tudi različne teksture, kar že samo po sebi deluje zanimivo. Kroglice v isti barvi so lahko bleščeče, mat ali žametne.
Ne pozabite na zadnjo stran
Okraske razporedite tudi po zadnji strani in v notranjosti drevesa, tako dobite občutek globine, kar naredi okrasitev zanimivejšo. Z očmi podzavestno zaznamo podrobnosti in nam je takoj nekaj všeč ali pa ne, ko želimo ta občutek ubesediti, pa moramo kar malo razmišljati.
Veliki finale
Nazadnje na drevo namestimo še okrasne pentlje, trakove in girlande, če se zanje odločimo. Ko je drevo dokončno okrašeno, postavimo še jaslice, če jih imamo. V vsakem primeru pa zakrijemo stojalo, kjer je nameščeno drevo, da ne kazi celote. V ta namen uporabimo katerikoli kos blaga, ki se sklada z našo dekoracijo. Lepo izpade umetno krzno ali žamet.
In še najpomembnejši nasvet: uživajmo, imejmo se radi, bodimo prijazni do sebe in svojih najdražjih. Pomembnejša kot okraski in darila sta prijetno, praznično vzdušje, veselje. Saj v končni fazi prav zaradi tega počnemo vse to: okrašujemo, kupujemo darila, kuhamo … V želji po popolnosti nam velikokrat zmanjka energije, smo pod stresom, napeti in se zato z najdražjimi spremo. Imejmo v mislih končni cilj, to so veselje in praznični občutki, pa čeprav vse drugo ni tako popolno. Božično pravljico lahko pričara le ena smrekova veja in topel objem ali pogled najdražjih.
Še več podobnih zanimivih vsebin si preberite v reviji Jana.