Suha koža
Ne le suh poletni zrak, tudi zniževanje ravni estrogena povzroči, da popuščata tako vlažnost kože kot tudi njena elastičnost ter celo debelina in gostota roževinaste plasti. Posledica: zmanjša se njena obrambna funkcija. Koža postane hrapava, pordela in srbi.
Naravno zdravilstvo: nekateri strokovnjaki svetujejo zdravilno postenje. Poleg tega pomagajo tudi UV-žarčenje, sončne kopeli in limfna drenaža. In tudi savnanje. Ko se znojimo, vrhnja plast kože nabrekne in tako lažje absorbira vodo.
Kako si pomagate sami: suhi koži pomagajte z vlažilnimi in mastnimi negovalnimi izdelki. Tudi zelo pomembno: na dan popijte 2 do 3 litre tekočine (vode ali zeliščnih čajev).
Dodaten namig: če je koža suha zaradi pomanjkanja estrogena v meni, pomaga izvleček črne detelje (povprašajte v lekarni).
Ekcem
Srbeča pordelost kože, poleg tega pa še otekline, mehurčki, luščenje kože in mokrota - takšen je videti tipičen ekcem, za katerim trpi skoraj vsaka peta ženska. Iskanje povzročitelja je pogosto neuspešno, kajti v večini primerov gre za zapoznelo reakcijo naših obrambnih celic (od 24 do 72 ur). In v tem času pridemo v stik s številnimi snovmi.
Pomaga: mesto ekcema izdaja izvor. Srebrna ogrlica pokaže svojo podobo na dekolteju. Gumb na kavbojkah pusti madež na trebuhu.
Kako si pomagate sami: dobro negovana koža je manj dovzetna na ekceme. Redno mazanje s kremami podpira naravno obrambo kože in lahko blaži in celo prepreči nastanek ekcemov. Uporabljajte negovalna sredstva z vrednostjo pH med 5 in 6,5 in se redno kopajte v kopelih, ki koži povrnejo izgubljene maščobe.
Nevrodermitis
Pri enih ga povzročajo raskava oblačila, pri drugih znoj. Srbečo kožno bolezen lahko povzročata tudi stres in strah.
Akutna pomoč: pri prvih znakih je najbolje nanesti nizko dozirano kremo s hidrokortizonom (v lekarni). Ta deluje protivnetno in protialergijsko, ublaži pordelost kože in srbenje.
Naravno zdravilstvo: prav pri otrocih in pacientih, ki jim ne pomaga nobena terapija več, se je še posebno izkazala akupunktura. Aktualne študije kažejo, da so težave izginile pri 85 odstotkih bolnikov, bistveno pa se izboljša tudi kvaliteta življenja. Število srbečih predelov zmanjša tudi redno sproščanje.
Fitoterapija: na neki nemški kliniki nadležno srbenje in vnetne procese uspešno zdravijo z učinkovino iz šentjanževke, hiperforinom. Študija s poskusnim izdelkom Bedan pa je pokazala, da je 80 odstotkov testiranih pacientov z lahko do srednjo obliko nevrodermitisa poročalo o dobrih do zelo dobrih učinkih.
Raziskave: na berlinski univerzi testirajo peroralno cepivo proti nevrodermitisu.
Luskavica
Tipični znaki so rdeča lisasta koža, suhe, srebrnkaste luske in nadležno srbenje. Težave, ki jih povzroča napad obrambnih celic, se pogosto pojavijo na rokah, komolcih, kolenih in po glavi.
Kako si pomagate sami: ker stres preko živčnega sistema deluje tudi na imunski sistem, je zelo pomembno sproščanje. Dokazan je blagodejen učinek joge. Enako velja za šport - najbolje trikrat na teden najmanj po 20 minut. Kreme z ureo poskrbijo, da koža ostane vlažna. Oljne kopeli mehčajo luske in jih luščijo.
Fitoterapija: borečevo olje vsebuje pomembne gama linolne kisline, ki so potrebne za obnovitev kožnih celic. Pri luskavici je njihovo tvorjenje moteno. Kot dopolnilo prehrani lahko v lekarnah kupite kapsule, ki vsebujejo 500 mg olja.
Test
Kako občutljiva je vaša koža?
Obkrožite Da Ne
1 Je vaša koža na posameznih mestih včasih pordela in luskava?
2 Je vaša koža po prhanju še posebno suha in vas srbi?
3 So na primer vaše goleni ali nadlakti še posebej nagnjene k izsušitvi?
4 Ali vam kožo napenja in imate večkrat na dan potrebo, da bi se ponovno namazali?
5 Je vaša koža v hladnih mesecih še posebej nagnjena k srbenju?
Kolikor pogosteje ste odgovorili pritrdilno, toliko bolj občutljiva in razdražljiva je vaša koža. V veliko primerih je dodatno še suha in potrebna vlage. O najprimernejši negovalni kozmetiki povprašajte v vaši lekarni ali pa pri kozmetičarki.