Estrada

Informatorji, dobrotniki, čuvaji

Jana Oblak, Maja
22. 3. 2017, 13.00
Posodobljeno: 9. 8. 2017, 10.02
Deli članek:

Vsi ljudje imamo intuicijo, le da jo nekateri uporabljajo bolj, drugi manj.

Nekateri jo tudi skoraj povsem zatrejo oziroma nočejo slediti svojim občutkom in opozorilom, temveč ravnajo le po razumu. Na drugi strani pa tisti ljudje, ki imajo zelo razvito intuicijo, lahko napovedujejo nekatere dogodke, saj jasno čutijo, kaj se bo zgodilo. Kam pa se uvrščate vi?

Kaj je pravzaprav intuicija? Verjetno je treba odgovor iskati v preteklosti, ko je bilo naše vsakdanje preživetje veliko bolj tvegano. Življenje in smrt posameznika sta bila odvisna od njegove prilagoditve okolju in najbolj intuitivni so imeli najboljše možnosti. Intuicija je torej eden od prvotnih čutov (ali zbirka čutov), ki se navadno nanaša na prihodnost in je namenjena zbiranju informacij, ki v našem neposrednem okolju niso dosegljive. Ko se naučimo intuitivne informacije ločiti od čustev in mišljenja, postane intuicija za nas uporabno orodje.

Kako jo uporabljati?

Nezavedno uporabljamo intuicijo ves čas, lahko pa jo uporabljamo tudi zavestno, in to na različne načine. Lahko jo razvijemo do te mere, da nam da natančne, otipljive in zanesljive informacije. Po navadi je bolje, da čim manj vklapljate razum, saj lahko tako vaše intuitivne sposobnosti prej privrejo na dan.

Intuicijo razvijamo tako, da jo zavestno urimo, to pa lahko storimo s številnimi vajami. Vendar je nevarno, če pri sprejemanju odločitev uporabljamo samo intuicijo. Uporabiti jo moramo kot dodatno informacijo k tistemu, kar že tako vemo in čutimo. Kadar imamo na voljo dovolj jasnih, izkustvenih podatkov, je povsem dober običajen, razumski način odločanja. Kadar pa nimamo veliko podatkov, nam lahko intuicija veliko pomaga pri izbiri.

Prostor za notranji glas

Da bi lahko razbrali svoje intuitivne občutke, moramo najprej umiriti telo. To lahko naredimo z napenjanjem in sproščanjem mišic od glave do stopal, pri tem pa globoko dihamo. Potem moramo umiriti naše aktivno razmišljanje in domišljijo. To naredimo tako, da si zavestno »izpraznimo glavo« in poskušamo misliti na »nič«. Tako bomo dali prostor notranjemu glasu - intuiciji. Vendar ni vse, kar zaslutimo, intuicija. Tudi intuitivne misli moramo znati prepoznati. Zato je najboljše, da si te misli zapisujete, in počasi boste znali prepoznati tiste prave. Osnovno vodilo je, da če misel spremljajo čustva, to ni intuicija. Prav tako ni intuicija, če smo do neke misli kritični - to pomeni, da smo vključili racionalni um, ne intuicijo. Ko bo občutek prišel tiho, umirjeno, brez čustvenih predznakov, bo to intuitivna zaznava. Gre za neko neposredno dojemanje, zaznavanje bistva, navdih. Poslušajte ga!