Umetna inteligenca

Kmetje bodo lahko s telefonom ugotovili čustveno stanje svojih prašičev

S.R.
24. 10. 2024, 11.14
Posodobljeno: 24. 10. 2024, 11.14
Deli članek:

Skupina znanstvenikov z različnih evropskih univerz razvija algoritem umetne inteligence, s katerim želijo prašičerejcem pomagati pri izboljšanju pogojev za dobrobit svojih živali.

Profimedia
Ni nepomembno, kako se prašič oglaša.

Projekta, v okviru katerega želijo izdelati orodje, ki bi kmete opozorilo na negativna čustva pri prašičih, so se lotili znanstveniki z univerz na Danskem, v Nemčiji, Švici, Franciji, na Norveškem in Češkem. O algoritmu umetne inteligence, ki ga razvijajo, je za tiskovno agencijo Reuters spregovorila vedenjska biologinja z Univerze v Københavnu in soavtorica študije Elodie Mandel-Briefer, ki je poudarila, da je končni cilj izboljšanje dobrobiti živali.

stroski, nasveti, finance, zavarovanje, generali, nalozbe

Zanimivosti

Odgovorno v prihodnost z naložbenim zavarovanjem

Po besedah Mandel-Briefer lahko prašičerejci, pa tudi drugi kmetje, že z opazovanjem razmeroma dobro ocenijo, v kakšnem stanju so njihove živali, a je to omejeno na njihovo fizično počutje, precej težje pa je ugotoviti njihovo »čustveno« stanje. Za ta namen so posneli na tisoče posnetkov prašičev v najrazličnejših situacijah, denimo ko se ti igrajo, ko so v osami ali ko se borijo za hrano. Zdaj ugotavljajo, ali je mogoče pri različnih oblikah cviljenja in kruljenja oceniti, ali prašič izraža negativna oziroma pozitivna čustva. »Čustva živali so ključna za njihov dobrobit, a jih na kmetijah ne merimo,« je izpostavila Mandel-Briefer.

V okviru študije so že ugotovili, da prašiči, ki se na kmetijah nahajajo zunaj na prostem, kjer se lahko prosto gibljejo in rijejo po zemlji, pri svojem oglašanju kažejo manj stresa kot »tradicionalno« vzrejeni prašiči. Prav tako kaže, da krajše kruljenje nakazuje na pozitivna čustva, medtem ko daljše kaže, da žival čuti nelagodje. Cviljenje na drugi strani običajno kaže na stres ali bolečino. »Ko bo naše orodje delovalo, bodo lahko kmetje prek aplikacije na telefonu prevedli, kaj z vidika čustev pravijo njihovi prašiči,« je še poudarila.