Krivi so spolni hormoni
Ko se vam leta nabirajo, se vam lasje redčijo. Še posebej pri moških je ta težava zelo izrazita, a tudi ženske niso izvzete. Glavni krivec za izpadanje las so spolni hormoni, predvsem androgeni - moški spolni hormoni, ki se s starostjo začnejo izločati v večjih količinah in povzročijo odmiranje lasnih korenin, kar se lahko dogaja na celotnem lasišču enakomerno ali zgolj na posameznih predelih glave (na primer na obeh straneh čela proti notranjosti).
Presenetljivi rezultati bagdadske študije
Znanstveniki z vseh koncev sveta se že desetletja z vrhunsko tehnologijo trudijo iznajti metodo, ki bi preprečevala izpadanje las, preizkušajo vse mogoče, a brez posebnih uspehov. Dokler strokovnjaki iz Bagdada niso preizkusili nečesa, kar se je že v osnovi zdelo kot izgubljena bitka. V študiji so na 38 prostovoljcih s težavami izpadanja las preizkušali delovanje čebulnega soka, in sicer so jim ga nanašali na lasišče dvakrat dnevno. Presenetljivi učinki so se pojavili že po dveh tednih, na že golih mestih so na primer nekaterim začeli poganjati novi lasje, po štirih tednih so se novi lasje pojavili pri 74 odstotkih testirancev in po šestih tednih pri 87 odstotkih sodelujočih.
Iraški znanstveniki sicer še ne vedno natančno, čemu gre pripisati takšen pozitiven rezultat, zato bodo potrebne še nove poglobljene raziskave in analize, ki bodo vpliv čebulnega soka na izboljšanje gostote las potrdile ali ovrgle. Nekateri domnevajo, da je to učinek žvepla, ki oskrbi lasne korenine s hranljivimi snovmi, medtem ko drugi pravijo, da rast pospešuje antibakterijski učinek čebule.
Učinkovito lepša tudi kožo
Zanesljivo pa že danes vemo, da čebula lahko pomaga tudi pri drugih lepotnih tegobah, saj vsebuje veliko blagodejnih sestavin za zdravje in dobro počutje. Med drugim je bogata z vitamini A, C in E, ki varujejo kožo pred poškodbami ultravijoličnih žarkov, antioksidanti v čebuli pomagajo pri razstrupljanju telesa (izpirajo toksine iz krvnega obtoka) in s tem čistijo kožo, fitokemikalija kvercetin pa varuje pred prostimi radikali in zavira prezgodnje staranje. Za lepotičenje pa jo lahko uporabite na najrazličnejše načine:
· Pri kožnih infekcijah: Iz čebule iztisnite sok in ga zmešajte z malo limoninega soka. V mešanico pomočite vatirano blazinico ter nanesite tekočino na vrat in obraz. Ko se koža posuši, jo sperite z mrzlo vodo. Postopek ponavljajte trikrat na teden in koža bo varna pred morebitnimi infekcijami.
· Pomlajevanje: Razrežite majhno čebulo na kolobarje in jih stisnite, da dobite sok. Z njim si navlažite obraz, najbolje ga je pustiti delovati čez noč. Čebulni sok pospeši prekrvitev celic, kar se kaže v napetem obrazu, čvrstejši koži in mladostnejšem videzu.
· Zdravljenje aken: Zmasirajte si obraz z malo čebulnega soka ali si pripravite čebulno oblogo, ki učinkovito uniči bakterije. Vzemite žlico čebulnega soka in mu dodajte žlico olivnega ali mandljevega olja. Zmešajte in nanesite na kožo za 15 minut. Sperite z mrzlo vodo.
· Odstranjevanje lis in pigmentnih znamenj: Vitamin C v čebuli igra glavno vlogo pri odstranjevanju starostnih pigmentnih lis. Zmešajte žlico svežega čebulnega soka z žlico navadnega jogurta ter petimi kapljicami eteričnega olja sivke. Z dobljeno maso si s konicami prstov nežno zmasirajte obraz. Enako lahko uporabite tudi pripravek iz ene žlice čebulnega soka in ščepca mlete kurkume. Oboje je primerno za vsakdanjo uporabo in na daljši rok povzroči bledenje neprivlačnih kožnih lis.
· Za sijočo kožo: Čebula čisti kri in tako skrbi tudi za enakomernejšo in bolj sijočo polt. Pripravite si masko iz dveh žlic čebulnega soka, po ene žlice moke in mleka ter ene čajne žličke mletega muškatnega oreščka. To gladko pasto nanesite na kožo in jo sperite po 15 minutah. Redno nanašanje svežega čebulnega soka na obraz bo poživilo pusto, pepelnato kožo, ki je brez življenja. Antioksidanti in vitamini bodo kožnim celicam vbrizgali energijo, zaradi česar ko koža ponovno sijoča, žareča in zdrava.
Stranski učinki?
Čebula je načeloma zelo varna za uporabo na koži in laseh. Ni pa je priporočljivo preveč naenkrat zaužiti. Povzroči lahko alergije, hipoglikemijo, pretirano zniža krvni tlak, razdraži želodec in povzroča vsem dobro znan slab zadah.
Čebula izvira iz Azije in je ena najpogosteje kultiviranih vrst zelenjave iz družine Allium (vanjo uvrščamo še česen, drobnjak, različne okrasne luke …). Raste v vseh klimatskih razmerah in ima mesnato, vodeno sredico. Najpogostejše vrste so rdeča, bela, zelena, rumena čebula, šalotka in por, zanje pa je značilen ostrejši, pikantnejši in močnejši okus. Že dolgo je uporabna tudi v medicinske namene.