Estrada

Savna - znojenje za sprostitev in očiščenje telesa

Tina Lucu
19. 1. 2020, 18.00
Deli članek:

Zima sem in tja vseeno pokaže svoj pravi obraz - zunaj je vlažno, hladno, vetrovno in temačno. Kaj boljšega, kot se pogreti in pregreti v savni. Savna danes ni več zgolj znojenje pod visokimi temperaturami. Ponudba sega od finskih pa vse do solnih savn. Za raznolikost pa poskrbijo tudi različni poparki.

Profimedia
savna

Kelo savna

Razlika med kelo in klasično finsko savno je v uporabljenem lesu. Kelo je finski polarni bor, ki mora rasti do 800 let, da pride do izraza njegov učinek. Posebnost: za poparke v takšni savni potrebujemo le vodo, saj je ima že sam les precej romantičen vonj.

Profimedia
savna

Savna južnih morij

Moto te oblike savne je podoživljanje karibskih arom južnih morij. Za počitniško vzdušje poskrbijo eksotični poparki (pri 95 °C) iz kokosa, manga in marakuje. Za prijetno vzdušje poskrbijo palmovi listi in eksotični napitki.

Lektarium

Gre za združevanje znojenja pri 45 stopinjah Celzija in branja. V takšni savni vam ponudijo knjige in časopise.

Savna s pogledom

Kaj je lepšega, kot se savnati in pri tem opazovati naravo. Steklene stene savne dajejo občutek širine in poskrbijo, da se nas dotakne tako s snegom pokrita pokrajina kot tudi zeleni travniki.

Profimedia
savna

Savna bioritma

V savnah običajno sedimo ali pa ležimo na klopeh, še lepše pa se je sproščati na ergonomsko oblikovanih ležalnikih, ki se prilegajo obliki telesa.

Mentalna savna

Ta vrsta savne stavi na sproščanje telesa in duha pri 95 stopinjah Celzija. To se dosega z akustičnimi in optičnimi dražljaji - z barvami, svetlobo in zvoki. Ti poskrbijo, da pozabimo na vsakdan, stimulirajo naše čute in vzbujajo domišljijo.

Koča za znojenje

Gre za zunanjo savno v šotoru. Kupolast preplet vej se prekrije s posebno tkanino, notranjost pa se segreva z vročimi kamni.

Profimedia
fit

Znojenje s soljo

Z mineralnimi solmi, kot sta na primer himalajska sol ali pa sol iz Mrtvega morja, natremo kožo in tako poskrbimo za dezinficiranje, znojenje, odplavljanje strupenih snovi, imajo pa tudi učinek pilinga. V solni savni so stene iz solnih blokov, soli se sproščajo s paro in so pravi balzam za dihalne poti.

Pravila vedenja v savni

Natikače pustite pred vrati savne. V savni bi lahko bili v napoto drugim.

Stopanje na brisačo drugega gosta velja za neprimerno.

Ob vstopu v savno je treba prisotne prijazno pozdraviti in gosta, poleg katerega je še prostor, vprašati, ali lahko sedete.

Dan pred obiskom savne se je dobro odpovedati jedem s česnom.

Tiho! Pogovarjanje v savni je sicer dovoljeno. Izjema: savne, v katerih se meditira.

Če boste v savni naleteli na svojega šefa, nikar ne pobegnite, temveč se decentno pokrijte z brisačo, izmenjajte nekaj besed in sedite tako, da bosta gledala v isto smer in ne bosta sedela drug proti drugemu.

Znojenje za začetnike

Vzemite si čas. Savnanje s tremi vhodi traja približno dve uri.

Najprej se oprhajte in se nato dobro obrišite. Suha koža se namreč hitreje znoji.

V savni si brisačo podložite pod celotno telo. Znoj ne sme kapljati na les.

Od 8 do 15 minut za en hod bo dovolj. V tem času je učinek tudi najbolj intenziven.

Po obisku savne najprej stopite na svež zrak in šele nato pod prho. Po prhanju od 15 do 30 minut počivajte.

Objavljeno v reviji Liza/Maja št. 1, 3.1.2020