Zanimivosti

Ura sodnega dne

5. 3. 2023, 10.30
Deli članek:

Doomsday Clock – simbol, ki nas opominja na bližajočo se apokalipso

Profimedia
Ura sodnega dne

90 sekund do konca sveta – ura sodnega dne se približuje polnoči! Stanje se je poslabšalo zaradi vojne v Ukrajini in resnične bojazni, da lahko pride do jedrskega spopada.

Ura sodnega dne je simbol

Ko so leta 1947 ustanovili skupino znanstvenikov Bulletin of the Atomic Scientists, so se zavedali, da se svet sooča z nevarnostjo jedrske vojne. Zato so skupaj z umetnikom Martylom Langsdorfom ustvarili t. i. uro sodnega dne, simbol, ki naj bi opozarjal na nevarnosti, ki jih prinaša jedrska oborožitev. Namen ure je bil, da opozori na čas, ki ga imamo, preden se odločitve svetovnih voditeljev in znanstvenih skupnosti prevesijo v smer, ki bo pripeljala do svetovne katastrofe.

Polnoč je konec sveta ...

Ura sodnega dne je figurativna ura, ki kaže, koliko minut je do »polnoči«, ki pomeni konec sveta. Njena nastavitev je odvisna od različnih dejavnikov, kot so jedrska vojna, podnebne spremembe, tehnološki razvoj in drugi globalni izzivi. Tako se ura lahko premakne naprej ali nazaj, odvisno od tega, kako blizu smo katastrofi.

Najprej je bila sedem minut do polnoči

Prvotno je bila ura nastavljena na sedem minut do polnoči. Najbližje polnoči smo bili leta 1953, ko je bila ura nastavljena na dve minuti do polnoči, potem ko sta ZDA in Sovjetska zveza testirali svoje najmočnejše jedrske bombe. Od takrat se je ura večkrat premikala naprej in nazaj, največkrat zaradi jedrske oborožitve. Zadnja nastavitev januarja 2020 je uro premaknila na 100 sekund do polnoči, v minulem tednu pa se je spet nevarno premaknila.

Profimedia
Ura sodnega dne

V zadnjih letih so se ročice postopoma premaknile s treh minut leta 2015 na sedanjih 90 sekund.

Ura se premika naprej tudi zaradi podnebnih sprememb

Poleg jedrske oborožitve so pri nastavitvi ure upoštevali tudi podnebne spremembe, ki so ene izmed največjih svetovnih izzivov, s katerimi se spoprijemamo. Znanstveniki so zaskrbljeni zaradi naraščajoče temperature na Zemlji, naraščajočega števila ekstremnih vremenskih razmer in uničevanja okolja. Poleg tega so v zadnjem času pri nastavitvi ure upoštevali tudi nevarnosti, ki jih prinaša tehnološki razvoj, kot so kibernetski napadi in umetna inteligenca.

Kako ustaviti to strašljivo uro?

Čeprav se morda zdi, da je ura sodnega dne le simbol in ne moremo ničesar storiti, da bi ga premaknili nazaj, znanstveniki trdijo, da vsekakor lahko ukrepamo in zmanjšamo nevarnosti, ki nas ogrožajo. Med drugim lahko zmanjšamo količino jedrskega orožja, zmanjšamo izpuste toplogrednih plinov in spodbujamo prehod na obnovljive vire energije. Prav tako lahko podpremo raziskave in razvoj tehnologij, ki bodo pomagale rešiti planetarne izzive, kot so podnebne spremembe, in hkrati zmanjšale tveganje za katastrofe, povezane s tehnologijo.

Profimedia
Ura sodnega dne

Pojavlja se tudi v filmih

Ura sodnega dne je postala tudi ikona kulture, saj se pojavlja v filmih, knjigah in drugih umetniških delih. Njen vpliv se kaže tudi v različnih oblikah družbenega aktivizma, kot so protesti proti jedrski oborožitvi in podnebnim spremembam. Tako simbolizira globoko zaskrbljenost ljudi zaradi prihodnosti planeta in človeštva.

Opomin za ves planet

Ura sodnega dne je torej opomin na nevarnosti, ki nas ogrožajo. Spodbuja nas, da ukrepamo z zmanjšanjem tveganja, ki ga prinašajo globalni izzivi. Poleg tega nas spominja, da smo vsi odgovorni za prihodnost planeta in človeštva.

PX
Atomska bomba

Najvarnejše je bilo leto 1991 s 17 minutami do polnoči. Hladne vojne je bilo konec in na srečo je bil sklenjen sporazum med ZDA in Sovjetsko zvezo o zmanjšanju strateške jedrske oborožitve. Trenutno smo v najnevarnejši fazi od nastanka te strašljive ure.