Na dogodku je Tina Bončina z izbranimi podatki in izkušnjami osvetlila problem izgorelosti, ki je v sodobnem svetu vse bolj prisoten, ter poudarila, kako lahko pametna ura, kot je Huawei Watch GT 5 Pro, pomaga prepoznati opozorilne znake in nas vodi k boljšim odločitvam za zdravje. S svojim znanjem je pojasnila, zakaj so podatki o stresu, spanju in fizioloških funkcijah, ki jih zagotavljajo ure, pomembni za razumevanje telesa – ter kako jih lahko uporabimo za trajne spremembe na bolje.
Stres je postal stalnica v življenju mnogih ljudi. Kaj nam pravzaprav telo sporoča, ko smo pod stresom?
Stres je naraven odziv telesa na nevarnost ali izziv. Ko smo pod stresom, telo sprošča hormone, kot sta adrenalin in kortizol, da se pripravimo na "boj ali beg". To pomeni, da se poviša srčni utrip, pospeši dihanje, poveča raven sladkorja v krvi, dvigne krvni tlak in začasno ustavijo manj pomembni procesi, kot so prebava in imunski odziv. Na kratki rok je to koristno, na dolgi pa škodljivo. Če ta odziv traja predolgo, lahko vodi v kronično izčrpanost in v skrajnih primerih izgorelost.
Na predavanju je bil poudarek na izgorelosti. Katere so ključne faze tega procesa?
Izgorelost se razvija skozi faze, od preutrujenosti, izčrpavanja, ujetosti do izgorelosti in adrenalne utrujenosti. Sprva morda ignoriramo simptome, kot so nezadovoljstvo in slabo počutje. Postopoma telo preide v trajno stanje stalne pripravljenosti, kar povečuje energetsko porabo in vodi v izčrpavanje. Visok tlak, gastritisi, glavoboli, vnetja, cinizem, ironija, vrtenje v miselnih zankah … Vse to so simptomi, ki pa jih vse prevečkrat odpravimo z zamahom roke in puhlico “Stisni zobe!” Namesto ene neprespane noči bo kaj kmalu tu nespečnost, glavobol preide v migreno, bolečina v križu v išias, ljudje se umaknejo vase, v samoto, nekega dne pa telo reče: “NE!”. Pomembno je, da prepoznamo znake zgodaj in ukrepamo – bodisi s spremembo življenjskega sloga bodisi s pomočjo orodij, kot so pametne ure, ki nas opozarjajo na skrajne točke.
Kako je bilo prvič uporabljati pametno uro, kot je Huawei Watch GT 5 Pro?
Zelo zanimivo. Ura mi je omogočila, da sem videla svoj življenjski ritem skozi novo perspektivo. Analiza spanja me je presenetila – vedela sem, kako pomembno za regeneracijo je globoko spanje in bila presenečena nad svojimi rezultati. Dihalne vaje prakticiram že dlje časa, zato sem bila vesela, ko sem jih našla tudi na uri. Neverjetno je, kako pomirjujoč vpliv ima lahko nadzorovano dihanje na naše telo in misli. Merjenje stresa pa mi je pomagalo prepoznati trenutke, ko telo potrebuje odmor. Predvsem me je presenetilo, da sem skozi teden dosegala nizko ali normalno raven stresa in da se je raven povišala ravno ob prostih dneh, ko sem se očitno poskušala preveč intenzivno sproščati. Resnično ni potrebno, da smo ves čas v pogonu, bodimo nežni do svojega telesa in mu kdaj privoščimo tudi lenarjenje.
Ali lahko ura resnično pomaga pri zmanjševanju stresa?
Absolutno. Ura nas ne le opozori na presežke stresa, temveč ponuja tudi rešitve. Ena od funkcij, ki se mi zdi zelo uporabna, so vodene dihalne vaje. Poleg tega spremljanje telesne aktivnosti in srčnega utripa pomaga prepoznati, kdaj smo preobremenjeni. Pa tudi kratke in učinkovite vadbe različnih intezitet so odlične. Za vsakogar nekaj.
Pametna ura Huawei Watch GT 5 Pro je pomočnik. Kje pa je tista meja, ko lahko ljudje hitro zapademo “v službo” tega našega pomočnika in nam v resnici prične povzročati stres, namesto, da bi nas razbremenil?
V današnjem času je na mestu tudi to vprašanje. V prvi meri bi morda opozorila na to, da si lahko različna obvestila za elektronsko pošto, družbena omrežja, sporočila in podobno preprosto izključite. Resnično ni potrebno, da vam konstantno vibriranje in pogledovanje na zaslon ure krade pozornost in morda celo povzroča dodaten stres. Vedno glejmo na to, kako nam lahko pomočnik pomaga. V predavanju sem izpostavila, kako sem s pomočjo analize spanja, ki jo je naredila ura, sama uspela v dveh tednih neverjetno dvigniti kakovost svojega spanja, ampak imejmo v mislih, da je številka le številka, če ob tem ne upoštevamo tudi našega počutja. Če smo ob zadostni količini spanja še zmeraj utrujeni, je smiselno pogledati analizo – morda imamo premalo globokega spanja, morda se prevečkrat zbujamo, hodimo v posteljo ob (pre)poznih urah … Številke brez konteksta so škodljive, uporabimo jih sebi v prid in z njihovo pomočjo izboljšajmo svoje počutje.
Katerim podatkom, ki nam jih lahko beleži ura, dajemo preveč pomena, kateri pa so tisti, ki jih največkrat zanemarjamo?
V zadnjem času so to zagotovo koraki. Koraki, koraki, koraki – korak ni pomemben. Če ste ravno zaključili pomemben projekt, torej ste splezali na neko goro, se ta dan nikar ne ženite za dve uri v fitnes. Sprehodite se do bližnje klopce in opazujte okolico, bodite nežni do sebe, pojdite na jogo ali pa ne naredite ničesar in uživajte v doseženem cilju. Potrepljajte se po ramenu in se pohvalite. Prepričanje o 10.000 korakih kot o antidepresivu lahko ima povsem obraten učinek. Pretirana vsakodnevna aktivnost je tudi stres in sprošča dodaten kortizol. Veliko več bi nam lahko povedal podatek o krvnem tlaku in utripu. Opazujmo, kako meditacija vpliva na naš tlak in kako se spreminja skozi dan glede na različne situacije, v katerih se znajdemo. Tehnologija je vse naprednejša, a za varno in koristno uporabo je treba uporabiti tudi znanje, upoštevati naš življenjski slog in predvsem poslušati svoje telo.
Nosljive naprave serije Watch GT 5 kot prve uvajajo povsem nov sistem Huawei TruSense, ki z nadgrajenim optičnim tipalom in izboljšanimi programskimi algoritmi hitreje, celoviteje in natančneje spremlja zdravstveno stanje in telesno pripravljenost. Na voljo sta dve izvedbi novih pametnih ur, ki z ostrimi robovi spreminjata modne zapovedi oblikovanja tovrstnih naprav. Standardna in različica »Pro«, ki jo krasi uporaba titanove zlitine letalske kakovosti in nanokristalna keramika. Hkrati z oblikovnimi spremembami in nadgrajenim tipalom »Pro« izvedba nudi še nadgrajen športni program prostega potapljanja do globine 40 metrov , spremljanje golfa z vključenimi 15 tisoč podrobnimi načrti igrišč po svetu ter program za tek po brezpotjih (Trail Run), kjer pridejo do izraza v pomnilnik ure preneseni podrobni zemljevidi z natančnostjo desetih metrov.
Kljub nadgradnjam in izboljšavam jih odlikuje dolga življenjska doba baterije. Baterija pametne ure Watch GT 5 s premerom ohišja 46 milimetrov zagotavlja dovolj energije za do 14 dni uporabe, medtem ko bo ura z manjšima, 42- ali 41-milimetrskima, brez polnjenja zdržala do 7 dni.
Kateri so znaki, ki bi nam morali aktivirati nek opozorilni zvonček, da smo se morda zaciklali in plovemo proti izgorelosti?
Gotovo lahko veliko vidimo iz meritev stresa, ki vam jih opravi ura. Drug indikator so obroči aktivnosti – zastavite si tri povsem nizke cilje o aktivnosti, gibanju in urah, ki jih preživite na nogah. Če vidite, da jih nikakor ne uspete izpolniti, je to lahko znak za alarm. Prva obrambna linija je zdravnik – takoj stopite do splošnega zdravnika in mu orišite situacijo, da vas bo lahko ustrezno usmeril naprej. Zaupajte se svojim prijateljem in naj takoj razjasnimo, da to ni jamranje. Ko stvari povemo na glas, jih slišimo povsem drugače, kot če jih držimo v sebi. Ko boste svojo zgodbo povedali, slišali svoje besede in prisluhnili, kaj o tem meni prijatelj, boste dobili nov uvid na situacijo, kar je izredno dragoceno.
Ko smo zaciklani, težko opazimo, da smo na “poti v prepad”. Kako iz svojega vedenja zaznamo, da je čas, da upočasnimo, zadihamo in naredimo kaj zase?
Eden izmed krasnih kazalnikov je zlajnani “Pa zakaj se to meni dogaja?”. To pomeni, da se nek vzorec konstantno ponavlja in razlog iščemo v sebi. To je že OK, toda iz obtoževanja ne bo novih rezultatov. Smiselno je poiskati željene cilje in nova vedenja. Če ves čas ponavljate isto, vam to seveda ne prinese rezultatov. Več istega ne bo pomagalo, nekaj bo treba spremeniti – morda vam prav meritve s pametno uro lahko pomagajo iskati, kaj bi to lahko bilo.
Skoraj neverjetno je, koliko lahko s pomočjo TruSense naredimo za svojo kvaliteto spanja. Vi ste dolžino svojega globokega spanja uspeli podaljšati kar za eno uro.
Na ta rezultat moramo pogledati v procentih – priporočeno je od 20–60 % in zagotovo mi vsak dan ne bo uspelo doseči idealnih vrednosti. Mini cilj pa mi je, da vsaj kakšen dan v tednu dosežem 4 ure ali več globokega spanca. To bom seveda gradila postopoma. Je pa že moj sedanji napredek iz 1 ure in 46 min na 2 uri in 46 minut emormen. Prej sem le vedela, da se ne zbudim optimalno naspana, meritve pa so mi pokazale, kje je še prostor za izboljšave. S pomočjo dihalnih vaj in meditacij, ki so na voljo v aplikaciji Health bom vsekakor še naprej delala na tem, da ta čas dosežem.
Kakšno sporočilo bi na koncu posredovali bralcem?
Ura je pametna – bodite pametni tudi vi in jo uporabljajte zavestno. Pametne številke so lahko vaš najboljši zaveznik za boljše zdravje in počutje, če jih znate pravilno interpretirati in uporabiti. Ključ je v ravnovesju: poslušajte svoje telo, uporabite tehnologijo kot pomoč in si privoščite čas za regeneracijo.