Rešitve iz narave

Z učinkovitimi domačimi pripravki nad nadležne komarje

Z.F.
29. 6. 2019, 17.37
Posodobljeno: 29. 6. 2019, 17.42
Deli članek:

Prijetno topli poletni večeri so kot nalašč za posedanje na terasi. V družbi prijateljev, ob igranju družabnih iger, dobri hrani in osvežilni pijači. A kaj ko prešerno vzdušje zmotijo komarji.

Reuters
Proti komarjem se lahko uspešno borite že z domačimi pripravki, le poznati jih je treba.

Nadležno brenčanje in srbeči piki so skorajda stalnica vsakega poletja in res je, da teh »okraskov« poletja ne bi prav nič pogrešali. Verjamemo, da poznate številne načine, kako se jim izogniti, a mi vam ponujamo še nekaj trikov, da bo komarjev na vašem vrtu in terasi še manj.

Zakaj nas napadajo

Komarje tako pri ljudeh kot pri živalih privlačita predvsem ogljikov dioksid in vonj kože. Še posebej privlačni so zanje vonj po mlečni kislini, ki se izloča med vadbo, aceton, ki se sprošča ob dihanju, in estradiol, ki je stranski produkt estrogena. Ne pozabimo pa, da jih privlačita tudi toplota in vonj potu. V vsakem primeru vam svetujemo, da uporabite kombinacijo različnih ukrepov.

Jabolčni kis in česen

Proti komarjem se lahko borimo skoraj tako kot proti vampirjem. Izjemno učinkovit je namreč česen, pomaga pa tudi jabolčni kis. A brez skrbi, ne boste hodili naokrog s spletenimi venci iz česna, tudi parfum iz jabolčnega kisa ne bo pomagal. Obe substanci namreč delujeta »od znotraj navzven«, kar pomeni, da bodo tisti, ki si bodo za kosilo ali večerjo privoščili solato z omenjenima sestavinama, pri komarjih bistveno manj priljubljeni.

Dreamstime
Ta dva metra visoka trajnica bo pregnala komarje iz vašega vrta in vaše hiše. Citronela!

Citronela na vrtu, v dišeči svečki in na oblačilih

Izjemno koristna in učinkovita tako proti komarjem kot proti mušicam, muham in drugim žuželkam je citronela. Gre za trajnico, ki oddaja zelo intenziven vonj, ljudem praviloma ljub, živali pa se mu v velikem loku izogibajo. Posadite jo v okrasni lonec na teraso ali na vrt, a naj vam povemo še, da bo rastlina zrastla do višine dveh metrov, zato ji namenite dovolj prostora. Dovolj bo, če boste liste v poletnih večerih zmečkali in z njimi podrgnili po koži, a previdno, saj citronela vsebuje tudi učinkovine, ki lahko kožo dražijo.

Dreamstime
Mačja meta je kar desetkrat učinkovitejša v boju proti komarjem od DEET-a.

Mačja meta

Vonj mačje mete privlači mačke, a odganja komarje. V raziskavi, ki so jo izvedli na eni izmed ameriških univerz, so ugotovili, da je mačja meta kar desetkrat učinkovitejša v boju proti komarjem od DEET-a, sicer nevrotoksičnega motilca, ki ga najdemo v repelentih. Posadite jo na teraso in ob poletnih večerih z lističi podrgnite po koži. Lahko pa sveže liste prelijete z nekaj mandljevega olja, pustite mešanico dober teden na soncu in si jo potem vtirate v kožo.