A kaj se zgodi, če prijateljici vzdrževanje telesne teže zares uide iz vajeti in se spremeni v hruško? Njena samozavest je na psu, telesno in duševno se počuti obupno. Seveda si želite, da bi se spoprijela s težavo, in vi bi ji pri tem z veseljem pomagali. A kako to storiti, ne da bi razmere še poslabšali, prizadeli prijateljico ali ogrozili vajino poznanstvo? Ponujamo vam nekaj koristnih nasvetov!
Previdno!
Vedite, da se vaša prijateljica zanesljivo zaveda svojih težav. Nanje se spomni vsakič, ko zjutraj pogleda v omaro in se sprašuje, kaj bi oblekla; ko izbira v hladilniku jedi za zajtrk; ko se s težavo povzpne na avtobus; ko posluša neprimerne opazke kolegic v službi o svoji debelosti … Če ji boste torej rekli, da vas skrbi za njeno telesno težo, ne boste naredili koraka naprej v konstruktiven pogovor. Ne glede na to, kako nesebično ji želite pomagati, lahko s takšnim pristopom samo ogrozite vajino prijateljstvo.
Ne prikrito!
Prav tako lahko kar takoj pozabite tudi na bolj prefinjene in prikrite metode namigovanja na njeno debelost, na primer s tem, da bi ji kupili darilni bon za fitnes, jo povabili s seboj na rekreacijo ali ji predlagali skupno dieto. Takšna pozornost je lahko zelo dobrodošla za nekoga, ki je predan aktivnemu in zdravemu življenju, vaši prijateljici pa bodo najbrž samo odvzele pogum in motivacijo za hujšanje.
Spodbujajte
Najbolje ji pomagate tako, da ste prijateljica z veliko začetnico in ne njena slaba vest. Nikar ji denimo ne recite: »Priporočam ti obisk bazena, ki so ga odprli včeraj.« Raje poskusite z naslednjim stavkom: »Včeraj so v mestu odprli nov bazen in v petek ga grem preizkusit.« Preden dodate še vprašanje: »Bi šla z mano?« počakajte nekaj trenutkov. Morda vas bo presenetila in sama rekla: »Super! Tudi jaz sem razmišljala o tem. Grem lahko s tabo?« Ali pa vam bo, nasprotno, zaupala, da se plavanju izogiba, ker noče, da bi jo kdo videl v ozkih kopalkah. S tem, ko ste ji dali priložnost, da izrazi svoje mnenje, ste ji, verjemite, že zelo pomagali.
Bodite zgled
Druga možnost, da prijateljici stojite ob strani, je ta, da ste ji za zgled pri zdravih življenjskih navadah. Naj vidi, da za kosilo v restavraciji naročite samo solato. Čeprav bo sama naročila običajno »pojedino«, tega ne bo prezrla. Če vas bo vprašala, ali želite malo njenega deserta, ji preprosto recite: »Ne, hvala, izogibam se sladicam.« Morda bo tudi ona rekla: »Potem pa tudi jaz ne bom pojedla tega sladoleda,« ali »Želim si, da bi lahko ravnala enako, toda če po kosilu ne pojem nekaj sladkega, sem povsem brez energije.« Na ta njen stavek se lahko spretno odzovete, na primer: »Tudi pri meni je bilo enako, ampak ko sem trikrat zapored preskočila sladico, sem se počutila veliko bolje.«
Podpora da, psihoanaliza ne
In še zadnji napotek. Ne dovolite si, da bi prijateljičine težave postale vaš problem. Kot prijateljica jo podpirajte, ne postanite pa njena osebna trenerka, nutricionistka, mama ali psihiatrinja. Če bo potrebovala strokovno pomoč za svoj napredek, poskrbite, da jo bo dobila od za to usposobljenega človeka. Sami pa se z njo družite kot doslej - hodita v kino, na manikiro, obrekujta slavne … Vaše sporočilo njej naj bo preprosto: »Tvoja prijateljica sem. Rada te imam. Stojim ti ob strani.«
Še nekaj nasvetov
- Pojdite s prijateljico po nakupih v trgovine z oblačili za večje velikosti. Mnogo pretežkih ljudi misli, da si ne zaslužijo lepih oblačil, kar seveda ni res. Ravno primerni kroji lahko skrijejo kakšen odvečen kilogram in človeku dajo novo samozavest.
- Zavedajte se prijateljičinih fizičnih omejitev. Izogibajta se restavracijam z ozkimi stoli in mizami, med katere se lahko zagozdi, prav tako dogodkov, na katerih ne more sodelovati ali jo spravljajo v nelagodje, kot so na primer izleti v hribe ali zabave ob bazenu.
- Bodite sočutni. Razmislite, preden načnete pogovor o hujšanju ali dietah. In predvsem ne predvidevajte, da je za odvečne kilograme kriva prijateljica sama. Morda trpi za bolezensko debelostjo, ki je kronična in jo je težko pozdraviti.