Tudi če niste pristaš bučnega olja, preberite nekaj razlogov, zakaj ga je dobro imeti v gospodinjstvu. Vse dobre stvari so tri in tako je tudi pri bučnem olju. Prva dobra lastnost je okus, ki obogati še tako revno jed, druga so številne zdravilne učinkovine in tretja vsestranskost.
Toplo ali hladno stiskano?
Ja, lahko izbirate. Ljubitelji pravega, aromatičnega bučnega olja sicer prisegajo na toplo stiskano bučno olje, ki se pridobiva tako, da se semena najprej zmeljejo, nato pražijo in na koncu stisnejo. Rezultat je gosto, temno in izjemno okusno bučno olje. Pri hladno stiskanem bučnem olju se semena predhodno ne obdelajo. Stresejo jih v posebno stiskalnico, ki iz semen nato iztisne olje. To olje vsebuje več koristnih snovi kot praženo, je precej svetlejše barve in manj intenzivnega okusa. A pazite! Solatno olje ni hladno stiskano bučno olje, temveč mešanica olj, ki po navadi vsebuje 80 odstotkov sončničnega in 20 odstotkov bučnega olja.
Studenec mladosti
Bučno olje nosi laskavi naziv »studenec mladosti«, s katerim so ga okitili zaradi številnih zdravilnih učinkovin. Ponaša se s številnimi minerali, med katerimi izstopajo magnezij, cink, kalcij in selen, vitamini (A, B1, B2, C, D in E), beljakovinami ter nenasičenimi maščobnimi kislinami, teh vsebuje kar 80 odstotkov. Vsebuje tudi maščobne kisline omega 3, ki lajšajo vnetja in preprečujejo nastanek rakavih tvorb, ter delta-7-sterole, ki preprečujejo povečanje prostate.
Vsestranskost
Bučno olje po navadi uporabljamo za pripravo solat. Odlično se prileže k vsem vrstam hladne zelenjave, naj bodo to fižol, redkev, regrat, motovilec ali zelje. Preizkusite ga tudi v drugih kombinacijah, denimo s tunino ali ohlajeno govedino. Nekaj kapljic ga dodajte v bučno juho, okrasite testeninske ali mesne krožnike, dodate ga lahko denimo tudi sladoledu!