Vojaki so "nezakonito vdrli na malijsko ozemlje", je dejala malijska vojaška oblast. Ta je potem stopila v stik z vlado Slonokoščene obale, ki pa je zanikala, da bi vedela za vojake.
V Maliju, državi s približno 20 milijoni prebivalcev, so bili sicer od leta 2012 izvedeni trije državni udari. Od zadnjega udara maja lani državo vodi prehodna vojaška vlada, ki naj bi bila tesno povezana z Rusijo, navaja dpa.
Vojaška vlada se je nedavno zavezala, da bo do marca 2024 izvedla volitve in v državi povrnila civilno oblast, kar so pred dobrim tednom dni potrdili tudi voditelji gospodarske skupnosti zahodnoafriških držav (Ecowas). Ecowas je po potrditvi zaveze tudi odpravil sankcije proti Maliju.
Islamistične teroristične skupine v Maliju sicer že več let izvajajo napade, Združeni narodi pa v državi vzdržujejo mirovno misijo MINUSMA, ki je bila vzpostavljena leta 2013 in velja za eno najnevarnejših. Doslej naj bi tekom misije umrlo že 177 tujih vojakov, od tega štirje junija letos.
Misija EU za vojaško usposabljanje - EUTM, ki je bila ustanovljena istega leta, je svoje aktivnosti večinoma že prekinila.