Osmega marca vsako leto po vsem svetu praznujemo mednarodni dan žena, ki se osredotoča na praznovanje dosežkov žensk in njihove vloge v družbi pa tudi na boj za enakost spolov. Je pomemben dan, saj nas spominja na dosežke in prispevke žensk v preteklosti in nas opominja, da moramo še naprej delati za enakost spolov in spoštovanje pravic žensk.
Praznovanje dneva žena je pomemben korak v prizadevanjih za enakost spolov in zahteva zavezanost k varovanju pravic žensk po vsem svetu.
Med milijoni žensk, ki so vsaka po svoje spremenile svet, smo jih izbrali 10
Izbor desetih najpomembnejših žensk v zgodovini je težak, saj so številne ženske s svojim izjemnim prispevkom vplivale na svetovno zgodovino. Od Kleopatre do Malale Jusafzaj so imele ženske po vsem svetu vlogo pri oblikovanju družbe, politike, umetnosti in znanosti.
Kleopatra
Kleopatra je bila ena izmed najbolj znanih žensk v antiki in ključna voditeljica v Egiptu v 1. stoletju pr. n. št. Bila je močna politična voditeljica in sposobna diplomatka; pod njenim vodstvom je Egipt postal ena najbogatejših držav antike. Kleopatrin vpliv se je razširil po vsem svetu, saj je navdihnila umetnike in pisatelje, ki so o njej pisali vso zgodovino.
Juana Inés de la Cruz
Juana Inés de la Cruz, mehiška pesnica, pisateljica in filozofinja iz 17. stoletja, je bila ena najbolj izobraženih žensk svojega časa. Zavzemala se je za pravice žensk in širjenje izobraževanja med ženskami, kar je bilo v tistem času izjemno revolucionarno. Njeno delo je pomembno za razvoj latinskoameriške književnosti in filozofije.
Jane Austen
Angleška pisateljica Jane Austen je delovala v 19. stoletju. Napisala je nekaj izjemnih romanov, ki so močno zaznamovali angleško literaturo in kulturo. Bila je ena izmed najbolj priljubljenih in znanih avtoric na svetu. Njena dela so se dotikala družbenih razredov, medosebnih odnosov in politike, kar je bilo v tistem času izjemno pogumno.
Florence Nightingale
Florence Nightingale, britanska medicinska sestra in ustanoviteljica lika sodobne medicinske sestre, je bila pomembna za razvoj zdravstvene nege. S svojim delom je pomagala postaviti temelje za moderno bolnišnično oskrbo in izboljšala razmere v bolnišnicah po vsem svetu. Njena filozofija oskrbe se še danes uporablja v zdravstvenih ustanovah po vsem svetu.
Marie Curie
Marie Curie, poljsko-francoska fizičarka in kemičarka, je prejela dve Nobelovi nagradi, eno za fiziko in eno za kemijo. Curiejeva je odkrila elementa polonij in radij ter pripomogla k razvoju medicine in tehnologije. Njeno delo je močno vplivalo na znanost in tehnologijo po vsem svetu. S svojim delom je dokazala, da so na področju znanosti in tehnologije ženske enako sposobne kot moški, ter postavila temelje za nadaljnji razvoj znanosti in tehnologije po vsem svetu.
Rosa Parks
Rosa Parks, afroameriška državljanska aktivistka, je s svojim dejanjem, ko ni hotela odstopiti sedeža na avtobusu belcu, sprožila gibanje za državljanske pravice v ZDA. Njena odločnost in pogum sta navdihnila številne ljudi, da so se pridružili gibanju za enakost in pravičnost. Njena dejanja so vodila k pomembnim spremembam v družbi in politiki v ZDA in po vsem svetu.
Indira Gandhi
Indira Gandhi, indijska političarka in prva predsednica Indije, je vodila državo v času velikih političnih in družbenih sprememb. Bila je močna in odločna voditeljica, ki je prispevala k razvoju Indije in ji pomagala postati svetovna sila. Njeno delo je bilo pomembno za razvoj indijske družbe in kulture.
Eleanor Roosevelt
Eleanor Roosevelt, ameriška človekoljubka in bivša prva dama ZDA, je imela ključno vlogo pri razvoju Organizacije združenih narodov in je zagovarjala človekove pravice po vsem svetu. Rooseveltova je bila močna in neodvisna ženska, ki je bila zgled za ženske po vsem svetu. Njeno delo je bilo pomembno za razvoj mednarodne politike in promocijo človekovih pravic.
Mary Wollstonecraft
Mary Wollstonecraft, angleška pisateljica, filozofinja in zagovornica ženskih pravic iz 18. stoletja, je bila ena izmed najpomembnejših predstavnic feminističnega gibanja v zgodovini. Zavzemala se je za enakost med spoloma in pravice žensk v družbi. Njeno delo je pomembno za razvoj sodobnega feminizma in navdihuje številne ženske po vsem svetu.
Malala Jusafzaj
Malala Jusafzaj je 25-letna pakistanska aktivistka in zagovornica pravic deklic do izobrazbe, ki je bila tarča napada talibanskega strelca, vendar je preživela in nadaljevala svoj boj za pravice deklic po vsem svetu. Njeno pogumno delo navdihuje milijone ljudi in pripomore k spremembam v družbi in izobraževanju. Malala Jusafzaj je skupaj z indijskim aktivistom za pravice otrok Kajlašem Satjartijem leta 2014 prejela Nobelovo nagrado za mir za svoje delo v boju za pravice otrok in njihovo izobraževanje. Malala je postala najmlajša prejemnica Nobelove nagrade v zgodovini, saj je nagrado prejela pri 17 letih.
Teh deset žensk je s svojim delom in dosežki izjemno vplivalo na svetovno zgodovino in pomagalo spreminjati družbene norme in vrednote. Vsaka od njih je po svoje vplivala na razvoj družbe, kulture, umetnosti, znanosti in politike ter postavila temelje za nadaljnje razvoje na teh področjih.
Vendar moramo omeniti, da so tudi številne druge ženske po vsem svetu pripomogle k napredku in razvoju družbe na različnih področjih. Žal je bilo njihovo delo v preteklosti pogosto prezrto in niso dobile zaslužene pozornosti. Zato je pomembno, da se zavedamo prispevka vseh žensk v zgodovini in se trudimo za enakost in pravičnost med spoloma, da bodo lahko ženske enakopravno sodelovale pri oblikovanju prihodnosti sveta.