Bi tvegali ogled Jurskega parka? Ne mislimo filma, pač pa resničnega parka, v katerem bi lahko srečali prave dinozavre. Če bi sodili po tem, kako se končajo filmi na to temo, bi verjetno večkrat premislili. Vendar pa po besedah ameriškega paleontologa Jacka Hornerja, dan ko bo na svet "prijokal" prvi pravi dinozaver, ni več tako daleč.
Pravzaprav, tehnično gledano dinozavri nikoli niso povsem izumrli, čeprav so ljudje na splošno še vedno prepričani drugače. Vsi ptiči - od kolibrija do andskega kondorja in noja - so namreč neposredni potomci ene od dinozavrskih vrst in so tako še vedno živeči dinozavri. O tem nas lahko prepriča že podobnost skeletov med recimo strašnim tiranozavrom in piščancem.
PIŠČEZAVER?
To je tudi eden od razlogov, zaadi česar je Horner prepričan, da je stvaritev dinozavra, ki bi bil videti takšen kot so bili pravi dinozavri iz obdobja Mezozoika, mogoča. Skupaj s skupino znanstvenikov iz univerz Harvard in Yale verjame, da bi prav s pomočjo sodobnih piščancev lahko dinozavre ponovno obudili v življenje in to v petih do desetih letih.
"Seveda so ptiči dinozavri," je Horner dejal za revijo People. "Moramo jih samo nekoliko 'popraviti', da bodo videti bolj podobni dinozavrom." Tehnologija, ki bi jo pri tem uporabili, je seveda genski inženiring. Z načrtno izzvanimi mutacijami bi namreč lahko spremenili videz piščancev - recimo spremenili kljun v gobec z zobmi, ki je bil pri dinozavrih pogostejši kot kljun, ali spremenili noge, da bi bile bolj podobne tistim pri starodavnih živalih." Takšen umetno ustvarjen dinozaver bi se imenoval "Chickensauros", kar bi lahko prevedli kot "Piščezaver".
"Kar moramo storiti je, da preučimo zarodek, ki se začenja razvijati in uporabimo genske označevalce, da ugotovimo, kdaj se nekateri geni vključijo in kdaj izključijo. In tako lahko ugotovimo, kdaj se začne formirati recimo rep. Potem ta gen spremenimo, tako da se rast repa ne ustavi, kar se je zgodilo pri ptičih, ki danes repa nimajo, čeprav so ga imeli skoraj vsi dinozavri," razlaga Horner. "Na ta način lahko ustvarimo ptice z zobmi in gobcem namesto kljuna," pravi. "Pravzaprav bi bilo še najlažje ustvariti 'roke'. Največji projekt je rep. Vendar pa smo nekatere stvari že uspeli ustvariti, tako da obstaja upanje, da vse skupaj ne bo predolgo trajalo."
TIRANOZAVRA VERJETNO NE BO MOGOČE PONOVNO USTVARITI - ALI PAČ?
Ali bomo torej kdaj lahko spet videli po Zemlji hoditi tiranozavra, diplodoka, triceratopsa ali kakšnega drugega predstavnika že davno izumrlih vrst? Odgovor je "zelo verjetno ne", kajti za kaj takega bi potrebovali originalni genetski material, ki pa je v dolgih milijonih let, ki so pretekla od izumrtja dinozavrov, večinoma propadel. Lahko pa bomo dobili žival, ki bo imela vse lastnosti, ki jih lahko vidimo pri dinozavrih in bo veliko bolj dinozavrska kot so današnji ptiči.
Seveda pa nikoli ne moremo vedeti, kaj bo prinesla prihodnost. Morda pa res nekje najdemo še uporaben genski material katere izmed dinozavrskih vrst ali pa z načrtnimi mutacijami uspemo ustvariti tiranozavru podobno žival.