Res je, da smo šele komaj dobro zakorakali v jesen, a pridni vrtičkarji, ki si želijo lepo urejeno okolico in cvetlične gredice, morajo že danes razmišljati o prihajajoči pomladi in cvetlicah, ki se bodo nastavljale spomladanskemu soncu. Med prvimi cvetočimi rastlinami, ki pokukajo iz zemlje, so nedvomno zvončki, tulipani, narcise, hijacinte, okrasni luki in še bi lahko naštevali. Če so že posejani, lahko razmislimo o spremembah na gredicah, sicer pa oblikujemo nove zasaditve, ki jih lahko razdelamo po barvah in oblikah, še posebej kreativni smo lahko pri tulipanih.
Jesen je pravi čas za okrasni vrt
Zdaj je čas, da si naredimo dober načrt in zavihamo rokave. V prvi vrsti razmislite, kaj in kje bi radi sadili ter katere čebulice. Pri načrtovanju upoštevajte priporočeno razdaljo in površino, ki jo imate na voljo. To vam bo v pomoč pri načrtovanju števila čebulnic. Razmislite tudi o višini posamezne vrste in sorti ter kam jo boste posadili. Luke je denimo pametno saditi zadaj, saj so zelo visoki in pridejo še bolj do izraza, če poleg njih posadite nižje rastoče rastline.
Ne pozabite na gnojenje
Še preden se boste lotili sajenja čebulnic, ne pozabite dobro prekopati gredic in preveriti, ali se v njih ne skrivajo stonoge, bramorji in drugi vrtni škodljivci. Prav tako vam svetujemo, da vsako jesen dodate kompost ali gnojilo z dolgotrajnim delovanjem. Dobro se obnese hlevni gnoj, a pri tem previdno, dovolj bo, če ga dodate vsaka tri leta. Če vam jeseni to ne bo uspelo, pognojite spomladi, še preden odženejo listi, a takrat je to pogosto precej težko, saj je zemlja še precej pomrznjena. Med rastjo se priporoča dodatno gnojenje zato, da bo pozneje dovolj hrane za polnjenje čebulic.
Čas cvetenja
Načrtujte tudi čas cvetenja čebulnic in razmislite, ali želite imeti gredice s čebulnicami, ki bodo cvetele zelo dolgo, ali takšne, na katerih bodo cvetele vse čebulnice istočasno. Svetujemo vam, da tulipane sadite v skupinah po največ deset čebulnic. Zasadite skupine enakih ali kontrastnih barv in jih kombinirajte z drugimi okrasnimi čebulnicami. Preproste za vzgojo so tudi čebulice narcis, ki jih lahko posadimo okrog zelenjavnega vrta. Tako bomo imeli dvojno korist. Čebulice narcis so različnih oblik in vzorcev, a so tudi strupene, zato se jih glodavci in nekateri drugi škodljivci izogibajo.
Žafrani in hijacinte
Nekateri žafrani oziroma krokusi so rastline, ki presenetijo celo dvakrat na leto – spomladi in jeseni. Primerni so tudi, da jih zasadite na domači trati, saj bodo odcveteli, še preden bo trava primerna za košnjo. Odlično se izkažejo tudi v cvetličnih koritih in na terasah, pred hišo, na balkonih ali terasah. Hijacinte lahko gojite v lončku in so lahko čudovit okras vašega doma ali pa na okrasnih gredicah. Če jih boste gojili v lončkih, ne pozabite, da imajo izrazit vonj, ki lahko pripelje tudi do glavobola. In ne glede na to, kje jih gojite, ne pozabite, da jih je treba ob cvetenju redno dognojevati in zalivati, vse dokler listje ne začne rumeneti.
Posadite okrasne luke
Izjemno hvaležne in preproste za vzgojo so tudi čebulnice okrasnih lukov. Ti spadajo med višje okrasne rastline ter so čudovit okras gredic in grmičastih zasaditev, primerni so tako za šopke kot za rezano cvetje. S svojim velikim socvetjem v spomladanskih mesecih, ki se ponosno razkazuje na dolgem steblu, bodo očarali marsikaterega sprehajalca ali opazovalca vaših gredic. To pa še ni vse, okrasni luki bodo cveteli skoraj mesec dni, prav tako bodo odlična paša za čebele, ki se bodo po mrzli zimi ponovno vrnile na travnike in gredice.