Zanimivosti

Objavili zgodovinsko fotografijo ... Kaj sledi?!

12. 7. 2022, 16.30
Deli članek:

Ameriška vesoljska agencija Nasa je objavila prvo barvno fotografijo teleskopa James Webb, ki je zajel tudi do zdaj najstarejšo posneto svetlobo, staro 13 milijard let.

Profimedia
Fotografija, ki je v trenutku obkrožila naš planet

Fotografijo je javnosti v ponedeljek predstavil ameriški predsednik Joe Biden v družbi podpredsednice Kamale Harris in šefa Nase Billa Nelsona.

10 milijard dolarjev vredno naprava

Več kot deset milijard dolarjev vreden vesoljski teleskop Webb je skupen projekt ameriške, evropske in kanadske vesoljske agencije, pri njem pa je sodelovalo več tisoč inženirjev in znanstvenikov. Je naslednik teleskopa Hubble, ki se uporablja že več kot 30 let. V vesolje so ga poslali lani iz Francoske Gvajane in kroži okrog sonca več kot milijon kilometrov od Zemlje.

Bidnovo navdušenje

Biden je bil ob objavi fotografije poln navdušenja nad vesoljem, znanostjo in tehnologijo. »Gre za najstarejšo posneto svetlobo v zgodovini vesolja. 13 milijard let. To kaže moč ameriškega vodstva v znanosti. Kongres in vlada morata vložiti veliko več v znanost in tehnologijo kot do zdaj,« je dejal Biden, ko ga je Nelson seznanil, da lahko s pomočjo Webbovih posnetkov najdejo planete, ki bi lahko bili primerni za človeško bivanje.

Profimedia
Navdušenje predsednika Bidna

To je najdaljši pogled človeštva v vesolje

Nasa namerava objaviti še več podobnih fotografij. V ponedeljek objavljeni posnetek predstavlja do zdaj najdaljši pogled človeštva v vesolje tako po času kot po razdalji, vse tja do izvora in roba vesolja. Na njem so številne zvezde, galaksije in svetloba, ki je nastala kmalu po velikem poku pred 13,8 milijarde let.

Bodo prišli do novih informacij?

S pomočjo naprednih instrumentov vesoljski teleskop James Webb na svoji zgodovinski misiji proučuje nastanek vesolja vse do 200 milijonov let po velikem poku, kar je za 300 milijonov let več kot njegov predhodnik Hubble. Raziskovalci upajo, da bodo s pomočjo novega teleskopa odkrili čim več informacij o rojstvu in razvoju prvih galaksij in zvezd.

Bomo našli sledi življenja tudi drugje?

Njegov drugi glavni cilj je odkrivanje in raziskovanje eksoplanetov, planetov zunaj Osončja, pri tem pa bo proučeval pogoje v atmosferi in morebitne sledi življenja. S svojimi instrumenti bo poskušal odkriti elemente, kot so vodik, ogljikov dioksid in metan, ki bi lahko nakazovali na obstoj življenja.

Načrtovana so tudi natančnejša opazovanja v našem sončnem sistemu, med drugim Marsa in Evrope, Jupitrove ledene lune.