Estrada

Kateri tip prehlada te je doletel?

Petra Kolar, Ordinacija za kitajsko medicino Dao TKM
5. 1. 2020, 08.00
Deli članek:

V tradicionalni kitajski medicini zdravniki prehladna obolenja delijo v več skupin, in tako je tudi zdravljenje zelo individualno. Enak virus lahko nekomu povzroči drugačne simptome kot komu drugemu. Na splošno pa se prehladi v kitajski medicini delijo na prehlad tipa veter/vročina in prehlad tipa veter/mraz, čeprav obstaja še kopica drugih različic in delitev.

Prehlad tipa veter/vročina

Simptomi:  Pri tem prehladu imamo povišano telesno temperaturo (visoko vročino) in vneto grlo, čezmerno se potimo, nosni izcedek je rumenkaste barve, usta so izsušena, peče nas grlo, lahko tudi ustna votlina, obloga na jeziku je prav tako rumenkaste barve, konica in stranski del jezika sta pogosto rdeča, vse skupaj pa spremlja še neprijeten glavobol. Notranji veter kot patogeni dejavnik je zelo agresiven, njegovo gibanje je hitro in intenzivno. Po telesu prenaša s seboj tudi druge škodljive vplive, zato lahko čutimo tudi bolečine v mišicah, kosteh in sklepih, ki se rade selijo  po telesu.

Kaj lahko naredimo? Predvsem je pomembno, da pri tem tipu prehlada pijemo dovolj tekočine, saj se telo zaradi potenja hitro dehidrira. 

Recept TKM zdravnika Chenga: TIP VETER/VROČINA

Svinjsko meso narežemo na trakove (lahko uporabimo tudi svinjske ali goveje vampe), namočimo v belo vino in sojino omako ter koriander (ki izloča vročino). V posodi segrejemo olje, vse skupaj popečemo in osolimo. Kuhamo dlje časa.

Prehlad tipa veter/mraz

Simptomi: Tak prehlad pogosto spremlja glavobol, trese nas mrzlica, jezik je bled z belkasto oblogo, tudi nosni izcedek je bel, imamo občutek teže in bolečin v udih, mučita nas kašelj ter splošna šibkost telesa. Manj želje imamo po pitju tekočin in splošno po uživanju hrane. V nekaterih primerih gre tudi za različne kombinacije simptomov. Kadar prehlad spremlja tudi občutek teže na prsih, slabost ali bruhanje, potem je poleg notranjega vetra, ki s seboj prenaša hlad ali mraz, telo zajel tudi prebitek vlage. 
Če je kašelj zelo suh in ga spremlja tudi občutek suhosti ustne votline in jezika, pa pravimo, da je poleg vetra in hladu kot škodljiv vpliv v telesu naseljena tudi suša/suhost. Naj spomnimo: obstaja več škodljivih vplivov, ki so povezani z notranjimi organi. Jetra so povezana v vetrom, srce z vročino ali ognjem, vranica z vlago, pljuča s sušo ali suhostjo ter ledvice s hladom ali mrazom. Kadar so ti organi šibki, se lahko v telesu povečajo škodljivi vplivi, saj organi zaradi šibkosti svojih fizioloških funkcij ne opravljajo v polni meri.

Kaj lahko naredimo? Vsekakor je pomembno, da pri tovrstnem prehladu spodbudimo potenje in zmanjšamo obroke, saj je treba izgnati toksine iz telesa in omogočiti imunskemu sistemu, da opravlja svoje naloge.

ALI STE VEDELI?

V tradicionalni kitajski medicini pravimo, da je človeško telo kot hiša. Vsaka hiša ima okna in vrata, skozi katera dovajamo v hišo svež zrak in svežo energijo. Enako je s telesom: skozi troje odprtih vrat, to je razstrupljanje z blatom, razstrupljanje z urinom ter skozi kožo in pore se naše telo lahko najbolje očisti. Močno potenje omogoči telesu, da se izloči veliko toksinov, kar pripomore k hitrejšemu in boljšemu okrevanju.

Recept zdravnika TKM Chenga: TIP VETER/MRAZ

Stepemo 4 jajca, dodamo sol in 3 dl belega vina ter vse dobro premešamo. V posodi segrejemo rastlinsko olje. Posebej v drugi posodi zdrobimo ali nastrgamo 10 g svežega ingverja (po želji lahko še več) in mu dodamo kis po okusu. Jajce s primesmi zlijemo na segreto olje, ko se malo popeče, zmešamo in dodamo še ingver v kisu.

Vsekakor pa je preventiva boljša kot kurativa. Tradicionalna kitajska medicina spodbuja in poučuje ljudi, da se harmonija in ravnovesje telesa in duha ohranjata ves čas, ne le takrat, ko nas doleti težava. Vedeti moramo, da v telesu že mnogo prej, preden izbruhne bolezen, zastajajo razne tekočine in vitalna energija či. Zato ukrepajmo prej in si zagotovimo čudovito jesen in zimo.

Objavljeno v reviji Bodi zdrava št. 9, 9.9.2019