Zanimivosti

Leteči gorski reševalci

kl
30. 9. 2020, 17.30
Posodobljeno: 30. 9. 2020, 17.50
Deli članek:

Če se bo izum izkazal za dobrega, morda hilikopterjev za reševanje v gorah ne bomo več tolikokrat potrebovali.

splet
Leteči reševalec

Z izumom podjetja Gravity Industry bo mogoče v prihodnosti rešiti več življenj, posebej ponesrečencev, ki se ponesrečijo na težko dostopnih terenih, na primer v gorah.

Gorski reševalci morda v prihodnje helikopterskih prevozov ne bodo potrebovali več v tolikšni meri, saj bodo lahko sami poleteli, skoraj tako kot Superman do ponesrečenca.

Gravity Industries je namreč razvilo obleko "Gravity Jet Suit" s tremi šobami, ki s pomočjo reaktivnega potiska omogočajo letenje tistemu, ki obleko obleče. Šoba na hrbtu služi ohranjanju višine, preostali dve - na vsaki roki ena - pa krmiljenje.

V videu pod člankom si lahko ogledate namišljeno situacijo, kjer reševalca v bližino kraja nesreče pripeljejo z avtomobilom, naprej pa reševalec pot nadaljuje sam, tako da obleče letalno pripravo in poleti do ponesrečenca, ga oskrbi ter pripravi za prevoz.

V testnem poletu na posnetku je reševalec z raketno obleko v 90-ih sekundah prišel do mesta, do katerega bi peš hodili okoli pol ure. Čas pa je, kot vemo, ključnega pomena pri reševanju. Obleka sicer trenutno omogoča le 5 do 10 minut letenja, reševalec mora biti zanjo ustrezno usposobljen, imeti pa mora tudi precej močne roke. Prav tako vsi tereni še niso primerni za varen pristanek, saj je zanj potreben relativno raven teren.

Vsekakor pa izum obeta veliko novih možnosti v reševanju.

Obleka pa tudi ni poceni. Eno od njih je proizvajalec prodal za dobrih 370.000 evrov, kar pa je še vedno manj od cene helikopterja in njegovega vzdrževanja. Tako izumitelji sedaj svoje napore usmerjajo v večanje dosega in avtonomije, poenostavitev upravljanja in seveda nižanje cene.

Kdo ve, morda pa bo nekoč v prihodnosti obleka dostopna tudi širšim množicam in bodo naši zanamci "na sprehod" odšli drugače kot sedaj mi.

Zanimivosti

neprepoznavni_1
Preprost program

Postanite neprepoznavni v samo nekaj tednih

možgani, glava
Psihološki pojav

Znanstveniki spreminjajo navade v možganih

gebhard rosmanith (1)
Intervju

Na koncu ljudje jedo tisto, kar je v interesu korporacij

zanositev
Zgodba Melite Slavič

Rodila pri 46 letih: ni besed, ki bi opisale, kaj sem čutila, ko sem ga prvič zagledala

hladilnik, prenajedanje, nočni prigrizek
Zdravi prigrizki

Ste tudi vi nenehno lačni in brskate po hladilniku?

viki-groselj
Intervju

Viki Grošelj se po petdesetih letih vrača pod veličastni Makalu