Metle so del gospodinjstev že stoletja. Čarovnice so na njih celo letele, kar pomeni, da so si zaslužile svoje mesto tudi v legendah in bajkah, a kakorkoli že, njihova primarna vloga se do danes ni spremenila. So za to, da počistijo umazanijo in prah s tal in iz kotov. Res pa je, da so se skozi čas spremenili njihova oblika in materiali, zdaj zagotavljajo boljše čiščenje. A k temu moramo dodati še način pometanja. Ni vseeno, kako pometamo.
Pozornost namenite kakovosti ščetin
Gumijaste ščetine zadržijo veliko več umazanije kot umetne ščetine, po uporabi pa jih lahko preprosto splaknete pod vodo.
Učinkovitost pometanja bomo seveda najprej zagotovili z dobrim orodjem oziroma dobro metlo, ki je v »pravi« kondiciji. Če so umetne ščetine že dodobra razmršene, bo pometanje zagotovo veliko težje in manj učinkovito. Prav tako, če se je v metli nabralo že veliko umazanije in prahu; tako ne boste samo pometali, temveč hkrati v prostor vračali umazanijo, ki ste jo (tako ste mislili) pometli že ob prejšnjem čiščenju.
Zato ob kupovanju metle zapravite raje kak evro več in izberite takšno, s katere boste preprosteje odstranili prah, dlake, lase in druge smeti med ščetinami. V zadnjih letih so tanke umetne ščetine začele nadomeščati gumijaste. Te zadržijo veliko več umazanije, po uporabi pa jih lahko preprosto splaknete pod vodo.
Njena.si
Astra AI ponuja brezplačen dostop do prvega AI tutorja za matematiko vsem učiteljem v Sloveniji
Dober načrt je ključ do čistoče
Ni vseeno, kako in kje se lotite pometanja, zato si pred začetkom naredite dober načrt. Svetujemo vam, da začnete na čistejšem mestu in se pomikate k bolj umazanemu predelu doma. Tako umazanije in prahu ne boste raznesli po prostoru, temveč jo boste nakopičili tam, kjer je je tudi sicer več. Te prostore po potrebi dvakrat pometite. Strokovnjaki sicer na splošno priporočajo, da začnete v najbolj oddaljenem kotu hiše in se pomikate proti izhodu, kjer je po navadi največ umazanije.
Vrat seveda ne odpirajte, sicer boste prah le razpihali. Pametno je tudi prostor razdeliti na več manjših delov oziroma po odsekih ali količini umazanije. Pometite del za delom in sproti nalagajte smeti na smetišnico ter jih odnesite v smeti. Najslabše je, če boste kupček smeti premetavali po celotnem prostoru, saj boste tako mimogrede za seboj pustili nekaj prahu. Če pometate preveč sunkovito, se bodo smeti razletele tudi tja, kjer ste že pometli.
Da se prah ne raznese po prostoru
Včasih se zdi misija pometanja nemogoča, sploh pospravljanje smeti in umazanije na smetišnico, saj se vsakič znova izmuzne nekaj drobnih smetk. Da se nam to ne bi dogajalo, pomikamo smetišnico vstran po centimeter in centimeter ter znova nalagamo. Na koncu pa v obupu tisto drobno črtico prahu, ki je ostala, kar razpihamo po prostoru. Tako smo nekaj prahu vrnili v prostor. Ne počite tega.
Težavo rešite tako, da rahlo navlažite papirnato brisačko in z njo preprosto obrišete, kar je ostalo na tleh. Tako boste odstranili tudi najdrobnejši prah. Po vsakem pometanju metlo očistite. Če je umazanija trdovratna, jo operite z milom pod tekočo vodo. A pozor, odtoke zaščitite s cedilcem, da jih ne zamašite s smetmi.